Krušina olšová léčivé účinky

Krušina olšová léčivé účinkyKrušina byla pro své účinky populární ještě ve středověku a využívala se v nejrůznějších odvětvích. Krušina olšová (Frangula alnus) je keř, dorůstající do výšky 4-6 metrů. Z větví krušiny se dříve pálilo dřevěné uhlí, které se využívalo při výrobě střelného prachu do palných zbraní prakticky až do konce druhé světové války. Z plodů a kůry rostliny se získávalo zelené a žluté barvivo např. pro barvení látek. Dřevo se používalo při výrobě ševcovského kopyta a dodnes se využívá v řezbářství. Právě kvůli jeho křehkosti vznikl i samotný název rostliny „frango,“ což se doslova překládá jako lámat.

Pro léčebné účely se sbírá většinou kůra (Cortex frangulae), loupaná z mladších odříznutých větví v první polovině jarního období. Krušinu je vhodné užívat až po jednoročním skladování, případně ji ještě někteří doporučují několik hodin držet zahřátou na teplotě kolem 100°C. Důvodem k tomu je fakt, že čerstvá kůra může být silně dráždivá a vyvolat nepříjemné symptomy např. v podobě nevolnosti.

Účinky

  • Krušina podporuje celkové čištění organismu. Účinně čistí vnitřní orgány a posiluje práci tlustého střeva, dokáže uvolnit trávicí trakt, tím pádem upravuje i látkovou výměnu a pomáhá také osobám, které potřebují vyčistit krev a zbavit se vyrážek. Pro své účinky se užívá proti zácpě.
  • Využívá se při žaludečních, žlučníkových či jaterních poruchách a zánětech. Posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev.
  • Je vhodnou příměsí do směsí na hubnutí. V tomto případě se doporučuje zejména kombinaci s metaboliky – čekankou, pampeliškou, oddenkem pýru, nebo s diuretiky – vřesem, svízelem syřišťovým či březovým listím. Směs se ještě obvykle doplňuje některou bylinou se sedativním působením, například meduňkou, heřmánkem nebo dobromyslí.
  • Zevně se využívá ve formě koupelí či obkladů na špatně se hojící rány a hemeroidy. Krušinová mast je vhodná na jizvy, lipomy, praskliny, strie či podkožní bulky.

Formy

Běžně podávanou formou je odvar, který se dávkuje v množství 2 až 4 šálky denně. Maximální jednotlivá dávka je 4 g a maximální denní dávka je 15 g.

Krušina se běžně podává jak samostatně, tak i ve směsích.

Čajová směs proti chronické zácpě:

  • kůra krušiny 5 (dílů)
  • nať zlatobýlu 3 (díly)
  • nať lnice 2 (díly)
  • květ černého bezu 2 (díly)
  • plod fenyklu 2 (díly)

Jednu lžíci směsi namočíme večer do 250 ml vody. Ráno vše přivedeme k varu a necháme přikryté pomalu vychladnout. Přecedíme a pijeme nalačno polovinu množství ráno a večer několik dní.

Recept na krušinovou mast

Nežádoucí účinky

Při užívání byliny je nutné dbát na doporučené dávkování, jelikož při užívání větších dávek se mohou objevit nepříjemné symptomy spojené např. s narušením trávení. Její užívání se tedy doporučuje jen v malých dávkách a vždy krátkodobě.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Krušina