Brusinka účinky

Brusinka léčivé účinkyBrusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) je nízký zelený keřík, který má plazivý oddenek a kožovité, krátce řapíkaté, obvejčité až eliptické listy, které jsou na rubu světlejší a hnědě tečkované. Květenství bílých až starorůžových květů je uspořádáno do převislého hroznu. Plodem jsou známé brusinky, červené lesklé bobule.

Často se vyskytuje v sušších lesích, roste až do oblastí horského pásma. Dokáže přežít i velmi silné mrazy.

Plody se hojně využívají v potravinářském odvětví při výrobě marmelád, dezertů, omáček, kompotů, příloh. Též se používají jako konzervační látka.

Sbírá se list (Folium vitis-ideaei) a plody (Fructus vitis-ideaei). Brusinka se hojně využívá v lidovém léčitelství. Obsahuje flavonoidy, třísloviny další významné látky.

Účinky

  • Brusinka podporuje správnou funkci ledvin a močových cest. Často se přidává do urologických čajů a doplňků stravy. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Přispívá k normální imunitě.
  • Obsahuje antioxidanty, takže podporuje ochranu buněk.
  • Počáteční studie naznačují, že by se rostlina mohla podílet na podpoře zdraví očí.
  • Podporuje správnou funkci žaludku, žlučníku, střev.
  • Přispívá ke správné funkci srdce a cév, optimální hladině cholesterolu a cukru v krvi.
  • Bývá též častou součástí kosmetických přípravků.

Formy + nežádoucí účinky

Užívá se ve formě čaje či macerátu (nechá se na 8 hodin, před použitím krátkodobý var, následně vyluhování do ochlazení). Obvykle se užívají 2 šálky denně. Často se přidává do směsí, z plodů se dělají šťávy, sirupy, džemy.

Při užívání je nutné dodržovat doporučené dávkování. Nedoporučuje se užívat v případě závažnějších poruch jater. Není vhodná pro dlouhodobé užívání. Opatrnost je též nutná v průběhu těhotenství, kojení a užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Brusinka

Brusinka tablety

Brusinka sirup

Brusinka džem