Arnika účinky (arnika montana účinky)

Arnika účinkyPrha arnika, prha chlumní či arnika horská (Arnika Montana) se řadí do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to bylina s přímou lodyhou, která je nahoře chudě větvená. Listy jsou vstřícné, jednoduché, celokrajné. Ty přízemní vytvářejí růžici. Oddenek je dlouze plazivý. Velké květní úbory jsou jasně oranžovožluté, zákrov se skládá z 8 až 24 listenů. Plodem je ochmýřená nažka, dlouhá až 5 mm. Bylina patří mezi trvalky.

Arnika má ráda kyselé půdy, a proto se u nás hojněji vyskytuje na horských loukách, preferuje dostatek slunce. Najdeme ji v Evropě a Severní Americe. Patří mezi rostliny ohrožené, a proto je také chráněna. Buď se dováží ze zahraničí, nebo se musí záměrně pěstovat. Využívá se celá rostlina, ale většinou se sbírá pouze květ (Flos arnicae) a z ekologických důvodů se upouští od sběru oddenku.

Název nejspíše pochází z řeckého „arni“, neboli „jehně“, což odkazuje na měkké, vlásčité listy rostliny. Ovšem existuje i jiná verze, dle které slovo pochází z arabštiny.

Arnika se hojně využívá již po staletí. V minulosti se věřilo, že chrání před negativní energií. Dříve se hojně užívala i v medicíně. Zmiňuje se o ní například sv. Hildegarda již ve 12. století. Dodnes se aplikuje v lidovém léčitelství, homeopatii, ale i kosmetickém odvětví. Obsahuje třísloviny, minerální látky, silice a další významné látky.

Účinky

V průběhu staletí se bylina využívala pro podporu zdraví srdce a cév. Byla oblíbenou bylinkou J. W. Goetheho.

  • Aplikuje se na klouby a kosti, podporuje jejich normální stav.

Recept: do 250 g čerstvého tvarohu zamícháme 2 lžíce arnikové tinktury a kostivalu. Rozetřeme na kousek plátna na tloušťku asi 2 cm. Přiložíme, převážeme a necháme působit, dokud tvaroh nevyschne.

  • Je vhodná na svaly.

Recept: pomeleme stejné díly prhy, kostivalu, jitrocele a divizny. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje např. slunečnicový či olivový, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Sval jí masírujeme po celé délce až po úpony.

  • Používá se po bodnutí hmyzem.
  • Přikládá se zevně na žíly dolních končetin.
  • Přispívá k přirozené regeneraci pokožky. Neměla by se však dostat přímo do otevřené rány.
  • Podporuje zdraví zubů, dásní, krku.

Recept: smícháme stejné díly květu heřmánku a kořene kostivalu. 4 lžíce směsi necháme macerovat v teplé vodě 12 hodin. Poté ohřejeme k bodu varu a odstavíme. Scedíme a přidáme 2 lžičky arnikové tinktury. Tento odvar držíme v ústech několikrát denně 5 až 10 minut. Z odvaru můžeme udělat také obklad.

Výplach: nálev ze šalvěje, arniky a kořene fialky (1:1:1). Fialku lze případně nahradit např. měsíčkem či heřmánkem. 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Následně přecedíme.

Nežádoucí účinky

Koncentrovaná tinktura je toxická a působí až leptavě. Zředěná tinktura může ovšem při předávkovaní u vnitřního používání způsobit tachykardii až otravu. Proto se od užívání byliny v čajích zcela upustilo. Vnitřně se tedy v některých případech užívá homeopatická tinktura, ale pouze pod dohledem lékaře.

Neužívá se během těhotenství, kojení, nepodává se dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Neaplikuje se přímo do otevřených ran.

Formy

Zevně se nejčastěji využívá ve formě masti, krému, obkladu, tinktury či oleje.

Arniková tinktura – recept

Obklad: Jednu čajovou lžičku tinktury rozmícháme ve 100 až 130 ml destilované nebo převarené vody. Namočíme čistý lněný nebo bavlněný hadřík a volně přikládáme, bez převazování. Obklad měníme každých 20 minut asi po dobu 2 hodin, podle potřeby 2 až 3x denně.

