Kurkuma a její účinky

Kurkuma účinkyKurkuma neboli indický šafrán je vlastně sušený oddenek (Radix curcumae) kukumovníku dlouhého (Curcuma longa), který pochází z jihovýchodní Asie, Laosu a Thajska, dnes se však již pěstuje i v jiných oblastech. Za největšího producenta se považuje Indie, do České republiky se musí výhradně dovážet.

První zmínky o rostlině nalézáme již ve Védách, tedy knize moudrosti staré nejméně 10 000 let. V Evropě si získala oblibu mnohem později, zmiňuje se o ní i Marco Polo: „Našel jsem bylinu, která má všechny kvality šafránu, ale je to kořen.“

Hojně se užívá především v asijské kuchyni. Pokrmům dodává žluté zbarvení a zajímavou chuť, která je mírně nahořklá a není příliš pálivá. Zároveň ještě funguje jako konzervant. V současné době je v Evropě kurkumin schválen jako potravinářské aditivum, tzv. éčko (barvivo E 100). Používá se v potravinářském průmyslu ke žlutému obarvení například vanilkových pudingů a dezertů, zmrzlin, jogurtů, sýrů, hořčic, limonád nebo margarínů.

Kurkuma se dodnes používá při různých spirituálních a náboženských obřadech, svatbách a nosí se jako talisman pro štěstí a ochranu.

Dodnes se hojně využívá v lidovém léčitelství a kosmetickém odvětví. Obsahuje žluté barvivo kurkumin, sacharidy, proteiny, minerály a vitamíny, esenciální oleje a další.

Účinky

  • Podporuje trávení, činnost jater a žlučníku, tvorbu žluči a její postup do střev.
  • Má antioxidační účinky.
  • Přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu.
  • Podporuje činnost srdce a cév (1).
  • Může přispívat k dobré náladě (2).
  • Existují spekulace o dalších možných účincích (3).
  • Může přispívá k normálnímu stavu kloubů (4).
  • Podporuje zdraví pokožky – doporučuje se aplikovat obličejová maska z kurkumy, mléka, medu nebo vody. Pozor kurkuma barví.

Nežádoucí účinky

Při užívání je nutné držet se rozumných dávek. Větší dávky mohou způsobit zažívací obtíže a další problémy. Kurkuma je kontraindikována u obstrukční žloutenky, v akutní fázi jaterně-žlučníkových zánětů a při žlučníkovém empyému. Opatrnost je též nutná při nemocech krve, ledvinových kamenech a cukrovce. Užívání je nutné konzultovat s lékařem v případě užívání léků, těhotenství a kojení.

Formy

Kurkuma nejčastěji užívá buď ve formě běžného koření do pokrmů či nápojů (je možné ji užívat i s olivovým či kokosovým olejem), nebo ji lze konzumovat samostatně ve formě prášku. Existují též extrakty.

Často se doporučuje kombinovat se špetkou černého pepře. Dalšími vhodnými doplňky kurkumy jsou pak – mletý puškvorec, kmín, fenykl, anýz nebo mleté semeno pískavice – řeckého sena, mletý kořen anděliky nebo omanu.

Recept na obličej:

  • 1 čajová lžička kurkumy
  • 1-2 čajové lžičky mléka
  • (1 čajová lžička medu)

Jednotlivé komponenty smícháme dohromady a naneseme na čistý obličej na dobu 10-20 min. Maska by se měla dělat ob den a spíše večer. Hned po smytí může být kůže načervenalá, jelikož kurkuma zvyšuje krevní cirkulaci, ovšem po krátké době tento efekt vyprchá. Zároveň se může pokožka zbarvit do žluta, při nanášení masky se proto doporučuje mít na rukou rukavice, aby se neobarvily nehty (případně lze poté použít citronovou šťávu).

Zmíněné produkty:

Kurkuma

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 6. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich