Kaštanová mast recept

Kaštanová mast receptKaštanová mast je další mastí, která by neměla chybět v naší domácnosti. Občas ji lze najít pod jiným názvem – koňská mast. Ale proč? Vyrábí se snad z koní a co má tedy společného s kaštanem?

Nebojte, nevyrábí se z koní, ale ze stromu kaštanu koňského, kterého ještě známě pod odborným názvem jírovec maďal.

Jaké jsou tedy účinky této masti? Významně pomáhá při žilních onemocněních dolních končetin – chronická žilní nedostatečnost, křečové žíly, místní otoky a záněty. Doporučuje se k terapii a prevenci vzniku pooperačních podlitin. Využívá se při hemoroidech. Zpevňuje prokrvení tkání. Užívá se i při bolestivých syndromech páteře – poruchy plotének, ústřel, ischias, bolestivé napětí v šíji. Zmírňuje obtíže při omezené kosterní hybnosti, při revmatismu, brnění nohou, studených končetinách.

Kaštanovou mast si může velmi jednoduše připravit i přímo doma. Receptů existuje několik. K výrobě použijeme kaštany a listí ze stromu jírovec maďal. Jedlé kaštany jsou plody kaštanovníku setého a nejsou pro výrobu masti vhodné.

Recept č. 1 domácí kaštanová mast s použitím tinktury

Suroviny:

Návod:

  1. Agar nasypeme do kastrolu a přilijeme kaštanovou tinkturu. Následně vaříme dle návodu uvedeného na obalu. Když směs zhoustne, odstavíme ji a necháme mírně zchladnout.
  2. Přidáme oleje a necháme úplně ztuhnout.
  3. Hmotu následně důkladně našleháme (může použít elektrický šlehač), dokud nevznikne jednolitý jemný krém. Požadovanou konzistenci získáme opatrným přidáváním olivového oleje během mixování.
  4. Hotovou mast přendáme do předpřipravené uzavíratelné nádoby (např. od krému). Uchováváme nejlépe v lednici nebo na jiném chladném místě.

Recept č. 2 domácí kaštanová mast z listů

Suroviny:

Návod:

  1. Olej by se měl ohřát, ale nedoporučuje se ho dostat k varu. Jakmile je teplý, přidají se do něj listy kaštanu koňského.
  2. Při zahřívání začnou vadnout a hnědnout. Pokud jsou listy úplně hnědé, znamená to, že je již vše připraveno.
  3. Poté se vyndají pomocí kleští a olej s extraktem se nechá vychladnout. Vychladnutí je důležité, aby došlo k usazení nečistot na dno hrnce. Pozor, listy se musí v oleji jemně vyluhovat, ale ne smažit! Prudký žár může zničit léčivé složky.
  4. Nakonec vše přelijeme do vhodné uzavíratelné nádoby a můžeme používat.

No a na závěr ještě dodáme, že postižená místa ošetřujeme kaštanovou mastí zpočátku 3 – 4 krát denně. Po zlepšení stačí omezit na 2x denně až do vymizení potíží.

Přejeme hodně zdraví!

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kaštanová tinktura

Agar

Kaštanová mast