Krušina účinky

Krušina olšová léčivé účinkyKrušina byla pro své účinky populární ještě ve středověku a využívala se v nejrůznějších odvětvích. Krušina olšová (Frangula alnus) je keř, dorůstající do výšky 4-6 metrů. Z větví krušiny se dříve pálilo dřevěné uhlí, které se využívalo při výrobě střelného prachu do palných zbraní prakticky až do konce druhé světové války. Z plodů a kůry rostliny se získávalo zelené a žluté barvivo např. pro barvení látek. Dřevo se používalo při výrobě ševcovského kopyta a dodnes se využívá v řezbářství. Právě kvůli jeho křehkosti vznikl i samotný název rostliny „frango,“ což se doslova překládá jako lámat.

Sbírá se většinou kůra (Cortex frangulae), loupaná z mladších odříznutých větví v první polovině jarního období. Krušinu je vhodné užívat až po jednoročním skladování, případně ji ještě někteří doporučují několik hodin držet zahřátou na teplotě kolem 100°C. Důvodem k tomu je fakt, že čerstvá kůra může být silně dráždivá a vyvolat nepříjemné symptomy např. v podobě nevolnosti.

Účinky

  • Krušina podporuje přirozenou detoxikaci organismu, látkovou výměnu.
  • Podporuje funkci tlustého střeva, žaludku, jater. Pozor: má projímavé účinky.
  • Přidává se do směsí pro podporu normální tělesné hmotnosti. V tomto případě se doporučuje zejména kombinaci s čekankou, pampeliškou, oddenkem pýru, vřesem, svízelem syřišťovým či březovým listím.
  • Zevně se využívá ve formě koupelí či obkladů – pokožka, žíly konečníku. Často se využívá krušinová mast.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastější formou je odvar (2-3 šálky denně). Krušina se běžně podává jak samostatně, tak i ve směsích.

Směs – peristaltika střev:

  • kůra krušiny 5 (dílů)
  • nať zlatobýlu 3 (díly)
  • nať lnice 2 (díly)
  • květ černého bezu 2 (díly)
  • plod fenyklu 2 (díly)

Jednu lžíci směsi namočíme večer do 250 ml vody. Ráno vše přivedeme k varu a necháme přikryté pomalu vychladnout. Přecedíme a pijeme nalačno polovinu množství ráno a večer, několik dní.

Recept na krušinovou mast

Při užívání byliny je nutné dbát na doporučené dávkování, jelikož při užívání větších dávek se mohou objevit nepříjemné symptomy spojené např. s narušením trávení. Její užívání se tedy doporučuje jen v malých dávkách a vždy krátkodobě. Není vhodná pro děti, kojící a těhotné ženy. Pozor bylina má projímavé účinky.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,

bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Krušina kůra