Tinktura z arniky recept 

Tinktura z arniky receptArniková tinktura se nejčastěji využívá zevně a určitě by neměla chybět v žádné domácnosti či na cestách. Jedná se o účinné a rychlé řešení mnoha neduhů. Podporuje rychlé uvolnění krevní sraženiny a regeneruje, takže se využívá na modřiny, podlitiny, rány, odřeniny, pohmožděniny, kožní defekty, černé nehty. Pomáhá i při dlouhotrvajících kožních potížích a ranách. Doporučuje se na otoky, vykloubení, vymknutí a bolesti, záněty pohybového aparátu, natržené svaly. Je však vhodná i na akné či při bodnutí hmyzem. Z tinktury lze též připravit kloktadlo.

Vnitřně se občas používá při některých zánětech a na cévy, ovšem je nutné ji ředit a užívat v malých množstvích.

Příprava tinktury je velmi jednoduchá a zvládne ji opravdu každý, takže se pustíme do toho.

Suroviny:

  • 1 polévková lžíce (cca 10 g) arniky
  • 200 ml alkoholu

Příprava:

Nejdříve rozdrtíme jednu polévkovou lžíci květu nebo kořene arniky a následně je zalijeme 200 g 80% alkoholem (lze využít i méně procentní čistý bílý alkohol např. vodku). Směs necháme na tmavém místě po dobu 10-14 dní louhovat a občas ji protřepeme. Poté přecedíme do vhodné nádoby.

Dávkování: K obkladům na poraněná a pohmožděná místa se používá 30 kapek arnikové tinktury rozmíchané v 1 l vody nebo potíráme postižená místa tinkturou zředěnou vodou 1:1. Stejně se používá při revmatismu, kdy se s ní potírají bolavá místa. Vnitřně k tomu můžeme užívat 4 kapky tinktury ve lžíci vody pětkrát denně. Při únavě lze užít 5 kapek ve lžíci vody.

Upozornění: Pozor u vnitřního užívání je pravděpodobnost alergické reakce! Zároveň se nedoporučuje užívat lidem se zvýšenou srážlivostí krve, během těhotenství a kojení, malým dětem.

Zevně tinkturu nepoužíváme přímo na otevřené rány, akutní kožní záněty, těžké popáleniny a podobně.

Zdroje: bylinkopedie.cz

Zmíněné produkty:

Arnika

Arnika tinktura