Bříza a zdraví

Bříza léčivé účinkyAčkoliv břízu bělokorou (Betula pendula) poznáme určitě všichni, tak i přesto o jejich účincích ví jen málokdo, a to se pokusíme napravit.

Břízy patří k těm nejstarším druhům žijících stromů vůbec. Říká se jim tzv. pionýrské druhy, jelikož mohou růst v nekolonizovaných místech, přičemž rostou dostatečně rychle. Přitom ještě pomáhají přežít i nám například tím, že vrchní vrstvu kůry stromu lze použít k rozdělání ohně i za deštivého počasí, neboť hoří i vlhká.

Březové dřevo se již od pradávna využívalo pro výrobu nábytku, z mladých větví se dělala košťata. Rostlina měla své využití i v textilním průmyslu. Z kůry břízy se vyráběl papír a dělala se z ní i náhražka dnešní sádry. Z březové mízy se dodnes připravuje březový sirup podobným způsobem, kterým se vyrábí i javorový sirup.

V pohanských kulturách byla bříza vždy velmi uctívaným stromem, byla považována za symbol ochrany, životní energie, štěstí, lásky a plodnosti. Některé staré zvyky přetrvaly dodnes, jedním z nich je i vztyčování májky. I v šamanských kulturách má bříza velký význam, někteří ji dokonce nazývají stromem života. Připomínají tím její významné účinky na naše zdraví.

Nejčastěji se využívá list (Folium betulae), sbíraný přednostně v dubnu a květnu. V březnu se ale dají sbírat pupeny (Gemmae betulae) a v období od dubna až po květen se stáčí míza břízy, zvaná březová voda.

Účinky

  • Bříza se především využívá v urologii. Podporuje normální funkci močových cest, ledvin. Bývá kombinována s jinými bylinkami např. kopřivou. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Přispívá k přirozené detoxikaci organismu, optimálnímu stavu vody v organismu (vhodné i koupele).
  • Podporuje normální funkci kloubů (1). Doporučují se i březové koupele, ať už celkové nebo dílčí. Častá kombinace s tužebníkem, bezem a lípou.
  • Březové pupeny přispívají k normálnímu stavu kostí, jater, slinivky a sleziny.
  • Podporuje srdce a cév.
  • Přispívá k normálnímu stavu pleti.
  • Podporuje pokožku hlavy a vlasů. Za tímto účelem je vhodný jak odvar z listů a pupenů, tak speciálně upravená březová míza.

Formy + nežádoucí účinky

Bříza se nejčastěji užívá ve formě klasicky připravovaného nálevu (2-3 šálky denně). Často se kombinuje s jinými bylinami. Jako prostředek proti dně a revmatismu se užívá zvláště s tužebníkem, bezem a lípou.

Koupel se připravuje cca z deseti hrstí čerstvých nebo osmi hrstí sušených listů. Listy se povaří asi v pěti litrech vody a vlijí se do vany. Koupel většinou trvá 10 až 15 minut.

Obklady: natrhané listy zabalíme do látky a aplikujeme na konkrétní místo (např. končetinu, záda). Takto necháme alespoň dvě hodiny, ale lze i na noc.

Při delším podávání vysokých dávek se může projevit slabý hemolytický vliv byliny, proto je vhodné jako obvykle pamatovat na hlavní pravidlo – „vše s mírou.“

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.dí, Jiří Janča Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Bříza list

Bříza tinktura