Přeslička čaj (přesličkový čaj)

Přeslička čaj (přesličkový čaj)Přeslička rolní (Equisetum arvense) je vytrvalá rostlina, vyskytuje se hojně na polích, pastvinách, v lesích. Časně z jara se objevuje hnědá lodyha s válcovitým klasem. Po dozrání a vyprášení výtrusnic usychá a tvoří se již letní zelená přeslenovitě rozvětvená lodyha.

Používala se v různých odvětvích života např. při čištění a leštění předmětů, vyráběla se z ní barviva, dodnes se využívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje kyselinu křemičitou, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny, hořčiny, třísloviny, silice a další významné látky. Využívá se v urologické oblasti (močové cesty, ledviny), podporuje zdraví kloubů a kostí. Přispívá k normálnímu stavu vlasů a nehtů.

Nejčastěji se využívá nať (Herba equiseti), z ní připravujeme přesličkový čaj. Můžeme použít jak sušenou, tak i čerstvou bylinu.

Pozor: pakliže plánujete přesličku sbírat sami, tak buďte opatrní, jelikož ne všechny druhy jsou bezpečné, např. přeslička bahenní se považuje za jedovatou.

Suroviny:

  • 1 lžička byliny (či 1 nálevový sáček)
  • 250 ml vody

Příprava:

Přesličku dáme do šálku a zalijeme horkou vodou. Necháme přikryté cca 5-10 minut louhovat, poté přecedíme přes čajové sítko. Nálev se doporučuje připravovat čerstvý.

Nejčastěji se užívají 2-3 šálky denně, čaj se pije po doušcích. Neobsahuje kofein, takže se může užívat i odpoledne. Samozřejmě jej můžeme dochutit citronem, osladit medem nebo stévii.

Nálev je též možné použít jako obklad, na výplachy, omývání či jej přidat do koupele.

Upozornění: Při užívání dbáme na doporučené dávkování. Vhodné je dělat pauzy (po cca 4-6 týdnech).

Pozor: jelikož má čaj močopudné účinky, nedoporučujeme jej užívat těsně před spaním.

Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Konzultaci s lékařem doporučujeme v případě užívání léků (může docházet k interakcím) a vážnějších onemocnění (např. nemoci jater).

Podrobněji o účincích

Zmíněné produkty:

Přeslička nať

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Wikipedie, Zdraví z boží lékárny, Maria Treben, Healthline