Měsíček lékařský účinky

Měsíčková tinktura receptMěsíček lékařský určitě není nutné představovat. Již Keltové a Římané jej hojně využívali v nejrůznějších oblastech života. Anglický název „Marigold“ byl nejspíše odvozen od Panny Marie, protože se bylina často používala při bohoslužbách.

Kdysi předpovídala počasí – když byly květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, tak se říkalo, že ten den bude pršet. V průběhu historii se rostlině často připisovala až magická moc. Zavěšovala se buď na dveře, nebo u postele. Využívala při nejrůznějších posvátných rituálech. Kolovaly též pověry, že pomáhá udržet šťastný manželský svazek.

Měsíček původně pochází z jižní Evropy a Orientu. Dnes se často pěstuje pro dekorativní účely. Rostlinu jednoduše poznáme díky charakteristickým oranžovým květům, ovšem někdy lze narazit i na světlejší až bílé.

Ve starověku se někdy používala jako náhražka za drahý a často nedostupný šafrán, což jí vysloužilo přezdívku „šafrán chudých“. I dnes má stále význam v kuchyni – přidává se do omáček, salátů, ale i pečiva a dezertů. Vyrábějí z ní přírodní barviva.

Po dlouhá staletí se též využívá v balneoterapii, kosmetickém odvětví, farmaceutickém průmyslu a lidovém léčitelství. Nejčastěji se používají květy, též se občas využívají listy a stonky. Sbírat se doporučuje od poloviny června do konce srpna, nejlépe za slunečného dne krátce před polednem.

Účinky:

  • Měsíček obsahuje antioxidanty.
  • Podporuje normální funkci žaludku, střev, jater, žlučníku.
  • Přispívá k přirozené očistě organismu, normálnímu stavu močových cest.
  • Podporuje normální stav krevního oběhu.
  • Přispívá ke komfortu v průběhu menstruačního cyklu. V těchto případech je vhodná kombinace s kontryhelem a řebříčkem.
  • Napomáhá normálnímu stavu dýchacích cest. Využívá se nejen vnitřně, ale i zevně – kloktadlo.
  • Podporuje ostrost a kvalitu zraku.
  • Přispívá ke zdraví pokožky. Je velmi častým komponentem různých kosmetických přípravků. Podporuje přirozenou regeneraci pokožky. Američtí lékaři používali květy měsíčku v průběhu občanské války. (1, 2)
  • Využívá se jako doplněk při péči o dutinu ústní (3).
  • Podporuje zdraví a objem vlasů.
  • Existují spekulace o dalších potenciálních účincích (4).

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastěji se užívá ve formě tradičně připravovaného nálevu (2-3 šálky denně). Z rostliny se vyrábí tinktura, olej, mast, koupel či obklad. Můžeme ji užívat samostatně nebo ve směsi.

Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin přidáme do koupele.

Umývání: Vrchovatou polévkovou lžíci přidáme do půl litru vody.

Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.

Při užívání doporučených dávek se měsíček obecně považuje za bezpečný. V případě aplikace na pokožku je vždy nejdříve vhodné provést zkoušku na alergii (nanést menší množství na oblast zápěstí a sledovat reakci). V průběhu těhotenství je vhodné nejdříve užívání konzultovat s lékařem. Stejně tak je to nutné, v případě užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča Josef A. Zentrich, 3. Díl

Zmíněné produkty:

Měsíček květ

Měsíčková mast

Měsíčkový olej

Měsíčková tinktura