Kontryhel čaj (kontryhelový čaj)
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) se řadí se do čeledi růžovité (Rosaceae), vyskytuje se na loukách, pastvinách, kolem cest apod. Je to vytrvalá rostlina, která může dorůstat až do výšky cca 30 cm. Má dlouhý oddenek a přímou loduhu. Charakteristickým znakem jsou pilovité listy s kulatou čepelí a laloky (připomínají svým tvarem sukni). Žlutozelené drobné květy vytváří vrcholičnatá květenství (připomínají hvězdy). Plodem je nážka. Celá rostlina je ochlupená.
Z rostliny se nejčastěji využívá nať (Herba alchemillae). Přidává se do některých jídel (omáčky, polévky, saláty apod.), doporučuje se v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, organické kyseliny, vitamíny, minerály a další významné látky.
Bylina podporuje komfort v období menstruace a menopauzy, často se jí proto přezdívá ženská bylinka. Přispívá k hormonální rovnováze. Podporuje též funkci svalů (včetně srdečního svalu). Přispívá k normálnímu trávení.
Nejčastěji připravujeme kontryhelový čaj. Má příjemné bylinkové aroma a spíše zemitou chuť. Můžeme použít jak sušenou, tak i čerstvou bylinku. Pakliže nemáme čas, tak vhodnou volbou je porcovaný čaj (nálevové sáčky).
Suroviny:
- 1 lžička byliny (či 1 nálevový sáček)
- 250 ml vody
Příprava:
Kontryhel dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, poté přecedíme přes čajové sítko. Nálev se doporučuje připravovat čerstvý.
Nejčastěji se užívají 2-3 šálky denně, pije se po doušcích. Doporučuje se spíše užívat mezi jídly. Kontryhelový čaj neobsahuje kofein, takže se může užívat i odpoledne či večer. Samozřejmě jej můžeme dochutit citronem, přidat dle chuti med či stévii.
Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.
Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování. Konzultace s lékařem je nutná v případě užívání předepsaných léků (může dojít k interakci), těžších onemocnění. Neužívá se během těhotenství a kojení.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, Bylinková terapie: Léčivé elixíry pro zdraví i krásu, Golasovská Monika