Jitrocelový sirup recept

Jitrocel kveteJitrocelový sirup je velmi účinný při kašli, nachlazení a zánětech horních cest dýchacích. Podporuje vykašlávání, vylučování hlenu a uvolnění dýchacích cest. Dále se používá při angínách, katarech a astmatu, pozitivně ovlivňuje krev. Listy jitrocele obsahují slizové látky, organické kyseliny, třísloviny, hořčiny, vitamíny a minerály. Sirup lze konzumovat nejen v období potíží, ale i preventivně – můžeme jej užívat samostatně (po lžičkách), nebo k oslazení čajů a nápojů.

1, Jitrocelový sirup bez vaření:

Suroviny:

  • listy čerstvého jitrocele kopinatého
  • krystalický cukr (či med)

Návod:

Omyté listy jitrocele nakrájíme na malé kousky a naložíme do sklenice spolu s cukrem. Ukládáme jej tzv. „metodou na vrstvy“, tedy střídáme vrstvu jitrocele a cukru, přičemž začínáme jitrocelem a každá vrstva by měla být cca jeden centimetr široká.

Až bude sklenice plná, zasypeme ji ještě trochou cukru a umístíme na teplejší slunné místo na cca 7-14 dní. Cukr se postupně rozpustí a vytáhne z jitrocele šťávu, kterou poté přecedíme.

Pokud budeme sirup skladovat na chladném místě, vydrží nám celou zimu.

2, Postup dle významné bylinkářky Marie Treben

Suroviny:

  • 4 vrchovaté hrsti listů čerstvého jitrocele kopinatého
  • 2 šálky krystalického cukru

Návod:

Jitrocelové listy omyjeme a pokrájíme najemno. Vložíme je do hrnce a zalijeme cca 100 ml vody a přidáme 250 g medu a 300 g hnědého cukru.

„Kaši“ pak za stálého míchání opatrně ohřejeme až do okamžiku vzkypění. Horkým sirupem (i s pomletými listy) plníme čisté sklenice, které skladujeme v ledničce.

Zdroje: ceskatelevize.cz, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

Podrobněji o jitroceli

Zmíněné produkty:

Jitrocel

Jitrocelový sirup