Přeslička účinky

Přeslička účinkyPřesličku rolní (Equisetum arvense) si určitě vybavujeme ještě ze školních lavic, ovšem jen málokdo ví o jejich významných zdravotních účincích a právě o nich dnes půjde řeč.

V úvodu však určitě stojí připomenout, že se jedná o velmi starobylou rostlinu. Vyskytovala se tu ještě v dobách před dinosaury, a právě proto se jí přezdívá žijící fosilie. V té době vypadaly přesličky spíše jako stromy, dnes jsou samozřejmě mnohem nižší vzrůstu a nemají ani květy, ani listy. Vyskytují se kosmopolitně prakticky po celém světe s výjimkou Antarktidy. Vzhled rostliny, který může připomínat koňský ocas, se odrazil nejen v anglickém „horsetail,“ ale i v botanickém latinském názvu Equisetum neboli kůň. Přeslička má velkou odolnost – snese vysokou dávku pesticidů, nemá přirozeného spásače a prorůstá hluboko pod zem, což jsou možná právě ty důvody, proč vlastně ještě tento druh nevymřel.

Využití přesličky byly odjakživa dosti různorodé. Získává se z ní přírodní barvivo a používá se jako abrazivum při čištění nádobí a leštění dřeva, mosazi a slonoviny. Byla používána i truhláři na jemné broušení dřeva nebo kovu. Toto použití dodnes přetrvává v některých oblastech např. u hudebníků, kteří rostlinou leští dechové nástroje (např. hoboj, klarinet). Další zajímavostí je, že přeslička umí do svých struktur absorbovat rozpuštěné zlato. Analýzou této rostliny tak mohou vědci zjistit koncentraci zlata v určité oblasti.

O významných účincích přesličky rolní na naše zdraví se vědělo již ve starověku, byla oblíbena i v Římě a Řecku. Římský lékař Galen tvrdil, že bylina léčí pohmožděné šlachy a vazivo a pomáhá zastavit krvácení z nosu. Lékaři v dávné Číně doporučovali přesličku na rány, hemeroidy, artritidu nebo úplavici. Především se užívala pro své výtečné schopnosti zastavovat různé druhy krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře.

Ovšem postupně se na ni začalo zapomínat a nebyl to nikdo jiný, než významný léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku. Dále se o ní zmiňuje: „Mimořádně poslouží při zastaralých chorobách, při hnisavých ranách, rakovinových vředech, dokonce i při zánětu kostní dřeně. Škodliviny umyje, rozpustí a vypálí. Často se vlhká, teplá bylina zabalí do mokrých ručníků a přiloží na léčené místo.“

Rostlina obsahuje řadu významných látek, jako jsou vitamíny, minerály, flavonoidy, organické kyseliny a mnohé další. Největší léčivý účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť – v závislosti na stanovišti – obsahuje 3-16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště silný účinek.

Ovšem pokud přesličku sbíráte sami, tak je vhodné pamatovat na to, že ne všechny druhy lze v léčitelství a homeopatii použít, jelikož některé z nich (např. přeslička bahenní) se považují za jedovaté.

Účinky

  • Působí také antibakteriálně, antiviroticky, antimykoticky a antisepticky.
  • Přeslička výtečně pomáhá při nejrůznějších urologických problémech.

Je močopudná a pomáhá při bolestech, zánětech, doporučuje se i při krvi v moči. Při písku či kaméncích v ledvinách nebo močovém měchýři se doporučují horké přesličkové koupele a užívání teplého čaje. Sedací koupele jsou vhodné i při zánětech a hnisání ledvinné pánvičky.

„Při prochladnutí měchýře s křečovitými bolestmi se doporučuje nechat na měchýř 10 min působit páry ze spařené přesličky (přitom jsme zahaleni do koupacího pláště). Když to několikrát zopakujeme, tak onemocnění brzy pomine.

V případech, když selhaly jiné močopudné prostředky, pomohla přeslička, jako například při nahromadění vody v osrdečníku a v pohrudnici, při onemocnění ledvin po šarlachu (spále) a jiných infekčních nemocech, při kterých se naruší odvádění moči. Ve všech těchto případech je přeslička vynikající při vnitřním i vnějším užívání pro celý systém ledvin a měchýře.

Při těžkých onemocněních ledvin se všemi průvodními znaky se má používat k sedacím koupelím čerstvá přeslička; a to vysoká přeslička z nalezišť v močálu. Pro jednu koupel je třeba pětilitrové vědro plné rostlin. Při sedací koupeli musí být ledviny pod vodou 20 minut! Není třeba se utírat, ale je nutné se zabalit do koupacího pláště a ležet jednu hodinu v posteli, až pak se převléci do suchého prádla. Sedací koupel můžeme použít po ohřátí ještě dvakrát.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

  • Když se denně vypije jeden až dva šálky čajové směsi z přesličky a třezalky a večeří se pouze suchá strava, tak to pomáhá proti nočnímu pomočování.
  • Pro své močopudné účinky je vhodná při otocích.
  • Přeslička pomáhá i při poruchách zraku, které se mohou dostavit po těžkém porodu.

Příčina v těchto případech je zřejmě v tom, že při porodu dítěte trpěly i ledviny matky. Koupele s přesličkou napomohou lepšímu prokrvení tohoto orgánu, čímž se odstraní tlak na oči, což následně pomalu odstraní problémy se zrakem.

  • Nesmí se zapomínat, že přeslička je jedním z nejlepších prostředků na plíce při zánětu průdušek (chronické bronchitidě), jakož i při plicní tuberkulóze. V těchto případech se doporučuje pravidelné pití čaje.
  • Bojuje proti polypům ve střevech a v konečníku, i proti zánětům slizového váčku.

Přeslička léčivé účinky

V obou případech se užívá léčba sedacími koupelemi a zapařenými obklady. Tyto zapařené obklady pomáhají i při křečích v žaludku, při záchvatech žlučníku a jater a při bolestivém městnání, které svým tlakem směrem vzhůru ovlivňuje činnost srdce.

  • Mnohé výzkumy již zaznamenali příznivý efekt byliny na zdraví kloubů, kostí, šlacha a pojivových tkání.

Švýcarský farář Kunzle říká, že všichni lidé by měli od určitého věku denně vypít jeden šálek čaje z přesličky. Ztratily by se revmatismus, dna a nervové bolesti, každý člověk by prožil zdravé stáří.“

„Těžké poruchy plotének páteře často velmi rychle zmizely po sedacích koupelích v přesličce, pokud onu poruchu nezpůsobilo uskřípnutí nervu a rentgenové snímky ukazují ploténky opotřebované věkem. To však není důvodem, abychom měli stále bolesti. Tlak nemocné ledviny působí podle zkušeností směrem nahoru, zasáhne nervy, které jsou podél zádových obratlů a vyvolává tyto bolesti. Nejsou to tedy ploténky, ale tlak ledvin na volně položené nervy. Sedací koupel z přesličky působí na ledviny a odstraňuje jejich tlak směrem vzhůru. To platí též pro poruchy plotének, které vyvolává jízda na traktoru. Otřesy traktoru nepoškozují ploténky, ale narušují se ledviny. Dojde k tomu hned, vznikne-li tlak směrem vzhůru a ten můžeme odstranit sedacími koupelemi.

Velký nervový lékař dr. Wagner-Jauregg hovoří ve svých spisech: „Dvě třetiny všech nemocných s nervovými potížemi by se nemuselo léčit v nemocnici, kdyby měli zdravé ledviny.“ Od té doby jsem už mnohým nešťastníkům, kteří měli z důsledku nemocných ledvin deprese, sklon k šílení, záchvaty zuřivosti, poradila sedací koupele z přesličky a tak jsem je uchránila před léčebným ústavem pro nervové nemoci.“

Zdraví z boží lékárny, Marie Treben

  • Rostlina řeší problémy s křehkými nehty, podporuje růst vlasů a přispívá k jejich celkovému zdraví, na což již poukázalo několik vědeckých výzkumů (https://www.researchgate.net/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/).
  • Podle rakouského biologa Richarda Willforta nové výzkumy potvrzují domněnku, že delším užíváním přesličky se zastaví růst zhoubných tumorů (nádorů), které nakonec zmizí. Dnes již existují předpoklady, že by mohla mít v tomto ohledu i preventivní účinky.
  • Bylinka se doporučuje kombinovat spolu s rozrazilem lékařským, jelikož společně pročišťují krev a jsou dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti.
  • Při krvácení z plic, dělohy, hemoroidů, žaludku pomáhá silnější odvary z rostliny. Normálně se dává na jeden šálek (tj. na 1/4 litru) jedna vrchovatá čajová lžička, při krváceních se dávají na šálek dvě až tři lžičky.
  • Směs přesličky a třezalky je vhodná i na kloktání při zánětu mandlí, zánětu sliznice dutiny ústní, při hnilobném procesu zubů, při krvácení dásní, při fistulích a polypech na patře a v krku.
  • Sedací koupele jsou vhodné při výtocích.
  • Bylina svým složením podporuje zdraví pokožky.

Omývání a obklady z výluhu přesličky pomáhají při svrbících vyrážkách kůže, i když jsou rohovité, hnisavé a strupovité. Koupele a umývání přesličkou pomáhají i při hnisavém zánětu nehtového lůžka, při bércových vředech, zánětu kostní dřeně (Osteomyelitis), při starých zahnívajících ranách, rakovinových nádorech, ostruze na patě, fistuli, vyrážkách po holení a při tuberkulóze kůže. Je možné udělat i teplé obklady ze spařené rostliny zabalené do ručníku.

  • Při bolestivých hemoroidech a hemoroidálních uzlinách se přikládá kaše z čerstvých bylinek, která se připraví takto: čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu.
  • Při opakujícím se krvácení z nosu se dává obklad z vychladlého výluhu přesličky.
  • Severoameričtí indiáni si vkládali do svých bot sušené přesličky, aby tím zabránili pocení nohou, jejich zápachu a plísňovým chorobám.

Formy

Přeslička se vyskytuje ve formě čajů, tinktury nebo tablet, tobolek či kapslí, často se přidává do směsí.

Nálev: lžičku byliny přelijeme 250 ml vody a necháme louhovat. Užíváme 2-3 denně.

Kontraindikace

Bylina se nedoporučuje užívat během těhotenství a malým dětem (do 2 let).

Zdroje: Marie Treben, Zdraví z boží lékárny, vitaminybezcenzury.cz

Zmíněné produkty:

Přeslička

Přeslička tinktura

Přeslička koupel