Borovice účinky
Borovice lesní (Pinus sylvestris) neboli sosna je vždyzelený jehličnan. Větvení je přeslenité, silnější větve jsou téměř vždy zakřivené a poměrně krátké. Kůra je zpočátku šedohnědá, později šedorůžová, letorosty zprvu nazelenalé, později zelenošedé. Pupeny jsou kolem 1 cm dlouhé, podlouhlé, s četnými šupinami. Jehlice rostou po dvou, směrem ke koncům jsou nahloučené a obvykle 3 až 8 cm dlouhé. Tmavohnědé samicí šištice jsou jednotlivé nebo ve svazečcích po 2 až 3, bývají až 8 centimetrů dlouhé. Šupiny jsou podlouhlé, s lehce vyklenutými štítky. Hluboký kořenový systém umožňuje dobré zakotvení v zemi, takže v případě silného větru se častěji láme, než vyvrací.
Preferuje mírně suché, písčité, kypré, slabě zásadité půdy. Zároveň se jedná o světlomilnou rostlinu. V příznivých podmínkách může dorůstat až do výšky 30-40 metrů, naopak v extrémních oblastech spíše vytváří nízké stromy či keře. Obvykle se dožívá 300 let.
Jedná se o jednu z nejvýznamnějších hospodářských dřevin. Používá ve stavebnictví a truhlářství, vyrábějí se z ní lodě. Používá se též jako palivo, má dostatečnou výhřevnost a dobře hoří. Pěstuje se pro dekorativní účely. V minulosti se rostlina považovala za symbol dlouhověkosti a síly. Dodnes se používá ve farmaceutickém odvětví při výrobě některých léků a již od pradávna se doporučuje v lidovém léčitelství. Obsahuje silice, pryskyřice, hořčiny, třísloviny, malé množství vitamínu C a další významné látky. Kromě borovice lesní se používají i jiné druhy, především vysokohorská kleč (kosodřevina) či borovice černá.
Nejčastěji se využívají pupeny, sbírané zpravidla v dubnu, těsně před rozvitím. Mají pryskyřičné aroma.
Účinky
- Borovice především podporuje zdraví dýchacích cest (horních cest dýchacích, průdušek a plic).
- Přispívá k normální tvorbě trávicích enzymů.
- Podporuje přirozené obranné mechanismy, využívá se při rekonvalescenci.
- Přispívá ke zdraví močového ústrojí.
- Podporuje normální stav pokožky.
- Přispívá ke zdraví kloubů.
Nežádoucí účinky
Borovice není vhodná pro dlouhodobé užívání (po 4-6 týdnech je nutná přestávka). Dbáme na doporučené dávkování. Neužívá se při těžších nemocech ledvin, jater a trávicího ústrojí.
Používání terpentýnu a jiných koncentrovaných výtažků se nedoporučuje, jelikož hrozí silné podráždění, až poškození dýchacích cest, trávicího ústrojí a především ledvin a jater.
Opatrnost je nutná v případě užívání léků, během těhotenství a kojení, nepodává se dětem.
Neužívá se v případě alergie na tuto rostlinu.
Formy
Vnitřně se podává nejčastěji nálev (1-2 šálky denně), dále též tinktura, sirup, olej. Občas se kombinuje do směsí např. se smrkem. Zevně se aplikuje ve formě obkladů, koupelí, inhalace či aromaterapie.
Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.
Koupel rukou a nohou: provádí se večer, v rozmezí 10 až 15 minut.
Příprava: hrst borovice se zalije 1 l vody a necháme cca 10 min povařit. Následně přecedíme a přidáme do lázně.
Obklad na kolena: směs ze stejných dílů natě mateřídoušky, řebříčku, květů heřmánku a mladých výhonků borovice. 4 lžíce této směsi dáme do 1/2 l vody, uvedeme do varu a necháme 15 minut vyluhovat. Do odvaru namočíme vhodnou látku, dáme na ni bylinky, přehneme, ještě horký obklad přiložíme a ovážeme teplou dekou. Necháme působit 15-20 minut, obklad opakujeme víckrát.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas