Jitrocel účinky

Jitrocel účinkyJitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) se těší oblibě již od dávných dob. Využíval se v kuchyni při přípravě některých jídel. Hojně se aplikoval v egyptské, římské, řecké a čínské medicíně. Obsahuje třísloviny, vitamíny, minerály a další prospěšné látky.

Nejčastěji rostlinu spatříme na polích, u cest či na loukách. Může se dožívat až 12 let, během kterých dorůstá do velikosti několika desítek centimetrů.

Mimo tento druh roste na území ČR asi dalších šest, z nichž nejznámější je jitrocel prostřední (Plantago media) a jitrocel větší (Plantago major). V lidovém léčitelství se však nejčastěji volí právě jitrocel kopinatý.

Rostlinu s oblibou požírají ovce a další hospodářská a lesní zvířata, takže se na některých územích vysazuje úmyslně. Bylo zaznamenáno, že konzumace jitrocele podporuje jejich zdraví a kvalitu mléka. Semena se též využívají pro krmení chovných druhů ptactva.

Účinky:

  • Nejčastěji se používá pro podporu normálního stavu dýchacích cest. Bývá velmi často kombinován s mateřídouškou v poměru 1:1.
  • Přispívá ke správné funkci žaludku, dvanáctníku, tlustého střeva. Obecně podporuje trávení.
  • Podporuje zdraví močového měchýře.
  • Přispívá k normálnímu metabolismu lipidů.
  • Napomáhá zdraví pokožky, bylina se přidává do mastí, dělají se z ní obklady, koupele.

Pleťová maska: Omyjeme listy jitrocele a nakrájíme je nadrobno. Masku přiložíme k obličeji po dobu 10-15 min a následně opláchneme vodou. Doporučuje se aplikovat pravidelně.

Pro každý den: 1 polévkovou lžíci šťávy jitrocele zředíme vodou v poměru 1:1. Touto směsí potíráme pokožku každý den.

Formy + nežádoucí účinky

Z byliny se nejčastěji připravuje tradičním způsobem nálev (2-3 šálky denně), můžeme ji též užívat ve formě tinktury či sirupu.

Jako obvykle platí doporučení držet se rozumných dávek. Konzumace velkých dávek může vést k řadě trávicích obtíží např. nevolnost, nadýmání, průjem apod. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě těžších onemocnění žaludku a krve. Stejné doporučení platí pro léky, období těhotenství a kojení.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Jitrocel

Jitrocel sirup

Jitrocelová tinktura