Přeslička účinky

Přeslička účinky (přeslička a zdraví)Přeslička rolní (Equisetum arvense) je velmi starobylou rostlinou. Vyskytovala se tu ještě v dobách před dinosaury, a právě proto se jí přezdívá žijící fosilie. V té době vypadaly rostliny spíše jako stromy, dnes jsou samozřejmě mnohem nižšího vzrůstu (10-20 cm).

Bylina má článkovité podzemní oddenky a listy, které vyrůstají v tzv. přeslínkách a svými okraji spolu víceméně srůstají v zubaté pochvy, objímající lodyhu. Je to trvalka, která každoročně vyhání dvě různé lodyhy. Časně na jaře to jsou hnědé lodyhy plodné, dužnaté, nerýhované. Na vrcholku sedí válcovitý, tupý klas – šištice. Po jeho dozrání a vyprášení výtrusnic lodyha uschne a na jejím místě vyráží letní zelená lodyha typického stromečkového vzrůstu, přeslenovitě rozvětvená.

Přeslička rolní je velmi rozšířenou plevelní rostlinou, na kterou narazíme na polích, pastvinách, v lesích. Preferuje vlhčí oblasti. Vyskytují se kosmopolitně prakticky po celém světe s výjimkou Antarktidy. Vzhled rostliny může připomínat koňský ocas, což se odrazilo nejen v anglickém názvu „horsetail,“ ale i v botanickém latinském názvu Equisetum neboli kůň. Přeslička má velkou odolnost – snese vysokou dávku pesticidů, nemá přirozeného spásače a prorůstá hluboko pod zem, což jsou možná právě ty důvody, proč vlastně ještě tento druh nevymřel.

Využití rostliny bylo odjakživa dosti různorodé. Získává se z ní přírodní barvivo a používá se jako abrazivum při čištění nádobí a leštění dřeva, mosazi a slonoviny. Byla používána i truhláři na jemné broušení dřeva nebo kovu. Někteří hudebníci dodnes rostlinou leští dechové nástroje (např. hoboj, klarinet). Další zajímavostí je, že přeslička umí do svých struktur absorbovat rozpuštěné zlato. Analýzou této rostliny tak mohou vědci zjistit koncentraci zlata v určité oblasti.

Přeslička byla hojně využívána v antické medicíně. Ovšem postupně se na ni začalo zapomínat a nebyl to nikdo jiný, než významný léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Rostlina obsahuje řadu významných látek např. vitamíny, minerály, flavonoidy, organické kyseliny a mnohé další. Největší účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť – v závislosti na stanovišti – obsahuje 3-16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště silný účinek.

Sbírá se nať (Herba equiseti), a to nejlépe od června do října, tedy letní lodyhy. Ovšem pokud přesličku sbíráte sami, tak je vhodné pamatovat na to, že ne všechny druhy lze v léčitelství a homeopatii použít, jelikož některé z nich (např. přeslička bahenní) se považují za jedovaté.

Účinky

  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu.
  • Rostlina se využívá v urologii (ledviny, močové cesty). Využívá se nejen ve formě nálevu, ale i sedacích koupelí. (1) Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Používá se v rámci odvodnění.
  • Přispívá k normální funkci plic a průdušek.
  • Podporuje stav kloubů, kostí, šlach a pojivových tkání.
  • Rostlina přispívá k normálnímu stavu nehtů, vlasů (2).
  • Směs přesličky a třezalky je vhodná i na kloktání – krk, mandle, zuby, dásně, dutina ústní.
  • Sedací koupele jsou vhodné pro podporu zdraví žen.
  • Bylina svým složením přispívá k normálnímu stavu pokožky.
  • Kaše z čerstvých bylinek se používá v oblasti žil konečníku. Příprava: čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu.
  • Severoameričtí indiáni si vkládali do svých bot sušené přesličky, aby tím podpořili normální stav nohou.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle je nutné dodržovat doporučené dávkování. Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem. Opatrnost je nutná v případě užívání léků (může docházet k interakcím).

Formy

Přeslička se vyskytuje ve formě klasicky připravovaného nálevu (2-3 šálky denně), tinktury, tablet, často se přidává do směsí. Zevně se aplikuje ve formě obkladů, koupelí.

Zmíněné produkty:

Přeslička

Přeslička tinktura

Přeslička koupel

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Marie Treben, Zdraví z boží lékárny, vitaminybezcenzury.cz