Kopretina řimbaba účinky na zdraví
Pyrethrum parthenium
Řimbaba obecná pochází z jihovýchodní Evropy, v České republice se pěstuje a někdy i zplaňuje.
Dodnes se můžete někde ještě setkat s dříve platným synonymem byliny – Chrysanthemum parthenium nebo ještě starším latinským názvem Tanacetum parthenium.
Řimbaba je v mnoha oblastech světa velmi oblíbená, ale v zde je takřka neznámá. Je to velká škoda, vždyť o jejich účincích věděli lidé již v antických dobách.
Například se o ní zmiňuje starořecký spisovatel a historik Plutarchos, který popisuje, jak rostlina pomohla dělníkovi, který spadl při práci z lešení. Řecký lékař a botanik Dioscorides ji hojně užíval na nejrůznější záněty. Ve středověku se předepisovala jako přírodní aspirin a používala se na bolesti hlavy, migrény, horečky a záněty. Mimochodem v angličtině se nazývá „feverfew“ neboli „méně horeček.“ Byla použí
Až v poslední době si ji začínají všímat moderní farmakologové. Nicholas Culpeper o ní hovoří: „… bylina rozdrcená a přikládaná na zápěstí na počátku zimničného záchvatu dokáže si s ním poradit…“
Účinky:
- Bylinka se v lidovém léčitelství používá při horečce a na bolesti.
- Již od dávných dob se užívá na bolesti hlavy a migrény
Na tyto účinky poukázalo již několik odborných výzkumů. Například na německé Univerzitě v Essenu byl podáván extrakt z řimbaby 147 pacientům trpících migrénami. Výsledkem bylo zmírnění intenzity a vedlejších symptomů. Během dalšího výzkumu bylo podrobeno studiu již 170 pacientů a zde výtažek z rostliny zase vedl ke snížení frekvence opakování měsíčních migrén.
- Podporuje rozšiřování a čištění cév.
Bylina působí proti bakteriím. Užívá při všech zánětech vnitřních orgánů.
- Stimuluje žaludeční aktivitu, využívá se při zánětech střev. Jančovým objevem je její mimořádně účinné působení v homeopatické formě na střevní záněty, včetně Crohnovy nemoci. Dále se užívá proti střevním parazitům.
- Zlepšuje látkovou výměnu.
- Je vhodná při bolestivých menstruačních obtížích.
- Používá se při křečích svalového i nervového původu.
- Existují již studie zabývající se pozitivními účinky byliny při revmatických potížích (revma, revmatoidní artritida).
- Zevně se používá při zánětu ucha. Obklady při kolikových zánětech břicha, revmatických bolestech a kožních nemocech.
- Lidoví léčitelé ji často doporučují na rekonvalescenci během šestinedělí.
- Z byliny lze připravit účinné kloktadlo a aplikovat zevně (na klouby, bolest břicha atd.) V lidovém léčitelství se doporučuje při zánětu středního ucha dát postiženému lístek řimbaby do ucha.
- Má kladný vliv na pokožku a podporuje ochranu před UV zářením.
Formy
Vhodnou formou je tinktura. Při nástupu migrény se doporučuje vzít každou půlhodinku 5 až 10 kapek. Po překonání záchvatu je třeba v užívání dále pokračovat v dávkování 3 krát denně 10 až 15 kapek. Mnozí zjistili zlepšení frekvence a intenzity, u jiných dokonce příznaky úplně vymizely.
Kopretina řimbaba čaj: Nálev se doporučuje užívat nejlépe 4 krát denně po 125 ml
Lze též užívat jemně mletý prášek ze sušené byliny, nejčastěji v dávce 4 krát denně na špičku kulatého nože.
Bylina je vhodná i k zevní aplikaci například při bolestech břicha či kloubů. Čerstvou bylinu lze například podrtit válečkem na těsto, aby pustila šťávu, lehce osmažit na slunečnicovém oleji a teplou přikládat.
Nežádoucí účinky
V malých dávkách je droga vhodná pro dlouhodobé podávání, zejména formou tinktury nebo lépe formou homeopatické tinktury. Neměla by se však užívat přímo během těhotenství. Též by ji neměly užívat děti do 2 let.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: