Violka trojbarevná účinky

Violka trojbarevná účinky (maceška)Maceška polní (Viola tricolor) je především známá pod názvem violka trojbarevná. Jak připomíná dřívější název, tak barva květů přechází od žluté přes modrou do fialové.

Vyskytuje se velmi často na polích a při sběru dochází k její časté záměně s violkou rolní (Viola arvensis Murray), kterou někteří odborníci pokládají dokonce za účinnější.

Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba violae tricoloris), sbíraná od května do srpna, zbavená předem všech zdřevnatělých částí. Nejlepší doba sběru je kolem čtrnácté hodiny.

Řecký lékař Hippokrates připomíná fialku jako léčivou rostlinu již ve 4. století před n, l. Z květu fialky se pletly věnce a při slavnostech je lidé nosili na hlavách. Květy a listy rostliny jsou jedlé. Využívají se do salátů, polévek, dezertů a některých nápojů. Výtažek se přidává do parfémů a kosmetických výrobků.

Účinky

  • Rostlina se doporučuje jako podpora správné funkce kostí, kloubů, svalů. Často bývá kombinována s vrbovou kůrou a tužebníkem jilmovým.
  • Přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest. Je vhodná jako doplněk během rekonvalescence. Bývá ve směsi s květem divizny, listem jitrocele a natí yzopu.
  • Podporuje správnou kondici cév a žil, červených krvinek a obecně cévní soustavy.
  • Staré herbáře též zmiňují hlavu.
  • Podporuje uklidnění, dobrý spánek.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Využívá se v některých urologických směsích. Častá kombinace s přesličkou, s různými rdesny, s vrbovkou nebo i s listem vrbky úzkolisté.
  • Objevuje se ve směsích na odvodnění.
  • Podporuje zdraví pokožky, opět se volí kombinace např. s pýrem a dalšími bylinkami.

Formy + nežádoucí účinky

Obvyklou formou je nálev. Violku lze podávat samostatně, ale většinou se používá ve směsích.

Grog: Po 10 gramech lipového květu, přesličky, šalvěje a po 5 gramech macešky a ostružinových listů se přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme přikryté 10 až 15 minut vyluhovat. Teplý nálev osladíme medem a pro dospělé doplníme 1 až 2 lžícemi rumu. Pijeme po šálcích přes celý den. Grog je ovšem nutné podávat již při prvním ozývání nosu.

Někteří jedinci jsou na bylinu přecitlivělí a již terapeutické dávky u nich vyvolávají nepříjemný pocit, spojený s nutkáním na dávení. Při předávkování se pocit nevolnosti dostavuje vždy.

Bylinu není vhodné podávat v těhotenství a při kojení. Nedoporučuje se pro dlouhodobé užívání.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek žádná zdravotní tvrzení.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin 3. díl, Jiří Janča, Josef Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Violka nať