Kaštanová mast recept

Kaštanová mast receptKaštanová neboli koňská mast podporuje zdraví pokožky, žil končetin, svalů. Příprava je jednoduchá. Při výrobě použijeme kaštany a listí ze stromu jírovce maďalu. Jedlé kaštany jsou plody kaštanovníku setého a nejsou pro výrobu masti vhodné.

Suroviny:

Návod:

  1. Agar nasypeme do kastrolu a přilijeme kaštanovou tinkturu. Následně vaříme dle návodu uvedeného na obalu. Když směs zhoustne, odstavíme ji a necháme mírně zchladnout.
  2. Přidáme oleje a necháme úplně ztuhnout.
  3. Hmotu následně důkladně našleháme (může použít elektrický šlehač), dokud nevznikne jednolitý jemný krém. Požadovanou konzistenci získáme opatrným přidáváním olivového oleje během mixování.
  4. Hotovou mast přendáme do předpřipravené uzavíratelné nádoby (např. od krému). Uchováváme nejlépe v lednici nebo na jiném chladném místě.

Recept č. 2 domácí kaštanová mast z listů

Suroviny:

Návod:

  1. Olej by se měl ohřát, ale nedoporučuje se ho dostat k varu. Jakmile je teplý, přidají se do něj listy kaštanu koňského.
  2. Při zahřívání začnou vadnout a hnědnout. Pokud jsou listy úplně hnědé, znamená to, že je již vše připraveno.
  3. Poté se vyndají pomocí kleští a olej s extraktem se nechá vychladnout. Vychladnutí je důležité, aby došlo k usazení nečistot na dno hrnce. Pozor, listy se musí v oleji jemně vyluhovat, ale ne smažit! Prudký žár může zničit účinné látky.
  4. Nakonec vše přelijeme do vhodné uzavíratelné nádoby a můžeme používat.

No a na závěr ještě dodáme, že mast aplikujeme 3 – 4x denně.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Kaštanová tinktura

Kaštanová mast