Bříza léčivé účinky

Bříza léčivé účinkyAčkoliv břízu bělokorou (Betula pendula) poznáme určitě všichni, tak i přesto o jejich účincích ví jen málokdo, a to se pokusíme napravit.

Břízy patří k těm nejstarším druhům žijících stromů vůbec. Říká se jim tzv. pionýrské druhy, jelikož mohou růst v nekolonizovaných místech, přičemž rostou dostatečně rychle. Přitom ještě pomáhají přežít i nám například tím, že vrchní vrstvu kůry stromu lze použít k rozdělání ohně i za deštivého počasí, neboť hoří i vlhká.

Březové dřevo se již od pradávna využívalo pro výrobu nábytku, z mladých větví se dělala košťata. Rostlina měla své využití i v textilním průmyslu. Z kůry břízy se vyráběl papír a dělala se z ní i náhražka dnešní sádry. Z březové mízy se dodnes připravuje březový sirup podobným způsobem, kterým se vyrábí i javorový sirup.

V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, byla považována za symbol ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Některé staré zvyky přetrvaly dodnes, jedním z nich je i vztyčování májky. I v šamanských kulturách má bříza velký význam, někteří ji dokonce nazývají stromem života. Připomínají tím její významné účinky na naše zdraví.

Pro léčebné účely se používá především list (Folium betulae), sbíraný přednostně v dubnu a květnu. V březnu se ale dají sbírat pupeny (Gemmae betulae) a v období od dubna až po květen se stáčí míza břízy, zvaná březová voda.

Účinky

  • Bříza je známá svými protizánětlivými a močopudnými účinky.

Listy se proto užívají při nemocech ledvin a močových cest, kamenech a písku. Působí sice intenzivně, ale z hlediska funkce velmi mírně, nedráždivě a nenásilně, bez vedlejších účinků. Čaj se často doporučuje i jako prevence.

  • Rostlina podporuje detoxikaci, zbavuje tělo chloridů a jiných solí a je známá potopudnými účinky.
  • Pití čaje se doporučuje při revmatických potížích a dně, přičemž silný protirevmatický účinek mají i březové koupele, ať už celkové nebo dílčí.

Při bolestech svalů a kloubů s horečkami kombinujeme březový list především s lipovým květem a s květem černého bezu ve stejném poměru a k tomu přidáme půl dílu natě mateřídoušky nebo tymiánu.

  • Březové pupeny léčí zánět kostí a kostní dekalcifikace, stimulují jaterní funkce, příznivě ovlivňují zánět slinivky a funkci sleziny. Při zánětlivých chorobách ledvin dokáží odstraňovat bílkovinu z moče.
  • Při žaludeční či střevní kolice se doporučuje svařit dvě čajové lžičky březové šťávy a třetinu litru bílého vína. Tento nápoj se musí posléze pít po doušcích.
  • Rostlina zbavuje těla přebytečné vody a zmírňuje otoky. V těchto případech jsou vhodné i koupele z březových listů.
  • Pozitivně ovlivňuje zdraví srdce a cév.
  • Detoxikace organismu pomocí březového čaje má také příznivý vliv na stav pleti a pomáhá s léčením akné, vyrážek, některých typů ekzémů, plísňových onemocnění a drobnějších poranění kůže.
  • Pomáhá bojovat s lupy, mastnými vlasy a nadměrným vypadáváním vlasů. Zlepšuje pružnost vlasů a lesk.
  • Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.

Formy

Nálev: 1 lžičku listů břízy zalijeme 250 ml vody a necháme cca 5 min vyluhovat. Pije se v běžném množství 3x denně mezi jídly.

Bříza se často kombinuje s jinými bylinami. Jako prostředek proti dně a revmatismu se užívá zvláště s tužebníkem, bezem a lípou. V urologii se kombinuje například s brutnákem nebo kopřivou.

Koupel se připravuje cca z deseti hrstí čerstvých nebo osmi hrstí sušených listů. Listy se povaří asi v pěti litrech vody a vlijí se do vany. Koupel většinou trvá 10 až 15 minut.

Obklady: natrhané listy zabalíme do látky a aplikujeme na postižené místo (např. končetinu, záda). Takto necháme alespoň dvě hodiny, ale lze i na noc.

Nežádoucí účinky

Při delším podávání vysokých dávek se může projevit slabý hemolytický vliv byliny, proto je vhodné jako obvykle pamatovat na hlavní pravidlo – „vše s mírou.“

Přejeme hodně zdraví!

Zdroje: Herbař léčivých rostlin, l.dí, Jiří Janča Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, bylinky.eu

Zmíněné produkty:

Bříza

Bříza tinktura