Kontryhel účinky

Kontryhel účinkyKontryhel (Alchemilla vulgaris) byl znám již v dávných dobách a využíván v různých odvětvích života.

Oficiální název Alchemilla vulgaris neboli kontryhel obecný je název pro hned několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejznámější je kontryhel žlutozelený (A. xanthochlora), kontryhel holý (A. glabra) a kontryhel pastvinný (A. pastoralis). Rostlina se nejčastěji vyskytuje od nížin až po hory, spatříme ji na loukách, pastvinách, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v některých oblastech Asie a Severní Americe.

Jedná se o trvalku s dvoudomými květy, dorůstající do výšky cca 20 cm. Přízemní listy mají dlouhou stopku, kulatou čepel, rozeklanou do jedné třetiny v 7 až 9 pilovitých laloků. Lodyžní listy jsou většinou přisedlé nebo krátce stopkaté a mají kulaté a hluboce pilovité palisty, které tvoří kolem lodyhy jakýsi pohár. Celá rostlina je mírně ochlupená. Květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu. Plodem jsou nažky.

Existuje řada přezdívek, mnohé z nich vznikly kvůli kapičkám rosy – slzy víl, slzy Boží a mnohé další. Tradovalo se, že podporují mládí, takže se využívaly v průběhu krášlicích rituálů.

Bylina se používá při přípravě různých jídel. Mladé listy se přidávají do salátů, polévek, omáček. Dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, některé vitamíny a minerály a další významné látky. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba alchemillae), sbíraná od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny dopoledne.

Účinky:

  • Kontryhelu se často přezdívá „ženská bylinka“. Přispívá ke komfortu v průběhu menstruace a menopauzy. Podporuje hormonální rovnováhu a zdraví ženských orgánů.
  • Napomáhá látkové výměně, správnému trávení.
  • Podporuje srdeční sval, stav červených krvinek, normální hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
  • Přispívá ke správné funkci svalů, končetin.
  • Napomáhá harmonii a dobrému spánku. Může se kombinovat např. s chmelem, kozlíkem.
  • Existují spekulace o dalších možných účincích (1).

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se kontryhel obecně považuje za bezpečnou bylinu, tak i zde platí pravidlo „vše s mírou“. Není vhodné překračovat doporučené dávkování. V průběhu těhotenství, kojení a užívání léků je vždy vhodné užívání konzultovat s lékařem.

Formy

Nejčastěji se připravuje tradičním způsobem nálev (2-3 šálky denně). Kúra trvá 3-4 měsíce. Dělají se též sedací koupele, výplachy a obklady.

Nálev: 1 čajovou lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Obklad: Příslušné množství čerstvých rostlin umyjeme a rozmělníme, následně aplikujeme.

Přísada do koupele: Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele.

Zmíněné produkty:

Kontryhel

Kontryhel kapky

Koupel

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Léčivé rostliny a jejich využití v lidovém léčitelství, Nosal M., Wikipedie