Parcha (leuzea, maralí kořen)
Parcha léčivá (Rhaponticum carthamoides), známá též jako leuzea či maralí kořen, je trvalka vysoká přes 1 metr. Dříve se pěstovala pouze v bývalém SSSR, v ČR se začala pěstovat v 60. letech minulého století.
Častá synonyma jsou leuzea saflorová, leuzea světlicová či parcha saflorová (resp. Leuzea parthamoides D.C., Leuzea rhapontica (L.) Holub a další). Název maralí kořen připomíná, že tuto rostlinu má v oblibě jelen maral, kterému pomáhá přežít krutou sibiřskou zimu.
Rostlina je dodnes oblíbená v čínské a tibetské medicíně, na Altaji panovala tradice, že léčí 14 chorob a omlazuje. První zmínky o významných účincích této rostliny pocházejí z konce 19. století (o rostlině se zmiňuje sibiřský etnograf G. N. Potatin). A. A. Saratikov rostlinu zkoušel u pacientů trpících všeobecnou slabostí a depresemi. V průběhu II. světové války se sovětští vědci pokoušeli z rostliny získat látky, které by rychle obnovili kondici vojáků. Za krátký čas se jim podařilo vyvinout přípravky, které byly následně otestovány i v reálu. Po válce výzkum neutichl a pokračoval i v oblasti vesmírného programu. V roce 1995 se staly výtažky z leuzei oficiálním doplňkem stravy ruského olympijského týmu.
V lidovém léčitelství se využívají jak oddenky a kořeny (Herba et Radix rapontici), tak i nať.
Účinky
- Bylinu řadíme do skupiny přírodních adaptogenů, takže podporuje lepší adapci organizmu na podmínky, snižuje únavu, zvyšuje fyzickou i duševní odolnost. Zlepšuje odolnost organismu na stres, podporuje výkon a pomáhá při rekonvalescenci. Působí tonizačně, má povzbuzující účinky podobné ženšenu. Působí též jako imunostimulátor.
- Podporuje růst svalů bez vedlejších nežádoucích účinků, funguje tedy i na rychlou obnovu tkáně.
- Příznivě ovlivňuje hladinu cukru, tuku a cholesterolu v krvi. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém – rozšiřuje periferní cévy, zlepšuje krevní oběh. Mírně zvyšuje krevní tlak.
- Má příznivý vliv na činnost jater, podporuje detoxikaci a trávení.
- Podle výzkumů z posledních let má pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu, např. schopnost zlepšovat učení, podporuje lepší prokrvení mozku, je vhodná při bolestech hlavy a migrénách apod. Příznivě působí při některých typech depresí.
- Odvar z kořene se používá na karpální tunely (užívá se vnitřně).
- Využívá se při impotenci, neplodnosti. Tataři maralí kořen považovali za afrodiziakum.
Formy
Běžnou formou je nálev z listů (nati) nebo odvar z kořene, připravený jednominutovým varem a půlhodinovým vyluhováním. Čaj z natě se obvykle podává ráno a v poledne po jednom šálku.
Odvar se zpravidla podává 3x denně po 2 až 3 polévkových lžících. První dávku 3 polévkových lžic vezmeme ráno nalačno, druhou dávku 2 až 3 polévkových lžic před obědem a třetí dávku 2 polévkových lžic mezi 15. a 16. hodinou.
Velmi účinnou formou je též tinktura, kterou podáváme ráno a v poledne, v těžších případech i odpoledne do 16. hodiny. Doporučované dávkování dle Janči: ženy 20 až 25 kapek, muži 25 až 30 kapek. Večer již obvykle neužíváme. Obvyklá doba užívání se pohybuje mezi 4 a 6 týdny.
Bylina je vynikající při samostatném podávání, ale je vhodná i do různých směsí.
Nežádoucí účinky
Při předávkovaní nebo při zvýšené vnímavosti (citlivosti) nastává stav nepříjemného vzrušení, který pak skončí spavostí. Při užívání doporučených dávek je bylina netoxická.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Rostliny pro posílení organismu, Ivan Jablonský
Zmíněné produkty: