Světlík lékařský účinky

Světlík lékařský účinkySvětlík lékařský (Euphrasia rostkoviana) je poloparazitní rostlina s bílými až nafialovělými květy, která může dorůstat do výšky až čtvrt metru. Dříve se bylina hojně vyskytovala na loukách, pastvinách a lesních okrajích, jelikož však dává přednost čistým spodním vodám, dnes již na ni narazíme jen zřídka.

Dle řecké mytologie byl světlík poprvé použit konopkou, která jej použila na oči svých mláďat a následně tuto znalost předala lidstvu. Během vlády anglické královny Alžběty I. se věřilo, že rostlina podporuje dobrou náladu, a nejspíše proto byla součástí anglického tabáku. Mimochodem její název Euphrasia byl odvozen od řecké bohyně radosti.

Albertus Magnus doporučoval světlíkový čaj k podpoře paměti. Ve staré magické praxi byla bylina nošena k posílení duševních sil, a dokonce prý podporovala jasnozřivost.

Obsahuje řadu významných látek včetně glykosidů, tříslovin, flavonoidů, silic, organických kyselin, vitamínu C, provitamínu A a další.

Účinky

  • Podporuje zrak a zdraví očí (1).

V 17. století známý americký bylinář Nicholas Culpeper prohlásil: „Kdo užívá světlík, jako by z poloviny vykradl výrobce brýlí.“

Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Na místě jsou i výplachy oční dutiny, které lze často provádět ve směsi s heřmánkem. Doporučuje se též naplnit sáček z řídkého plátna spařeným světlíkem, přiložit na oko, převázat a nechat působit přes noc. Vnitřní použití se přidává k vnějšímu. Často se kombinuje s květem měsíčku, květem chrpy.

  • Bylina podporuje normální tlak a krevní cukr.
  • Přispívá ke správnému trávení, normálnímu pH žaludku, funkci střev. Častá kombinace s natí benediktu nebo oddenkem puškvorce.
  • Podporuje dýchací cesty. Přidává se do směsi např. s kořenem proskurníku.
  • Využívá se jako podpůrný prostředek při přepracovanosti. Oblíbená kombinace s vřesem, zeleným čajem, případně s přírodními adaptogeny a harmonizátory, tedy například se ženšenem.
  • Podporuje normální reakci organismu na vnější okolí.
  • Zevně přikládáme světlíkové obklady na pokožku a odvarem ze světlíku se doporučuje omývat vlasy.

Formy + nežádoucí účinky

Využívá se ve formě nálevu či odvaru. Vhodnou formou může být i prášek ze světlíku nebo tinktura v běžných dávkách.

U byliny nebyly doposud potvrzeny výraznější nežádoucí účinky, ale i přesto nedoporučujeme překračovat obecně doporučované dávky. Zároveň je nutné pamatovat, že se bylina podílí na snižování krevního tlaku, takže by s jejím vnitřním užíváním měli být opatrní ti, kdo trpí hypotenzí. Zároveň se doporučuje opatrnost v případě hypoglykémie, jelikož bylina přispívá ke snižování krevního cukru.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Bylinkopedie

Zmíněné produkty:

Světlík

Světlíkové kapky