Cordyceps účinky

Cordyceps účinkyCordyceps neboli housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis) je velmi neobvyklá houba. Parazituje totiž na housenkách některých motýlů a larvách hmyzu. Získavájí z nich živiny a postupně nahrazuje jejich tkáň vlastním myceliem (podhoubí). Z mumifikovaného těla housenky pak vyroste plodnice houby.

Čínský název „dong chong xia cao“ ve volném překladu znamená „v zimě hmyz, v létě rostlina“. Často se jí též říká „tibetská houba“ či „tibetský klenot“. V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující prostředek.

Vyskytuje se především v Asii, nejvíce v Číně, Tibetu a Japonsku. Ve starověké Číně se pěstovala výhradně pro císaře a jeho domácnost. Kvůli zvyšující se poptávce se postupně stala velkou raritou, cena za 1 kg může šplhat až ke 20 000$. Pro výrobu potravinových doplňků se proto musí záměrně pěstovat. V zemědělské praxi se využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.

Účinky

  • Považuje se za afrodiziakum. Podporuje potenci.
  • Využívá se při zánětu průdušek, astmatu, kašli, oslabení plic.
  • Přispívá ke stimulaci nadledvinek.
  • Podporuje paměť a zmírňuje únavu.
  • Posiluje imunitu a působí antioxidačně.
  • Využívá se ke zlepšování dostatečného příjmu kyslíku při vrcholovém sportu a potápění. Podporuje energetický stav organismu. Úspěchy čínských běžkyň na dlouhé tratě v roce 1993 byly vysvětlovány právě konzumací této houby.
  • Existují též předpoklady, že by se cordyceps mohl užívat během terapie některých druhů nádorů (1, 2).

Formy

Užívá se ve formě odvaru, tinktury či extraktu. Často bývá součástí směsí.

Kontraindikace

Při užívání je vždy nutné se držet doporučovaných dávek. Cordyceps se nedoporučuje při akutních onemocněních, během těhotenství a kojení, malým dětem.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedia

Zmíněné produkty:

Cordyceps extrakt

Cordyceps tinktura