Parcha (leuzea, maralí kořen)

Leuzea (maralí kořen, parcha saflorová)Parcha léčivá (Rhaponticum carthamoides), známá též jako leuzea či maralí kořen, je trvalka vysoká přes 1 metr. Mívá dřevnatější, horizontálně uložený oddenek, z něhož vyrůstají četné slabší, pružné
kořeny. Rostlina mívá obyčejně několik lodyh, které jsou nevětvené, rýhované a pavučinovitě ochlupené. Střídavě eliptické listy se směrem k vrcholu postupně zmenšují a jsou hluboce peřenosečné. Přízemní listy jsou 40 mm dlouhé, krátce řapíkaté. Květenství je vytvářeno téměř kulovitým úborem o průměru do 50 mm; sedí jednotlivě na vrcholu lodyhy. Květy jsou růžově fialové s pětidílnou korunou. Plodem je nažka eliptického tvaru, asi 5 mm dlouhá.

Je původem ze Sibiře. V ČR se pěstuje a zdejší klimatické podmínky snáší velice dobře. Oddenek a kořeny (Herba et Radix rapontici) sbíráme na podzim třetího roku. Může se užívat i nať, která se sbírá během květu rostliny, obvykle už v květnu nebo červnu, nejlépe kolem sedmé hodiny ranní.

Častá synonyma jsou leuzea saflorová, leuzea světlicová či parcha saflorová (resp. Leuzea parthamoides D.C., Leuzea rhapontica (L.) Holub a další). Název maralí kořen připomíná, že tuto rostlinu má v oblibě jelen maral, kterému pomáhá přežít krutou sibiřskou zimu.

Rostlina je dodnes oblíbená v čínské a tibetské medicíně. V průběhu II. světové války se sovětští vědci pokoušeli z rostliny získat látky, které by rychle obnovili kondici vojáků. Za krátký čas se jim podařilo vyvinout přípravky, které byly následně otestovány i v reálu. Po válce výzkum neutichl a pokračoval i v oblasti vesmírného programu. V roce 1995 se staly výtažky z leuzei oficiálním doplňkem stravy ruského olympijského týmu. Obsahuje flavonoidy, alkaloidy, saponiny, třísloviny, silice a další významné látky.

Účinky

  • Bylinu řadíme do skupiny přírodních adaptogenů, takže podporuje lepší adapci organizmu na podmínky, podporuje obnovu sil, fyzickou i duševní odolnost, výkon a využívá při rekonvalescenci. Působí podobně jako ženšen. Podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Podporuje svaly.
  • Přispívá k normální hladině cukru a cholesterolu v krvi. Podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému.
  • Podporuje činnost jater a trávení.
  • Podle výzkumů z posledních let podporuje funkci centrální nervové soustavy, např. podporuje učení, správnou cirkulaci.
  • Tataři maralí kořen považovali za afrodiziakum.

Formy + nežádoucí účinky

Běžnou formou je nálev z listů (nati) nebo odvar z kořene, připravený jednominutovým varem a půlhodinovým vyluhováním. Čaj z natě se obvykle podává ráno a v poledne po jednom šálku. Též lze užívat tinkturu. Bylinu lze podávat samostatně či ve směsích.

Obvyklá doba užívání se pohybuje mezi 4 a 6 týdny. Poté je nutné udělat pauzu.

Při užívání doporučených dávek nebyly zaznamenány větší nežádoucí účinky. Pozor: Mírně zvyšuje krevní tlak. Při předávkovaní nebo při zvýšené vnímavosti (citlivosti) nastává stav nepříjemného vzrušení, který pak skončí spavostí. Opatrnost je nutná během těhotenství, kojení a při užívání léků. Nepodává se dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Rostliny pro posílení organismu, Ivan Jablonský

Zmíněné produkty:

Maralí kořen