Ricinový olej účinky

Ricinový olej a jeho účinkyRicinový olej se získává ze semen skočce obecného (Ricinus communis). Ten původně pochází z Afriky a Asie, ačkoliv se dnes vyskytuje i v jiných tropických oblastech, kde může dorůstat až do výšky přes 10 metrů. Často se pěstuje pro dekorativní účely i mimo tropické oblasti, avšak tam je většinou nižšího vzrůstu a dožívá se výrazně menšího věku.

Semena obsahují asi 50% mastného oleje, složeného hlavně z triglyceridů kyseliny ricinolové, dále též proteiny, lipázy, slizy a další.

Listy, nať, květy ani kořeny skočce se zásadně nevyužívají, jelikož jsou toxická. Smrtelnou dávkou pro děti je 5 semen a pro dospělé 15 semen. Za jedovatost může především toxalbumin ricin, dále též alkaloid ricinin, který je však pouze slabě jedovatý. Paradoxem je, že olej ze semen již jedovatý není, jelikož se toxicita během jeho výroby ztrácí.

Samozřejmě se již od antických dob využívá v kosmetickém odvětví a lidovém léčitelství. Používal se pro motory pracující v těch nejextrémnějších podmínkách. Například byl použit roku 1919, kdy dva britští letci Alcock a Brown poprvé přeletěli Atlantik bez jediné zastávky.

Účinky

  • Pozor: ricinový olej se dříve využíval jako projímadlo – účinek nastupoval cca po 2,5 hodinách.
  • Olej podporuje zdraví pokožky, přispívá k regeneraci, ochraně a výživě.

Návod: olej se aplikuje na navlhčenou pokožku nejlépe dvakrát denně a lehkou masáží vetře.

  • Vlasový zábal z ricinového oleje podporuje regeneraci vlasů, růst a objem.

Návod: olej se aplikuje do vlasů a na vlasovou pokožku, pro zesílení účinku je dobré chvíli masírovat, aby účinné látky pronikly až k vlasovým kořínkům. Poté vlasy zakryjeme igelitovou fólií a případně ještě zabalíme do ručníku. Zábal necháme působit alespoň 30 minut a následně vše smyjeme.

  • Olej též přispívá k objemu a růstu řas a obočí.

Návod: doporučuje se jej aplikovat jednou denně (např. večer) na konečky řas za pomocí kartáčku. Je však nutné dbát na to, aby se olej nedostal do očí.

  • Podporuje zdraví nehtů.

Návod: ricinový olej aplikujeme na nehtová lůžka a necháme působit alespoň 30 minut. Zbytky nevstřebaného oleje vmasírujeme do pokožky rukou. Tento zábal je nejvhodnější aplikovat na noc.

  • Olej přispívá k normálnímu stavu rtů.

Návod: smícháme lžičku ricinového oleje a glycerinu s několika kapkami čerstvé citronové šťávy a směs aplikujeme na rty před spaním. Druhý den setřeme vatou namočenou ve vlažné vodě. Opakujeme denně. Druhou variantou je smíchat lžičku ricinového oleje s mandlovým olejem a vmasírovat do rtů několikrát denně.

Nežádoucí účinky

Při vnitřním užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování, není vhodný pro dlouhodobé použití. Nedoporučuje se během těhotenství, kojení, malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, těžších onemocnění. Zevní aplikace může u citlivých jedinců způsobit alergickou reakci, takže v případě první aplikace vždy použijeme menší množství.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, literatura Přírodovědecké Fakulty UK v Praze, Zdravé zdraví

Zmíněné produkty:

Ricinový olej

Ricinový šampon