Jalovec obecný léčivé účinky
Juniperus communis
Jalovec obecný se nejčastěji vyskytuje jako jehličnatý keř nebo stromek, který se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. V České republice je chráněný, takže se musí dovážet. Jedná se o velmi starou rostlinu a často se dožívá úctyhodných let.
Dřevo jalovce se používá při výrobě některých druhů nábytku, dříve se užívalo na výrobu dýmek a holí. Plody jsou užívány při dochucování jídel – masa, omáček a příloh. Využívají se též při výrobě různých druhů nápojů včetně borovičky či ginu.
Jalovec byl v minulosti považován za účinný lék proti mnoha neduhům. Byly mu připisovány až magické účinky. Lidé věřili, že zničení tohoto keře přináší neštěstí, a naopak, že jeho větvička chrání proti nemocem. Například Slované v Zelený čtvrtek používali jalovec jako vykuřovadlo v domácnostech. Kromě náboženských důvodů to mělo i praktický význam – dezinfekce místností, což se praktikovalo i během různých epidemií.
Z kůry rostliny se dělali nádoby pro uchování mléka, které v nich prý nezkyslo ani během horkých dní. V dávných dobách se plody jalovce roztírali v prášek, jehož vůně se používala při bolestech hlavy. Ženy užívali jalovec pro hladký porod a při potížích s menstruací.
Ve středověku Arabové vyráběli pověstná jalovcová povidla, uváděná v některých starších lékopisech dosud. Existuje mnoho zmínek o zázračných účincích plodů. Lidé, kteří je v dobách středověkých epidemií, pravidelně během dne žvýkali, neonemocněli. I dnes mnozí léčitelé doporučují nalačno pomalu rozžvýkat pět až deset jalovcových bobulek pro celkové pročištění organismu.
Bylina obsahuje řadu významných látek včetně sacharidů, organických kyselin, vitamínu C a dalších.
Účinky jalovce
- Je známý pro své dezinfekční účinky. Dodnes se setkáte s doporučením využívat jej jako osvěžovač vzduchu při nejrůznějších infekcích a epidemiích.
- Jalovčinky se uplatňují při bolestech kloubů a páteře. Podporují zlepšení látkové výměny v kloubech. Využívají se při kloubním revmatismu (revmatoidní artritida). Přičemž při revmatismu a podagře je též vhodné roztírání odvarem z plodů.
- Rostlina se používá i na zmožené svaly a při syndromu „těžkých nohou.“ V těchto případech jsou též vhodné masáže s jalovcovým olejem.
- Doporučuje se pro zlepšení trávení, podporuje správné hospodaření organismu se žlučí. Používá se při plynatosti. Římané přidávali plody do vína a výslednou směs užívali při nemocech jater.
- Jalovec se užívá při močových onemocněních, zvláště při bílkovině v moči (spolu ze zlatobýlem, břízou a vřesem). Často se přidává do močopudných čajů.
V lidovém léčitelství se používá i při srdeční slabosti na odvodnění organismu – otoky nohou (otoky kolem kotníků) způsobené selháváním srdce.
- Pro své hojivé účinky je vhodný na různé kožní potíže včetně oparu.
- Při angíně se doporučuje kloktat odvar z plodů.
- Má kladný vliv na lymfu a lymfatický systém.
- Žvýkání plodů se doporučuje pro svěží dech.
Kontraindikace
Při užívání jalovce je nutná značná opatrnost, jelikož může při vyšších dávkách a dlouhé konzumaci dráždit ledviny. Proto se nedoporučuje užívat déle než 6 týdnů.
Absolutní kontraindikací je glomerulonefritida, nefroskleróza a relativní kontraindikací je gravidita a průběh kojení. Neměl by se užívat při akutních nemocech ledvin.
V případě alergie na jalovčinky, což je dost vzácné, může nemocný začít vnímat bolest ledvin již při lehkém poklepu. Pak ovšem musíme léčbu ihned přerušit a několik dnů pouze pijeme urologický čaj, dokud bolest neustane. Další pokračování léčby je ovšem zcela vyloučeno. Tato možnost je sice naštěstí velmi řídká, ale je nutné o ní vědět.
Dávkování a formy
Existuje velký rozpor ohledně doporučovaného dávkování – někteří autoři radí při užívání celých plodů nepřekročit dávku 4 až 6 kusů denně. Jiní zase říkají, že je to až moc přehnané.
Podle Kneippa, Weisse a Franěce se jalovcová kúra užívá při revmatickém a zánětlivém postižení kloubů a páteře takto: První den sníme 3 krát denně 1 jalovčinku, druhý den 3 krát 2 jalovčinky, třetí den 3 krát 3 jalovčinky, a tak postupujeme až po 21. den, který je bodem obratu, kdy sníme 3 krát 21 bobulek. Od tohoto dne začneme množství bobulek opět plynule po jedné snižovat na základní dávku, takže například 22. den sníme už jen 3 krát 20 bobulek. Celá kúra trvá 42 dní. Každou dávku přitom důkladně rozmělníme a zapijeme půllitrem šípkového čaje.
Zkrácenou kúru s bodem obratu při 3 krát denně 15 kuličkách používáme při žaludečních potížích vzdorujících mírnější léčbě. Kúru lze opakovat nejdříve po půl roce, doporučujeme ji však provádět jen jednou za rok. Z léčby jsou však vyloučeny osoby, které prodělaly zánět ledvin jakéhokoli typu před méně než 5 lety.
Recept na čaj: 1 čajová lžička plodů se zalije šálkem vody se zalije vroucí vodou a necháme louhovat 15 až 20 minut.
Z plodů jalovce se připravuje oblíbená koupel nebo jsou přísadou do různých léčivých odvarů na koupání, nejčastěji při revmatismu a jiných bolestech kloubů. Pro tento účel se mohou používat i mladé jarní výhonky.
Recept na koupel: 4 šálky plodů a malých výhonků jalovce vaříme v 2 litrech vody asi 15 minut. Přecedíme a vlijeme do teplé koupele. Koupel se doporučuje opakovat 2 x týdně 15 – 20 minut.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 2. Díl, Jiří Janča, Josef Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov
Zmíněné produkty: