Chia semínka účinky

Chia semínka účinky

Chia semínka pocházejí ze šalvěje hispánské (Salvia hispanica), což je bylina z čeledi hluchavkovitých a je příbuzná mátě peprné. Roste v horských oblastech Střední Ameriky, především v Mexiku a Guatemale. V dnešní době se již pěstuje i v jiných oblastech.

Byly využívány již v dobách Mayů a Aztéků, mimochodem i samotný název vznikl právě tehdy a překládá se jako „síla“. Jednu dobu byla natolik ceněna, že se používala jako platidlo. Řadí se mezi tzv. superpotraviny. Obsahují vlákninu, omega 3 mastné kyseliny, proteiny, vitamíny (vitamíny A, E, D, vitamíny skupiny B…), minerály (železo, zinek, fosfor, mangan…).

Účinky

  • Obsahují antioxidanty, takže přispívají k ochraně buněk před vznikem oxidativním stresem.
  • Podporují normální trávení.
  • Přispívají ke zdraví srdce a cév (1).
  • Jsou bohatým zdrojem energie, dokonce existuje fenomén tzv. chia běžců. Hojně je využívají sportovci.

Formy + nežádoucí účinky

Semínka nemají výraznou chuť a nejsou na skus tvrdá, takže je lze lehce zařadit do každodenního jídelníčku. Mohou se přidávat prakticky do čehokoliv např. do ovocných či mléčných koktejlů, smoothie, jogurtu, pomazánek, cereálních kaší, müsli, polévek, dresingů, salátů apod.

Chia semínka lze namlít v obyčejném mlýnku a přidat je třeba do receptů na palačinky, muffiny, pečivo nebo těstoviny. Takto namletá semínka uchováváme v uzavřených sklenicích, nejlépe v lednici nebo mrazáku.

Pakliže se užívají syrová, tak se nejdříve doporučují namočit ve vodě (v poměru 1:10). Při styku s tekutinou na sebe váží vodu a tvoří hustý gel, což zaručuje lepší vstřebávání významných látek organismem.

Chia semínka se obecně považují za bezpečná, ovšem jako obvykle nedoporučujeme překračovat rozumné dávkování. Vždy je též nutné přijímat dostatek vody. Pokud s užíváním chia semínek teprve začínáte, je vhodné startovat s nižšími dávkami.

Zdroje: seminka-chia.cz

Zmíněné produkty:

Chia semínka