Datle a zdraví
Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) je palma, která se především pěstuje pro sladké ovoce, proto se jí často přezdívá palma datlová. Patří k nejstarším pěstovaným rostlinám vůbec. Má značnou odolnost vůči nepříznivým podmínkám, může dorůstat až do výšky 30 m a dožívat se více než 100 let.
Název pochází z řeckého slova dáktulos neboli prst. Datle jsou bohaté na sacharidy, jedná se významný zdroj draslíku, vápníku, železa, vitamínů skupiny B, vlákniny a dalších významných látek.
Jsou především oblíbené v arabských státech. Přidávají se do nejrůznějších pokrmů a nápojů, nabízejí se hostům na uvítanou a konzumují se během půstu. Hojně je využívají beduíni a karavany, které křižují pouště.
Dřevo datlovníku se používá ve stavebnictví, z listů se vyrábějí košíky, vějíře, klobouky, provazy apod. Jedná se o zdroj celulózy. Rostlina se též využívá v kosmetickém odvětví.
Účinky
- Datle jsou zdrojem antioxidantů, takže přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Využívají se jako okamžitý zdroj energie a jsou vhodné po fyzické námaze.
- Přispívají k normální funkci střev (1)
- Obsažené látky podporují funkci mozku.
- Ovoce obsahuje minerály jako je vápník a fosfor, které podporují kondici kostí.
- Již od pradávna se využívá jako afrodiziakum.
Nežádoucí účinky
Ovoce je vysoce kalorické a sladké, takže se doporučuje konzumovat v rozumných dávkách. Vyšší dávky mohou způsobit nežádoucí účinky např. ve formě trávicích obtíží či vyrážky. Někteří lidé mohou mít na datle alergii.
Formy
Datle můžeme konzumovat jak čerstvé, tak i sušené. Přidávají se do pečiva, dezertů, salátů, snídaňových směsí, jogurtů, smoothie. Bývají často kombinovány s jiným ovocem či ořechy. Oblibu si též získal datlový sirup.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, Healthline