Světlík lékařský účinky
Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana) je poloparazitní rostlina s bílými až nafialovělými květy, která může dorůstat do výšky až čtvrt metru. Dříve se hojně vyskytoval na loukách, pastvinách a lesních okrajích, jelikož však dává přednost čistým spodním vodám, dnes již na něj narazíme jen zřídka.
Dle řecké mytologie byl světlík poprvé použit konopkou, která jej použila na uzdravení očí svých mláďat a následně tuto znalost předala lidstvu. Během vlády anglické královny Alžběty I. se věřilo, že rostlina zlepšuje náladu, a nejspíše proto byla součástí anglického tabáku. Mimochodem její název Euphrasia byl odvozen od řecké bohyně radosti.
Albertus Magnus doporučoval světlíkový čaj k posilování paměti. V USA se výtažkem ze světlíku léčí chronická rýma.
Ve staré magické praxi byla bylina nošena k posílení duševních sil, a dokonce prý podporovala jasnozřivost.
Obsahuje řadu významných látek včetně glykosidů, tříslovin, flavonoidů, silic, organických kyselin, vitamínu C, provitamínu A a další. Společně se podílejí na významných účincích světlíku, pro které je oblíben především v lidovém léčitelství a homeopatii.
Účinky
- Hlavní oblastí působení byliny jsou oči.
V 17. století známý americký bylinář Nicholas Culpeper prohlásil: „Kdo užívá světlík, jako by z poloviny vykradl výrobce brýlí.“
Výrazně tlumí nejrůznější oční záněty (zánět spojivek, zánět očních víček atd.). Doporučuje se při hnisání, slzení, zčervenání, podráždění a tvorbě ječného zrna. Dobré výsledky byly zaznamenány i při léčbě oční únavy, spojené se svetloplachostí. Využívá se při šedém a zeleném zákalu (katarakta, glaukom).
Při vnějším použití omýváme oči silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Na místě jsou i výplachy oční dutiny, které lze často provádět ve směsi s heřmánkem. Doporučuje se též naplnit sáček z řídkého plátna spařeným světlíkem, přiložit na bolavé oko, převázat a nechat působit přes noc. Takový obklad je užitečný i na doléčení pooperačních stavů, na regeneraci a posílení oka. Vnitřní použití se přidává k vnějšímu, podporuje zdraví očí a zlepšuje zrak.
Při šedém zákalu je vhodné smíchat list lesního maliníku a nať světlíku v poměru přibližně 4:1. Ze směsi připravujeme krátkodobě, asi 2 minuty vařený odvar, kterým po vychladnutí na tělesnou teplotu vyplachujeme oči několikrát denně.
Při černých kruzích a váčcích pod očima se doporučuje smíchat světlík s mlékem a aplikovat na postižená místa.
- Bylina se též podílí na snižování krevního tlaku.
- Příznivé ovlivňuje trávení a bolesti žaludku, neboť světlík patří k ojedinělým bylinám, které snižují kyselost tohoto orgánu, a tím preventivně působí proti tvorbě žaludečních vředů. Zároveň zlepšuje činnost střev.
- Je vhodný i při neproduktivním suchém kašli při bronchitidě, angíně, chřipce, bronchopneumonii, bronchiálním astmatu.
- Lze jej též podávat i jako posilující prostředek při duševní přepracovanosti.
- Flavonoidy, obsažené v této bylince, mohou také pomoci během sezónních alergií, kašli, nachlazení a ucpaném nosu.
- Zevně přikládáme světlíkové obklady na hnisavé kožní afekce a odvarem ze světlíku se doporučuje omývat vlasy pro zlepšení jejich růstu a zmírnění jejich vypadávání a tvorby lupů.
Formy
Přednostně se doporučuje podávat krátkodobě vařený odvar – asi 2 minuty vařený. Vhodnou formou může být i prášek ze světlíku nebo tinktura v běžných dávkách.
Bylina je mimořádně vhodná ke kombinaci do směsí. V ophtalmologii se zejména doporučuje kombinace s květem měsíčku, květem chrpy a fenyklem. Při potížích trávicího ústrojí se navrhuje kombinace s natí benediktu nebo oddenkem puškvorce. Při bronchitidě se osvědčila kombinace s bylinkami obsahujícími sliz, zvláště pak s kořenem proskurníku. Při duševním přepracování dáváme přednost kombinaci s vřesem, zeleným čajem, případně s přírodními adaptogeny a harmonizátory, tedy například se ženšenem.
Recept na domácí tinkturu: 30 g sušeného světlíku zalijeme 250 ml 40% alkoholu (např. vodka) a necháme odstát cca 2 týdny (občas zamícháme). Scedíme a užíváme 2-3 denně 20-30 kapek.
Recept na světlíkové víno: Do 1 litru vinného nebo jablečného moštu, pokud je ovšem ještě sladký, dáme 1 hrst suché natě světlíku a necháme vše zkvasit. Po vykvašení vyndáme nať a dostatečně profiltrujeme. Pijeme jednu skleničku denně, nejlépe před jídlem.
Recept při migrénách: smícháme světlík s ženšenem, v poměru 1:1.
Vedlejší účinky
U byliny nebyly doposud potvrzeny výraznější nežádoucí účinky, ale i přesto nedoporučujeme překračovat obecně platné normy. Zároveň je nutné pamatovat, že se bylina podílí na snižování krevního tlaku, takže by s jejím vnitřním užíváním měli být opatrní ti, kdo trpí hypotenzí.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, bylinkopedie.cz
Zmíněné produkty: