Brusinka účinky
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je nízký zelený keřík, který má plazivý oddenek a kožovité, krátce řapíkaté, obvejčité až eliptické listy, které jsou na rubu světlejší a hnědě tečkované. Květenství bílých až starorůžových květů je uspořádáno do převislého hroznu. Plodem jsou známé brusinky, červené lesklé bobule.
Často se vyskytuje v sušších lesích, roste až do oblastí horského pásma. Dokáže přežít i velmi silné mrazy.
Plody se hojně využívají v potravinářském odvětví při výrobě marmelád, dezertů, omáček, kompotů, příloh. Též se používají jako konzervační látka.
Sbírá se list (Folium vitis-ideaei) a plody (Fructus vitis-ideaei). Brusinka se hojně využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, třísloviny další významné látky.
Účinky
- Brusinka podporuje správnou funkci ledvin a močových cest. Často se přidává do urologických čajů a doplňků stravy. Pozor: bylina má močopudný účinek.
- Přispívá k normální imunitě.
- Obsahuje antioxidanty, takže podporuje ochranu buněk.
- Počáteční studie naznačují, že by se rostlina mohla podílet na podpoře zdraví očí.
- Podporuje správnou funkci žaludku, žlučníku, střev.
- Přispívá ke správné funkci srdce a cév, optimální hladině cholesterolu a cukru v krvi.
- Bývá též častou součástí kosmetických přípravků.
Nežádoucí účinky
Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se užívat v případě závažnějších poruch jater. Bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání. Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.
Formy
Brusinka se užívá ve formě čaje či macerátu (nechá se na 8 hodin, před použitím krátkodobý var, následně vyluhování do ochlazení). Obvykle se užívají 2 šálky denně. Často se přidává do směsí, z plodů se dělají šťávy, sirupy, džemy.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz