Recept na sirup z rýmovníku
Pokud také doma pěstujete rýmovník, tak určitě víte i o blahodárných účincích této rostliny. Bylina totiž velmi dobře účinkuje při nachlazení, rýmě, kašli a bolestech v krku. Je vhodná i při horečce a bolestech hlavy. Využívá se i na některé kožní problémy např. při ekzémech či po bodnutí hmyzem. Sirup z rostliny lze udělat jak vařením, tak i studenou cestou. Výhodou vařených sirupů je kratší doba přípravy a delší trvanlivost. Ovšem je nutné pamatovat, že delším vařením se zároveň snižuje množství účinných látek ve výsledném produktu.
Sirup z rýmovníku za studena
Suroviny:
- 50 i více lístků rýmovníku
- 1 kg cukru (můžeme použít klasický či třtinový cukr)
- 2 kusy citrusů s chemicky neošetřenou kůrou (pomeranč, citrón, limetka – lze zvolit 2 stejné či např. jeden citron a druhý pomeranč)
Návod:
Opláchnuté a osušené lístky rýmovníku nejdříve natrháme nebo překrájíme. Citrusy pečivě omyjeme a nakrájíme na plátky. Do uzavíratelné sklenice postupně vkládáme vrstvu lístků, cukru, vymačkané citrónové šťávy a plátky citrusů. Pokračujeme tak, dokud není nádoba plná, končí se vrstvou cukru.
Naplněnou sklenici uzavřeme a necháme stát minimálně 2 až 3 týdny nejlépe za oknem. Obsah se postupně stává tekutým, cukr se rozpouští. Nádobu pravidelně kontrolujte, případně obsah promícháme a znovu upěchujeme. Je nutné dávat pozor, aby se ve sklenici neobjevila plíseň. Jakmile je všechen cukr rozpuštěný, vzniklou tekutinu přecedíme. Snažíme se přitom ze směsi vymačkat co nejvíce tekutiny, doporučujeme použít například pláténko. Sirup naplníme do čistých sklenic a uchováváme v chladu a temnu.
Vařený sirup z rýmovníku
Suroviny:
- 2 kusy citrusů (pomeranč, citron, limetka – lze zvolit 2 stejné či např. jeden citron a druhý pomeranč)
- 30 – 40 lístků rýmovníku dle velikosti
- 1 litr vody
- 1 kg cukru (můžeme použít klasický či třtinový cukr)
Návod:
Citrusy oloupeme a nakrájíme na kolečka, dále natrháme a omyjeme lístky rýmovníku. Vše vložíme do hrnce a zalijeme litrem vroucí vody. Obsah hrnce přikryjeme alobalem nebo utěrkou a necháme macerovat 24 – 48 hodin.
Po uplynutí této doby scedíme obsah hrnce. K vyluhovanému nálevu přidáme kilogram cukru a nálev přivedeme k varu na mírném ohni. Za občasného míchání vaříme do doby, než sirup zhoustne na požadovanou konzistence. Ještě horký sirup přelijeme do připravených nádob a máme hotovo.
Zdroje: ireceptar.cz