Yzop účinky

Yzop účinkyYzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalou bylinou, která při rozdrcení příjemně voní. Vyžaduje suché, teplé a slunné prostředí a mírně zásaditou nebo neutrální půdu. Přirozeně se vyskytuje ve Středozemí, v Česku se pěstuje. Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba hyssopi). Sbíráme především v počáteční době květu. Běžná kultura poskytuje dvě až tři sklizně v sezóně.

Jedná se o drobný polokeřík, odspodu rozvětvený, v dolní části dřevnatějící. Listy mají krátký řapík, jsou kopinaté, celokrajné, tuhé, lesklé a tečkované žláznaté. Květy vyrůstají z úžlabních nepravých přeslenů a jsou podepřeny čárko vitými listeny. Květní kalichy jsou pětizubé, trubkovité, koruna je dvoupyská, modrofialová, zřídka i růžová nebo bělavá. Plod je složen ze čtyř tvrdek. Kvete v červenci až září.

Yzop obsahuje silice, třísloviny, organické kyseliny, řadu minerálů a stopy pryskyřice. Již po staletí se využívá v lidovém léčitelství, jednu dobu se dokonce označovala za posvátnou. Věřilo se též, že odvrací negativní energii. Používala se při úklidu a jako osvěžovač vzduchu. V gastronomii se dodnes používá k dochucování pečeného masa, polévek, omáček, salátů, nakládané zeleniny, paštik a nádivek. Využívá se také při výrobě likérů.

Účinky

  • Yzop má posilující a tonizující účinky.

Pro posílení a dodání energie se doporučuje kombinovat s bylinami adaptogenního charakteru např. žen-šen, maral, eleuterokok apod.

  • Patří mezi základní byliny pro podporu dýchacích cest. Vhodný je nejen čaj či sirup, ale i yzopové kloktadlo.

Často se kombinuje s jitrocelem, květem divizny nebo s lékořicí, případně s kořenem proskurníku.

  • Působí v oblasti trávicího ústrojí. Podporuje chuť k jídlu. Podporuje normální funkci střev, optimální stav střevních plynů.

Častá kombinace s mátou, případně fenyklem, jablečníkem nebo omanem.

  • Studený yzopový čaj přispívá k normální regulaci pocení.
  • Podporuje zdraví močových cest.

V urologii se kombinuje se zlatobýlem, kořenem jehlice, s vřesem nebo s ptačím rdesnem.

  • Využívá se jako afrodisiakum.
  • Podporuje normální průběh menstruace, přidává se do směsí.
  • Bylinná mast či olej se používají pro podporu normální funkce pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastější formou bývá nálev připravený dle obvyklých pravidel. V urologii se doporučuje forma lihovodných roztoků. Yzop lze podávat samostatně, ovšem častěji se dává přednost směsím.

Nálev: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minout louhovat. Poté přecedíme.

Zevně se využívá ve formě koupelí, obkladů, masti či kloktadla.

Velké předávkování bylinou by mohlo vyvolat náznaky křečových stavů, v praxi však takový případ nebyl zaznamenán. V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba jej užívat s rozvahou. Silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek např. zažívací potíže. Bylina se nedoporučuje během těhotenství, kojení, nepodává se malým dětem.

Pozor: Může mít projímavé účinky. Yzop může zvyšovat tlak. Yzop se nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Yzop

Yzop semena

Yzop sirup