Jmelí bíle symbol života

(Viscum album)

Tradiční atribut Vánoc je vlastně stálezelený poloparazit listnatých stromů, jedlí a borovic. Rozmnožuje se díky bílým lepkavým bobulkám, které roznášejí ptáci. Semeno je vybavené živinami, aby dokázalo přežít do doby, než přilne ke kůře stromu a bude moci na jaře vyklíčit. Od svého hostitele přijímá vodu obohacenou o živiny, ostatní látky si vyrábí fotosyntézou.

Jmelí tradice, zvyky

Rostlina byla po dlouhá staletí považována za symbol života. Druidové věřili, že chrání před nemocemi a zlem. V Irsku bylo spojované s vyléčením a duchovním růstem. Křesťané tvrdili, že jmelí bylo dříve stromem a právě z něj byl vyroben kříž, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Proto se jmelí dříve nazývalo „dřevo kříže.“

V některých kulturách to byl též symbol plodnosti, který u sebe nosily ženy.

JmelíVánoční tradice pramenily z přesvědčení, že rostlina přinese bohatou úrodu a zdraví.

Jmelí se již od dávných časů používá v léčitelství. V angličtině se mu přezdívalo „all-heal“ (vše uzdravující). Léčila se jim dokonce i epilepsie. Knelppovský lékař Dr. Bohn jej doporučoval používat při chronických křečích a hysterických záchvatech.

Často kolují informace, že je rostlina jedovatá. Bohužel to je dost nepřesné, jelikož toxické jsou pouze bílé bobulky, které by se neměly přijímat vnitřně.

Účinky

  • Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz a podporuje celkový metabolismus (doporučuje se pravidelně užívat čaj po dobu půl roku).
  • Má velmi pozitivní vliv na slinivku břišní a cukrovku.
  • Reguluje hormonální hladinu (doporučuje se pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer).
  • Marie Treben tvrdí, že pokud by se čaj ze jmelí pil pravidelně, dalo by se mrtvici úplně předejít. Pokud ji však již někdo dostal, tak doporučuje pít 3 šálky denně po dobu 6 týdnů, další tři týdny – 2 šálky a poslední dva týdny již jen jeden šálek denně. Přičemž se musí ještě dodržovat toto pravidlo: první šálek vypijeme z poloviny před a po snídani, druhý před a po obědě a třetí před a po večeři.
  • Čaj ze jmelí též pomáhá zastavit krvácení. Pokud vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu, čaj vnitřně použitý působí proti krvácení plic, střev při tyfu a úplavici.
  • Podporuje srdce a krevní oběh. Marie Treben doporučuje jmelí na vysoký tlak. Rostlina krevní tlak vrací do fyziologické normy, takže pomůže i těm, kteří mají nízký tlak. Účinně bojuje s aterosklerózou a dalšími nemocemi oběhového systému. V průběhu dne se doporučuje pít po doušcích 3 šálky čaje ve studeném nálevu.

„Z mnohých dopisů, které jsem až dosud obdržela, vyplývá, že lidé díky jmelí se v krátkém čase zbavili těžkostí při vysokém krevním tlaku, při silných poruchách krevního oběhu, únavě, srdečních poruchách.“

Úryvek z knihy Boží lékárna, Marie Treben

  • Jmelí pomáhá vyřešit poruchy dělohy a menstruace, především silné měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky. Při těžkostech v době klimaktéria provázených bušením a zrychlováním tepu srdce, návaly, pocity strachu a poruchami dýchání, se doporučuje pít čaj ze jmelí několik let. Jmelí pomáhá i při neplodnosti.
  • Dokonce se doporučuje preventivní užívání jmelí proti rakovině. Důvod je velmi jednoduchý – rostlina velmi dobře čistí celé tělo a zbavuje nás toxinů.

Čaj ze jmelí

Připravuje se pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody, ráno se jen ohřeje a scedí. Je-li potřeba užívat větší množství, musí se přechovávat v termosce. Tu je nutné vypláchnout vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.

Tinktura ze jmelí

Jelikož se účinné látky varem ničí, jedná se o jednu z nejlepších možností. Tinktura se připravuje nejčastěji na bázi alkoholu.

Vazelína: Čerstvé bílé bobulky jmelí se smísí se sádlem na vazelínu (použijí se jen zevně při omrzlinách).

Pro účinky se jmelí musí sbírat pouze v období od října do poloviny prosince, přičemž nejsilnější efekt mají rostliny rostoucí na dubech a topolech.

Kontraindikace

Nedoporučuje se užívat během těhotenství a kojení.

Zdroje: Marie Treben. Zdraví z Boží lékárny.

Zmíněné produkty:

Jmelí

Jmelí kapky