Yzop účinky
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) je vytrvalou bylinou, která při rozdrcení příjemně voní. Vyžaduje suché, teplé a slunné prostředí, tudíž se přirozeně vyskytuje ve Středozemí, v Česku se pěstuje. Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba hyssopi).
Rostlina se již po staletí využívá v lidovém léčitelství, jednu dobu se dokonce označovala za posvátnou. Věřilo se též, že odvrací negativní energii. Používala se při úklidu a jako osvěžovač vzduchu. V gastronomii se dodnes používá k dochucování pečeného masa, polévek, omáček, salátů, nakládané zeleniny, paštik a nádivek. Využívá se také při výrobě likérů.
Účinky
- Yzop má posilující a tonizující účinky.
- Patří mezi základní byliny při řešení problémů dýchacích cest. Využívá se na záněty, kašel a astma. Velmi účinný je nejen čaj či sirup, ale i yzopové kloktadlo.
- Působí v oblasti trávicího ústrojí, využívá se při zánětech a dyspeptických potížích, bolestech, nadýmání, zácpě. Zlepšuje chuť k jídlu.
- Studený yzopový čaj je kvalitním pomocníkem v boji proti nežádoucímu pocení, zejména nočnímu a v období klimakteria.
- Doporučuje se při problémech močových cest, má močopudné a dezinfekční účinky.
- Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto je vhodný při hypotenzi (nízký tlak) a přidává do čajových směsí pro zvýšení tlaku.
- Bylina též působí jako afrodisiakum. Pro tento účel se doporučuje podávat ve formě bylinného vína.
- Při menstruačních bolestech se doporučuje následující směs: lipový květ, majoránku a květ yzopu, vše po 1 polévkové lžíci přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Nálev se začíná užívat dva dny před očekávanou menstruací, dva šálky denně, ráno a večer.
- Při zánětech mezižeberních nervů je zase vhodná tato směs: po jedné polévkové lžíci yzopu a proskurníku (ibišku) dáme do 0,5 litru studené vody a přivedeme k varu, 10 minut necháme vyluhovat a pak přecedíme. Pijeme 3 šálky denně před hlavními jídly.
- Bylinná mast či olej se používají při některých kožních problémech např. podráždění, spáleninách.
Formy užívání
Vhodnou formou je nálev připravený dle obvyklých pravidel (1 lžička se zalije 250 ml vody a nechá několik minut odstát). V urologii se doporučuje forma lihovodných roztoků.
Yzop lze podávat samostatně, ovšem častěji se dává přednost směsím:
Při dýchacích potížích se yzop kombinuje s jitrocelem, květem divizny nebo s lékořicí, případně s kořenem proskurníku.
V urologii kombinujeme se zlatobýlem, kořenem jehlice, s vřesem nebo s ptačím rdesnem.
V případě dyspepsií se doporučuje směs yzopu s mátou, případně fenyklem, jablečníkem nebo omanem.
Pro posílení a dodání energie se doporučuje kombinovat s bylinami adaptogenního charakteru např. žen-šen, maral, eleuterokok apod.
Zevně se využívá ve formě koupelí, obkladů, masti či kloktadla.
Nežádoucí účinky
Velké předávkování bylinou by mohlo vyvolat náznaky křečových stavů, v praxi však takový případ nebyl zaznamenán. V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba jej užívat s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohly mít opačný účinek např. zažívací potíže.
Yzop se nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: