Bylinky na přechod (klimakterium, menopauza)
Klimakterium (přechod, menopauza) je přirozená fáze v životě ženy, během ní dochází k hormonálním změnám. Existuje řada bylin, které mohou podpořit komfort v tomto období.
Mezi nejznámější určitě patří jetel luční. Dle předběžných výzkumů obsahuje látky podobné estrogenům. Užíváme jej nejčastěji ve formě nálevu, případně extraktu.
Řebříček a kontryhel patří mezi nejznámější ženské byliny. Lze je užívat samostatně či ve směsi (stejné díly).
Hluchavka podporuje zdraví ženských orgánů.
Marie Treben doporučovala užívání kokošky. „V klimaktériu by měla každá žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v kúře pokračovat.“
Pro podporu uklidnění a dobrého spánku se doporučuje meduňka, kozlík, chmel, mučenka či šišák. Třezalka přispívá k dobré náladě, duševní rovnováze (je nutná opatrnost v případě užívání léků, může vyvolávat přecitlivělost ke sluneční expozici). Podpořit organismus mohou též přírodní adaptogeny (např. ženšen, maralí kořen…)
Normální stav kostí též podporuje boswellia serrata.
Bylinky můžeme užívat samostatně např. ve formě čaje, extraktu, případě je lze kombinovat do směsí.
Bylinné směsi:
- I. smícháme 100 g kontryhelu, 50 g řebříčku, 50 g měsíčku, 30 g šalvěje, 20 g hluchavky bílé. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 2-3 šálky denně.
- II. smícháme 2 natě meduňky, 1 díl natě třezalky, 1 díl šišek chmele a 1 díl semene fenyklu. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut přikryté louhovat. Poté přecedíme. Užívá se 1-2 šálky denně několik dní.
Je též nutné nezapomínat na zdravou stravou včetně příjmu důležitých vitamínů a minerálů, dodržování pitného režimu a dostatečný pohyb (např. chůze, cvičení apod.), pravidelný spánek a odpočinek.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich