Jitrocel účinky

Jitrocel účinkyJitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) se těší oblibě již od dávných dob. Využíval se v kuchyni při přípravě některých jídel. Hojně se aplikoval v egyptské, římské, řecké a čínské medicíně. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, enzymy, pektiny, některé vitamíny a minerály a další prospěšné látky.

Jedná se o vytrvalou bylinu s krátkým kořenem a růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Listy jsou celokrajné, typicky kopinaté. Malé žlutobílé květy nacházíme ve válcovitém klásku.

Nejčastěji jitrocel spatříme na polích, u cest či na loukách. Může se dožívat až 12 let, během kterých dorůstá do velikosti několika desítek centimetrů.

Mimo tento druh roste na území ČR asi dalších šest, z nichž nejznámější je jitrocel prostřední (Plantago media) a jitrocel větší (Plantago major). V lidovém léčitelství se však nejčastěji volí právě jitrocel kopinatý.

Rostlinu s oblibou požírají ovce a další hospodářská a lesní zvířata, takže se na některých územích vysazuje úmyslně. Bylo zaznamenáno, že konzumace jitrocele podporuje jejich zdraví a kvalitu mléka. Semena se též využívají pro krmení chovných druhů ptactva.

Předmětem sběru je především list (Folium plantaginis), sbíraný od května do srpna, nejlépe kolem čtrnácté hodiny. Stále častěji se ovšem sbírá i semeno (Semen plantaginis).

Účinky

  • Nejčastěji se používá pro podporu normálního stavu dýchacích cest. Bývá velmi často kombinován s mateřídouškou v poměru 1:1.
  • Přispívá ke správné funkci žaludku, dvanáctníku, tlustého střeva. Obecně podporuje trávení.
  • Podporuje zdraví močového měchýře.
  • Přispívá k normálnímu metabolismu lipidů.
  • Napomáhá zdraví pokožky, bylina se přidává do mastí, dělají se z ní obklady, koupele.

Pleťová maska: Omyjeme listy jitrocele a nakrájíme je nadrobno. Masku přiložíme k obličeji po dobu 10-15 min a následně opláchneme vodou. Doporučuje se aplikovat pravidelně.

Pro každý den: 1 polévkovou lžíci šťávy jitrocele zředíme vodou v poměru 1:1. Touto směsí potíráme pokožku každý den.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Konzumace velkých dávek může vést k řadě trávicích obtíží např. nevolnost, nadýmání, průjem apod. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě těžších onemocnění žaludku a krve. Stejné doporučení platí pro léky, období těhotenství a kojení.

Formy

Z byliny se nejčastěji připravuje tradičním způsobem nálev (2-3 šálky denně), můžeme ji též užívat ve formě tinktury či sirupu. Užívá se též často ve směsi např. s dobromyslí, proskurníkem, pelyňkem, kmínem, fenyklem, listem podbělu, ale také se zemědýmem, vlaštovičníkem i s lékořicí.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Jitrocel

Jitrocel sirup

Jitrocelová tinktura

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz