Domácí tinktura z aloe

Domácí tinktura z aloeAloe vera je docela známá rostlina a většina z nás ji používá především pro její hojivé a antibakteriální účinky. Ovšem kromě toho je vhodná i při stavech vyčerpanosti, oslabeném imunitním systému, během rekonvalescence po nemocích. Doporučuje se na stres, nervozitu a neklid. Je vhodná při potížích s trávením, nechutenství, pálení žáhy, chronické zácpě, průjmech a zánětech tlustého střeva. Podporuje vylučování žluči. Pomáhá i při potížích dýchacích cest – bolestech v krku, potížích průdušek a plic.

Recept č. 1

Suroviny:

  • 1 lžíci čerstvě nasekaného listu aloe,
  • 200 ml 60% lihu či ovocné pálenky

Návod:

Listy aloe vera zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. V průběhu této doby směs občas protřepáme, aby se uvolnily cenné látky. Po uplynutí této doby přecedíme a tinkturu nalijeme do vhodné lahvičky

Recept č. 2

  • 5 listů aloe
  • 150 ml domácí pálenky nebo vodky

Listy nakrájíme a rozmačkáme nebo rozmixujeme na kaši. Přendáme do vhodné sklenice, zalijeme alkoholem a necháme uležet cca 3 týdny. V průběhu této doby občas protřepeme. Hotovou tinkturu přecedíme přes plátno nebo kávový filtr a uchováváme v temnu.

Užíváme:

Vnitřně: užíváme po dobu maximálně 4 týdnů 3× denně 30 kapek nakapaných do 300 ml vlažné vody. Poté je nutné udělat pauzu.

Kloktadlo na bolest v krku: polévková lžíce tinktury se rozpustí v poloviční sklenici vody

Na rány: tinkturu naneseme na ránu (lze zředit s vodou) vatovým tamponem

Zdroje: vitalia.cz

Zmíněné produkty:

Aloe gel