Jalovec účinky

Jalovec obecný léčivé účinkyJalovec obecný (Juniperus communis) je jehličnatý keř nebo bohatě větvený stromek, který obvykle dorůstá do výšky 1 m. Jehlice jsou uspořádány v trojčetných přeslenech. Jde o rostlinu dvoudomou, samčí květy má žlutavé, samicí jednotlivé, zelenavé, šištice bobulovité, zrající 2 až 3 roky. Plodem jsou šišticové bobule o průměru kolem 5 až 7 mm, červenohnědé až fialové barvy.

Vyskytuje se v Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice je chráněný, takže se musí dovážet. Preferuje chudé, písčité a jalové půdy. Jedná se o velmi starou rostlinu a často se dožívá úctyhodných let.

Dřevo jalovce se používá při výrobě některých druhů nábytku, dříve se užívalo na výrobu dýmek holí a nádobí. Ve středověku Arabové vyráběli pověstná jalovcová povidla, uváděná v některých starších lékopisech. Plody jsou přidávány do některých jídel – masa, omáček a příloh. Využívají se též při výrobě různých druhů nápojů včetně borovičky či ginu.

Rostlině byly dříve připisovány až magické účinky. Lidé věřili, že zničení tohoto keře přináší neštěstí. Například Slované v Zelený čtvrtek používali jalovec jako vykuřovadlo v domácnostech. Kromě náboženských důvodů to mělo i praktický význam – dezinfekce místností.

Plody (Fructus juniperi) se sbírají na podzim druhého roku. Po usušení mají pryskyřičnaté aroma a kořenitou chuť. Dřevo (Lignum juniperi) se sbírá na podzim a v zimě. V České republice je jalovec chráněný, takže se musí záměrně dovážet.

Obsahuje silice, cukry, pryskyřice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, vitamín C, organické kyseliny a další významné  látky. Užívá se v homeopatii a lidovém léčitelství.

Účinky

  • Podporuje přirozenou obranyschopnost.
  • Napomáhá správnému trávení, hospodaření organismu se žlučí, normálnímu stavu střevních plynů. Římané přidávali plody do vína a výslednou směs užívali pro podporu jater.
  • Přispívá ke správné funkci močových cest. Často se kombinuje se zlatobýlem, břízou a vřesem.
  • Podporuje přirozené odvodnění organismu.
  • Přispívá k normálnímu stavu pokožky.
  • Normální stav krku – kloktadlo z odvaru z plodů.
  • Podporuje správnou funkci lymfatického systému.
  • Dodnes se využívá jako osvěžovač vzduchu.
  • Odvar či jalovcový olej se používá pro podporu normálního stavu kloubů, svalů a nohou (obklady, masáže).
  • Svěží dech – žvýkání plodů.

Nežádoucí účinky

Při užívání jalovce je nutná značná opatrnost, jelikož může při vyšších dávkách a dlouhé konzumaci dráždit ledviny. Proto se nedoporučuje užívat déle než 6 týdnů.

Absolutní kontraindikací je glomerulonefritida, nefroskleróza, akutní nemoci ledvin. Nesmí se užívat ani během těhotenství a kojení, jalovec není vhodný pro děti. Užívání současně s léky je nutné konzultovat s lékařem. V případě alergie na jalovčinky, což je dost vzácné, může člověk začít vnímat bolest ledvin již při lehkém poklepu. V tomto případě se užívání okamžitě přerušuje a několik dnů se pijeme urologický čaj, dokud bolest neustane. Tato možnost je sice naštěstí velmi řídká, ale je nutné o ní vědět.

Formy

Existuje velký rozpor ohledně doporučovaného dávkování – někteří autoři radí při užívání celých plodů nepřekročit dávku 3 až 6 kusů denně. Jiní zase radí užívání většího množství. V tomto ohledu bychom spíše doporučovali se držet těch menších dávek tj. do 3 jaloviček denně.

Z plodů jalovce se připravuje oblíbená koupel: 4 šálky plodů a malých výhonků jalovce vaříme v 2 litrech vody asi 15 minut. Přecedíme a vlijeme do teplé koupele. Koupel se doporučuje opakovat 2 x týdně 15 – 20 minut.

Zmíněné produkty:

Jalovec

Jalovec olej

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 2. Díl, Jiří Janča, Josef Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz