Kontryhel – velká sílá v jedné rostlině
(Alchemilla vulgaris)
Rostlinu znali již v dávných dobách, s přesností již asi ani neurčíme, kdy se o ní lidstvo poprvé dozvědělo. Faktem však zůstává to, že se používala v různých odvětvích. Především si ji oblíbili léčitelé a mágové, dokonce se využívala při přípravě kamene mudrců.
Kapičky rosy na této rostlině vždy lidstvo fascinovali, což dokazuje celá řada lidových názvů – slzy víl, slzy Boží a mnohé další. Tradovalo se, že mají omlazující účinky, takže se velmi často používaly v královských palácích. A i dnes se v některých koutech světa aplikují pro zlepšení stavu pleti.
Kontryhel se aktivně používá při přípravě různých jídel. Mladé listy se přidávají do salátů, polévek, omáček. Je častou součástí masitých jídel.
Oficiální název Alchemilla vulgaris neboli kontryhel obecný je název pro hned několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejznámější jsou kontryhel žlutozelený (A. xanthochlora), kontryhel holý (A. glabra) a kontryhel pastvinný (A. pastoralis). Rostlina se nejčastěji vyskytuje od nížin až po hory, spatříme ji na loukách, pastvinách, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v některých oblastech Asie a Severní Americe.
Je bohatým zdrojem železa, hořčíku, vitamínu C, zinku a dalších významných látek, a proto se i dnes hojně využívá v lidovém léčitelství.
Kontryhel účinky
- Kontryhelu se často přezdívá „ženská bylinka,“ což dokazuje její významnou roli při řešení ženských potíží. Používá při silných a nepravidelných menstruacích, bolestech a dalších menstruačních poruchách. Marie Treben též připomíná, že pomáhá i v případě její absence:
„Když se mladým děvčatům i přes lékařem předepsaný lék nechce dostavit měsíční perioda, tehdy vše správně usměrní kontryhel spolu s řebříčkem obecným (smíšené v rovném poměru).“
- Dále se kontryhel využívá při výtoku (bělotoku) a obtížích ženských pohlavních orgánů. Je určitě vhodný v době menopauzy, kdy podporuje hormonální rovnováhu a působí protizánětlivě.
- Často se právě kontryhel doporučuje při neplodnostech. Řeší hormonální nerovnováhu a obecně podporuje otěhotnění.
- Odvádí z těla přebytečnou vodu a celkově zlepšuje metabolismus, trávení. Často se též používá při hubnutí a celulitidě (zevně se doporučují obklady na cca 30 minut).
Kontryhel, který roste ve vyšších polohách, má lidový název ženský (stříbrný) plášť (z němčiny „Frauenmantel“), protože spodní strana listů se stříbřitě leskne. Marie Treben doporučuje 2-3 šálky denně užívat při obezitě.
- Posiluje srdce a pomáhá při anémii (chudokrevnosti). Též podporuje normalizaci cholesterolu a cukru v krvi.
- Je vhodný při horečkách, hnisajících ranách, při zanedbaných vředech. Dokonce se využívá i na opary, a to jak vnitřně, tak i zevně.
- Kontryhel se též doporučuje jako jeden z nejlepších prostředků po extrakci zubů. Pomáhá při hojení po vícenásobném vyplachování v průběhu jediného dne.
- V některých zemích se používá i při obtížích dýchacích cest a tuberkulóze.
- Odstraňuje slabost svalů, končetin.
„Slabší děti viditelně zesílí, když jim do koupele přidáme kontryhel. Na jednu koupel bereme asi 200 g bylinky. Kontryhel spolu s pastuší tobolkou léčí, jak je o tom zmínka v kapitole „pastuší tobolka“, atrofie – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex. Z Burgundska ml sdělili, že čaj z kontryhelu přivodil v krátkém čase podstatné zlepšení při těžkých poškozeních srdečního svalu, přičemž se pil čaj a zvenku se používal na omývání v oblasti srdce. A tak náš Stvořitel ve své dobrotivosti nechal vyrůst pro každou chorobu jednu rostlinu. Nemůžeme mu za to ani dost poděkovat.“
Marie Treben
- Naši předkové používali rostlinu při epilepsii a při kýle. V citátu z jednoho starého bylináře se píše: „Když má člověk kýlu, ať již je mladý nebo starý, nechť povaří hrst byliny v „měřici“ vody tak dlouho, jako se vaří vejce na tvrdo a potom nechť to pije.“
- Bylinka též kladně působí na nervovou soustavu a má celkově uklidňující účinky, takže se často využívá při narušení spánku.
Kontryhelový čaj v těhotenství a kojení
Rostlina je samozřejmě velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům. Pomáhá při ranních nevolnostech a bolestech hlavy.
„Bylina upevňuje plod, neboť posiluje ochablé vazivo dělohy. Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle (průtrži). V naposled zmiňovaných případech se pijí čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to, pokud možno, z čerstvě natrhaných rostlin. Kromě toho masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Při vyhřeznutí dělohy začínáme s masáží zevně, počínajíc od pochvy směrem nahoru. Ještě navíc se tu aplikují sedací koupele z řebříčku (100 g bylinky na koupel), během týdne tři koupele. Tutéž vodu můžeme po ohřátí použít ještě dvakrát.“
Kontryhel se doporučuje i kojícím ženám, jelikož reguluje a podporuje laktaci.
Kontryhel a jeho nežádoucí účinky
Zatím nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky této rostliny, mohou ji přijímat dokonce malé děti. Ovšem i zde platí pravidlo „vše s mírou,“ takže je lepší přidržovat se doporučených dávek.
Kdy pít kontryhelový čaj?
Často se předepisuje kůra na 3-4 měsíce. Pokud se užívá jako prevence, tak se pije 2 krát do roka 1 měsíc.
Příprava čaje z kontryhelu: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáme do 250 ml vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat.
Obklad: Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme a rozmělníme, následně přiložíme na postižené místo.
Přísada do koupele: Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele.
Závěrem uvádíme výrok švýcarského faráře Kunzle: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu používala tato rostlina, neboť ona vyléčí záněty lůna, horečky, sněť, zhnisání, vředy i průtrže. Každá šestinedělka by měla 5 až 10 dní pít mnoho čaje z této bylinky. Mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby byli poznali tento boží dar. Zvenku hojí kontryhel rány, bodné i sečné, když na ně tuto bylinku rozmělníme. Děti, které navzdory dobré stravě mají slabé svaly, zesílí po delším pití tohoto čaje.“
Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Léčivé rostliny a jejich využití v lidovém léčitelství, Nosal M., Wikipedie
Zmíněné produkty: