Slézový čaj
Sléz je jednoletá rostlina, která má srdčité listy a nejčastěji fialové květy. Vyskytuje se na mezích, rumištích, pastvinách, světlých křovinách. Často se pěstuje pro dekorativní účely.
Lze použít hned několik druhů – sléz maurský (Malva mauritiana), sléz lesní (Malva sylvestris), sléz přehlížený (Malva neglecta). Mají prakticky identické účinky a lze je proto zaměňovat.
Rostlina se především používá pro podporu normálního stavu sliznic. Přispívá ke zdraví dýchacích cest a trávicích orgánů, podporuje imunitu.
Oblíbenou formou je samozřejmě slézový čaj. Obecně se doporučuje příprava studenou cestou (macerát), jelikož se tímto způsobem zachovává maximum účinných látek.
Suroviny:
- sléz květ (1 lžička)
- voda (cca 2-3 šálky)
Příprava (macerát):
Sléz přelijeme studenou, pokud možno převařenou vodou. Necháme vyluhovat přes noc (při pokojové teplotě). Následující den výsledek přecedíme do termosky a popíjíme po doušcích během celého dne. Před samotným užitím můžeme vždy mírně ohřát.
Příprava (nálev):
Bylinu zalijeme vařící vodou a necháme několik minut louhovat, následně scedíme.
Obvykle se užívají 2-3 šálky denně. Slézový čaj pijeme po doušcích, nejlépe neslazený. V případě užívání čaje pro podporu zdraví dýchacích cest, můžeme přisladit medem.
Zmíněné produkty:
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich