Přeslička účinky

Přeslička účinky (přeslička a zdraví)Přesličku rolní (Equisetum arvense) si určitě vybavujeme ještě ze školních lavic. Jedná se o velmi starobylou rostlinu. Vyskytovala se tu ještě v dobách před dinosaury, a právě proto se jí přezdívá žijící fosilie. V té době vypadaly přesličky spíše jako stromy, dnes jsou samozřejmě mnohem nižšího vzrůstu a nemají ani květy, ani listy. Vyskytují se kosmopolitně prakticky po celém světe s výjimkou Antarktidy. Vzhled rostliny, který může připomínat koňský ocas, se odrazil nejen v anglickém „horsetail,“ ale i v botanickém latinském názvu Equisetum neboli kůň. Přeslička má velkou odolnost – snese vysokou dávku pesticidů, nemá přirozeného spásače a prorůstá hluboko pod zem, což jsou možná právě ty důvody, proč vlastně ještě tento druh nevymřel.

Využití přesličky bylo odjakživa dosti různorodé. Získává se z ní přírodní barvivo a používá se jako abrazivum při čištění nádobí a leštění dřeva, mosazi a slonoviny. Byla používána i truhláři na jemné broušení dřeva nebo kovu. Někteří hudebníci dodnes rostlinou leští dechové nástroje (např. hoboj, klarinet). Další zajímavostí je, že přeslička umí do svých struktur absorbovat rozpuštěné zlato. Analýzou této rostliny tak mohou vědci zjistit koncentraci zlata v určité oblasti.

Přeslička byla hojně využívána v antické medicíně. Ovšem postupně se na ni začalo zapomínat a nebyl to nikdo jiný, než významný léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam.

Rostlina obsahuje řadu významných látek, jako jsou vitamíny, minerály, flavonoidy, organické kyseliny a mnohé další. Největší účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť – v závislosti na stanovišti – obsahuje 3-16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště silný účinek.

Ovšem pokud přesličku sbíráte sami, tak je vhodné pamatovat na to, že ne všechny druhy lze v léčitelství a homeopatii použít, jelikož některé z nich (např. přeslička bahenní) se považují za jedovaté.

Účinky

 • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
 • Rostlina se využívá v urologii (ledviny, močové cesty). Využívá se nejen ve formě nálevu, ale i sedacích koupelí. (1) Pozor: bylina má močopudný účinek.
 • Používá se v rámci odvodnění.
 • Přispívá k normální funkci plic a průdušek.
 • Podporuje stav kloubů, kostí, šlach a pojivových tkání.
 • Rostlina přispívá k normálnímu stavu nehtů, vlasů (2).
 • Směs přesličky a třezalky je vhodná i na kloktání – krk, mandle, zuby, dásně, dutina ústní.
 • Sedací koupele jsou vhodné pro podporu zdraví žen.
 • Bylina svým složením přispívá k normálnímu stavu pokožky.
 • Kaše z čerstvých bylinek se používá v oblasti žil konečníku. Příprava: čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu.
 • Severoameričtí indiáni si vkládali do svých bot sušené přesličky, aby tím podpořili normální stav nohou.

Formy + nežádoucí účinky

Přeslička se vyskytuje ve formě klasicky připravovaného nálevu (2-3 šálky denně), tinktury, tablet, často se přidává do směsí.

Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství a malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků (může docházet k interakcím).

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Marie Treben, Zdraví z boží lékárny, vitaminybezcenzury.cz

Zmíněné produkty:

Přeslička

Přeslička tinktura

Přeslička koupel