Obklad lze též připravit z odvaru – 2 polévkové lžíce květů zalijeme 250 ml vody, povaříme a necháme 10 minut vyluhovat. Poté přecedíme a obkládáme.

Masáž: 2 čajové lžičky tinktury se rozmíchají ve 125 ml olivového nebo jiného kvalitního oleje. Vše dobře protřepeme a používá k lehkým masážím.

Arnikový olej: arniku dáme do čisté nádoby (cca 1/3) a zalijeme ji panenským olejem (např. slunečnicový či olivový), tak aby byla rostlina kompletně ponořená. Nádobu necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat. Občas můžeme protřepat. Poté již stačí přecedit a aplikovat dle potřeby i několikrát denně. Olej se využívá během masáží.

Arniková koupel: hrst arniky zalijeme 1 l studené vody, necháme 10 minut vařit a 10 minut vyluhovat, poté přecedíme. Odvar přilijeme do lázně. Koupel by neměla trvat déle než 20 min a teplota by měla být příjemná pro pokožku. Při přípravě odvaru můžeme přidat i jiné bylinky např. heřmánek, levanduli, meduňku apod. Do lázně můžeme přikápnout oblíbený esenciální olej.

Arniková mast: hrst arniky umeleme na velmi jemný prášek. Pakliže nemáte takovou možnost, tak bude nutné přidat emulgátor. Cca 250 g kokosového oleje zahřejememe ve vodní lázni (do většího hrnce s vodou umístíme menší nádobu s olejem). Jakmile se roztaví, přidáme arniku. Důkladně promícháme a několik minut zahříváme. Dbáme na to, aby nedošlo k varu. Poté odstavíme, přikryjeme a necháme takto stát přes noc.

Následující den směs opět zahřejeme stejným způsobem ve vodní lázni (opět by nemělo dojít k varu), poté již mast  přecedíme do vhodných nádob. Necháme vychladnout. Skladujeme v chladnu.

Obličejové tonikum: 1 lžičku květů arniky a 4 lžičky květů měsíčku zalijeme 1 sklenicí vroucí vody. Necháme takto 15-20 minut vyluhovat. Poté přecedíme a aplikujeme (pozor nesmí být horké). Tonikum též můžeme zmrazit a aplikovat ráno či večer před spaním ve formě ledových kostek.

Recept pro péči o vlasy: smíchejte 1 lžičku květů arniky s 1 lžičkou listů kopřivy. Vše zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme 10-15 minut louhovat. Ještě teplo směs nanášíme do vlasů, zakryjeme ručníkem a necháme takto po dobu 20-30 minut. Poté opláchneme. Směsí můžeme též vlasy opláchnout po umytí vlasů.

Pro odlíčení: vytvoříme směs – 1 čajová lžička květů arniky, 1 čajová lžička natě dvouzubce, 1 čajová lžička květů heřmánku. Smícháme a zalijeme 2 šálky vroucí vody. Necháme louhovat a přecedíme. Pomocí kosmetického tamponu namočeného v této směsi opatrně odstraníme make-up.

Arnikové mýdlo:

  • 100 g mýdlové hmoty
  • 1-2 lžičky mleté arniky
  • sušená arnika na dozdobení

Mýdlovou hmotu nejdříve nakrájíme na malé kousky. Poté je rozpustíme ve vodní lázni (do většího hrnce nalijeme studenou vodu, do které pak umístíme druhou nádobu s mýdlovou hmotou). Hrnec postupně zahříváme na mírném ohni. Jakmile se hmota rozpustí, přidáme mletou arniku. Můžeme též přidat 2-3 kapky oblíbeného esenciálního oleje.

Následně směs odstavíme. Ještě teplou směs plníme do formiček, dozdobíme sušenou arnikou a necháme ztuhnout. Po cca 1 hodině vyjmeme. Mezi použitím skladujeme v suchu, aby nám mýdlo vydrželo déle.

Zmíněné produkty:

Arnika tinktura

Arniková mast

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Atlas rostlin, Wikipedie, Glycerinová mýdla, Alexandra Martina Běhalová, ‎Tereza Štegrová