Měsíček lékařský účinky
Tuto rostlinu pro její významné účinky hojně využívali již Keltové a Římané. V Indii se jí zdobí sochy svatých a v průběhu historie se využívala při nejrůznějších posvátných rituálech. Anglický název „Marigold“ byl nejspíše odvozen od Panny Marie, protože se bylina často užívala při bohoslužbách.
Kdysi bylina lidem předpovídala počasí – když byly květy měsíčku ráno po sedmé hodině zavřené, tak se říkalo, že ten den bude pršet. V průběhu historii se měsíčku často připisovala až magická moc. Zavěšoval se pro ochranu buď na dveře, nebo přímo u postele. Kolovaly též pověry, že pomáhá udržet šťastný manželský svazek.
Původně pochází z jižní Evropy a Orientu. Dnes se pěstuje nejčastěji v zahradách. Rostlinu poznáme díky charakteristickým oranžovým květům, ovšem někdy lze narazit i na světlejší až bílé. Mimochodem květy lze jíst a to jak v syrovém, tak i vařeném stavu.
Ve starověku se rostlina někdy používala jako náhražka za drahý a často nedostupný šafrán, což jí vysloužilo přezdívku „šafrán chudých“. I dnes má stále význam v kuchyni – přidává se do omáček, salátů, ale i pečiva a dezertů. Vyrábějí z ní přírodní barviva pro barvení potravin, ale i vlasů.
Po dlouhá staletí se též využívá v balneoterapii a při krášlicích rituálech, je populární v kosmetickém a farmaceutickém odvětví.
Velký význam má při řešení zdravotních obtíží. Z rostliny se používají především květy, o kterých se říká, že mají největší sílu, využívají se však i listy a stonky. Sbírat se doporučují od poloviny června do konce srpna, nejlépe krátce před polednem. Přičemž je potřeba rostlinu sbírat jen za slunečného počasí, aby její účinky byly největší.
Měsíček účinky
- Již několik vědeckých výzkumů poukázalo na významné protizánětlivé a antibakteriální účinky, přičemž účinně bojuje jak s těmi vnitřními, tak i zevními záněty.
- Podporuje čištění organismu, příznivě působí na krevní oběh a močový systém. Při očistné kůře se doporučuje pít 1-2 měsíčkového čaje.
- Měsíček je vhodný při chorobách jater, podporuje zdraví žlučníku, využívá se při infekční žloutence. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při výše uvedených onemocněních je možné pít během dne tři až čtyři šálky čaje a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Vhodná je též jeho kombinace s dalšími bylinkami na játra a žlučník.
- Doporučuje se při potížích žaludku a střev, při žaludečních křečích, zánětech jícnu, vředech, při zánětu střev a žaludku. Když spaříme lžíci květu ve 1 /4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky. Používá se též při Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě (zánět tlustého střeva s tvorbou vředů). Dnes se též již zkoumá jeho potenciální kancerostatické účinky.
„Jedna zdravotní sestra trpěla již osm let zánětem tlustého střeva, než navštívila odborného lékaře. Podle brožury Marie Treben jí poradili čaj z květů měsíčku. Čtyři dny pila během dne po doušcích dva šálky. Nemohla ani pochopit, když po tak krátké době zmizely všechny těžkosti.“
Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben
- Pomáhá optimalizovat menstruační cyklus, je vhodný při bolestivých menstruacích a podporuje komfort v průběhu menopauzy, využívá se na gynekologické potíže a záněty. V těchto případech je vhodná kombinace s kontryhelem a řebříčkem.
- Využívá se i při nachlazení, chřipce a dýchacích potížích, vhodnou volbou je nejen čaj ale i kloktadlo.
- Podporuje ostrost a kvalitu zraku, řeší oční záněty.
- Bylina je velmi často používána na kožní problémy.
Dříve byl měsíček opravdu tradiční v domácnostech, jakmile se někde objevil kožní problém, babičky hned doporučovaly přiložit měsíček. Dnes je velmi častým komponentem různých kosmetických přípravků. Podporuje regeneraci pokožky a slouží jako řešení, ale i jako prevence nejrůznějších kožních defektů. Květy měsíčku lékařského používali i američtí lékaři na otevřené rány zraněných vojáků během občanské války. Využívali toho, že rostlina má přirozeně antiseptické účinky a napomáhá hojení kůže. Pozdější vědecké výzkumy to potvrdili, s tím že rostlina je vhodná pro všechny typy pleti včetně té dětské.
- Využívá se na zarudnutí, svědění, suchost, citlivost a otoky.
- Je výtečná na spálení od slunce, akné, puchýře, štípance, opruzeniny.
- Dobře pomáhá při ranách, fistulích, omrzlinách a spáleninách, při pohmožděninách, hemeroidech, bércových vředech.
- Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý vliv na křečové žíly.
Jedna řádová sestra mi vyprávěla, že na ulici potkala starou ženu a povšimla si, že má silné křečové žíly a poradila jí mast z měsíčku. Byla velmi překvapená, když jí tato žena po měsíci ukázala své nohy. Křečové žíly se ztratily a pokožka byla opět hladká. Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme při vředech prsů, i když mají rakovinný původ.
Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben
- Kromě masti je na zevní potíže velmi vhodná i tinktura z měsíčku. Při zředění s převařenou vodou se doporučuje na obklady při již zmíněných ranách, ale i pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalu, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech.
Za měsíček, jako přírodní léčivý prostředek při zhoubných nádorech, se nepřimlouval jen farář Kneipp, ale i známí lékaři jako dr. Stager, dr. Bohn, dr. Halenser a i jiní. Americký lékař a výzkumník dr. Drwey poukazuje na jedinečnou léčivou sílu měsíčku při rakovině, při výzkumech totiž dosáhl dobrých léčebných úspěchů.
- Nálev ze stejných dílů měsíčku a přesličky, používaný na umývání, pomáhá při rakovinových vředech a nádorech, zánětu kostní dřeně (kostižer), bércových vředech, ba i při zlých hnisavých a nehojících se ranách. Používáme jednu plnou polévkovou lžíci na půl litru vody.
- Šťáva z čerstvých stonků se používá na bradavice a svrab.
- Převařený čaj z nálevu se využívá na lišeje a otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa.
Jak obdivuhodně léčí čaj z čerstvých květů měsíčku vyplývá i ze zprávy, kterou poskytl jeden lékař:
„Malé dvou a půl roční děvčátko velmi onemocnělo po opakovaném ‚Polio‘ očkování (tj. očkování proti dětské obrně). Mělo chronický průjem, zhublo, zeslábnul mu zrak a mělo různé zažívací těžkosti. Při klinickém vyšetření zjistili paratyfus, proto dítě léčili na klinice. Užívalo jeden týden čaj z čerstvých květů měsíčku a trochu homeopatických léků a zotavilo se. Bezprostředně poté se 3 krát zkoušela stolice a nebylo v ní ani stopy po „tyfu“.“
Úryvek z knihy Zdraví z Boží lékárny, Marie Treben
- Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívá i při péči o dutinu ústní.
- Zevně se měsíček používá i na vlasy, jelikož podporuje jejich zdraví a objem a je vhodný při potížích s lupy, svěděním.
Jak užívat měsíček?
Připravují se z nich nejen tradiční čaje a bylinné směsi, ale i tinktury, tablety, oleje, masti, koupele či obklady. Tuto bylinku tradičně využíváme jak vnitřně, tak i zevně.
Měsíčkový čaj: 1 vrchovatou lžičku zalijeme 1/4 litry vody.
Sedací koupel: Dvě vrchovaté dvojhrstě čerstvých nebo 100 g suchých bylin přidáme do koupele.
Umývání: Vrchovatou polévkovou lžíci přidáme do půl litru vody.
Čerstvá šťáva: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.
Měsíčkový olej či mast: aplikujeme dle potřeby.
Kontraindikace:
Bylina je ideální do směsí, ale i pro samostatné použití. Při jejím užívání nebyly zaznamenány nežádoucí účinky, je vhodná pro všechny věkové kategorie. Ovšem doporučujeme nepřekračovat doporučené dávkování a obzvláště během těhotenství je lepší poradit se s odborníkem.
Zdroj: Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča Josef A. Zentrich, 3. Díl,
ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: