Arnika montana účinky

Arnika účinkyPrha arnika (Arnika Montana) neboli arnika horská (arnika montana) je bylina s přímou lodyhou, nahoře chudě větvenou. Listy jsou vstřícné, jednoduché, celokrajné, přízemní v růžici, oddenek dlouze plazivý. Velké květní úbory jsou jasně oranžovožluté, zákrov se skládá z 8 až 24 listenů. Plodem je ochmýřená nažka, dlouhá až 5 mm. Bylina patří mezi trvalky.

Arnika má ráda kyselé půdy, a proto se u nás hojněji vyskytuje na horských loukách. Najdeme ji v Evropě a Severní Americe. Patří mezi rostliny ohrožené, a proto je také chráněna. Protože se nedá pěstovat, dováží se ze zahraničí. Využívá se celá rostlina, ale většinou se sbírá pouze květ (Flos arnicae) a z ekologických důvodů se upouští od sběru oddenku.

Název pochází z řeckého „arni“, neboli „jehně“, což odkazuje na měkké, vlásčité listy rostliny.

Využívá se v lidovém léčitelství a kosmetickém odvětví. Arnika se nejčastěji aplikuje buď zevně, případně ve formě homeopatických přípravků pod dohledem lékaře. Obsahuje třísloviny, minerální látky, silice a další významné látky.

Účinky (zevně)

  • Aplikuje se na klouby a kosti, podporuje jejich normální stav.
  • Je vhodná na svaly.
  • Používá se po bodnutí hmyzem.
  • Přikládá se zevně na žíly dolních končetin.
  • Přispívá k přirozené regeneraci pokožky. Neměla by se však dostat přímo do otevřené rány.
  • Zuby, dásně, krk – ředěné výplachy 1:10 (nepolykáme).

Formy + nežádoucí účinky

Zevně se nejčastěji využívá ve formě masti, obkladu. Nedoporučuje se však pro dlouhodobou aplikaci, vhodné je dělat pauzy. Samozřejmě se neaplikuje v případě alergie.

Obklad: Jednu čajovou lžičku tinktury rozmícháme ve 100 až 130 ml destilované nebo převarené vody. Namočíme čistý lněný nebo bavlněný hadřík a volně přikládáme, bez převazování. Obklad měníme každých 20 minut asi po dobu 2 hodin, podle potřeby 2 až 3x denně.

Bylina není vhodná pro vnitřní užívání, jelikož může vést k otravě. Homeopatickou tinkturu je vhodné užívat pod dohledem lékaře. Neužívá se během těhotenství, kojení, nepodává se dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Atlas rostlin, Wikipedie

Zmíněné produkty:

Arnika

Arnika tinktura

Arniková mast