Recept na pečený čaj

Vánoční pečený čaj recept (pečený čaj recept)Popularita pečeného čaje postupně roste a není čemu se divit. Vždyť je to přírodní pochoutka obsahující ovoce, koření a cukr, která nás v zimě zahřeje a v létě osvěží. Zároveň nemá striktní recept, takže záleží na každém, jaké konkrétní ovoce zvolí – meze fantazie se zde opravdu nekladou.

Suroviny:

  • 2 kg různého ovoce dle vlastního výběru
  • 500 – 1000 g cukru (záleží na chuti a druhu ovoce)
  • Celé koření (lze kombinovat např. 3-4 kusy hřebíčku a 1 kus skořice či zvolit jiné a v jiném množství)
  • 1 citron
  • (100 ml rumu – volitelné)

Příprava:

Během přípravy lze použít ovoce dle libosti, ovšem vždy by zhruba polovinu váhy měly tvořit kyselejší druhy. Například se používá kombinace jablek, hrušek, švestek a rybízu v přibližně stejném množství. Ovoce může být jak čerstvé, tak i mražené, ale nedoporučují se banány. Před pečením ovoce umyjeme a zbavíme pecek či jader, vše nakrájíme na kousky. Citron oloupeme a též nakrájíme na kousky.

Ovoce dáme do pekáče a zasypeme cukrem (u výše zmíněné kombinace jablek, hrušek, švestek a rybízu většinou stačí 500 g cukru). Nakonec přidáme celé koření a vše dobře promícháme.

Pečeme v předem vyhřáté troubě na 180-200°C asi 30 minut (do doby, než ovoce pustí šťávu). Během pečení cca dvakrát promícháme a stále kontrolujeme. Následně přidáme rum – někdo jej přidává hned na začátku, ale lze to udělat i v průběhu pečení či po jeho ukončení. Alkohol vykonává roli konzervanta, takže pokud se jej rozhodnete nepoužít, musíte přidat větší množství cukru, aby ovocná směs vydržela déle.

Výsledek naplníme do skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru jako marmeládu. Uzavřené nádoby skladujeme na chladném místě.

Recept pečený čaj pro zahřátí:

Do hrnečku dáme 2-4 lžičky této směsi (dle chuti), zalijeme horkou vodou.

Recept pečený čaj pro letní osvěžení:

Do skleničky dáme 2-4 lžičky (dle chuti) směsi a zalijeme perlivou či neperlivou vodou a přidáme kousky ledu.

Zdroje: clanky.vareni.cz

Zmíněné produkty:

Hřebíček

Skořice

Třtinový cukr