Cordyceps účinky

Cordyceps účinkyCordyceps neboli housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis) je velmi neobvyklá houba. Parazituje totiž na housenkách některých motýlů a larvách hmyzu. Získavájí z nich živiny a postupně nahrazuje jejich tkáň vlastním myceliem (podhoubí). Z mumifikovaného těla housenky pak vyroste plodnice houby.

Čínský název „dong chong xia cao“ ve volném překladu znamená „v zimě hmyz, v létě rostlina“. Často se jí též říká „tibetská houba“ či „tibetský klenot“. V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující prostředek.

Vyskytuje se především v Asii, nejvíce v Číně, Tibetu a Japonsku. Ve starověké Číně se pěstovala výhradně pro císaře a jeho domácnost. Kvůli zvyšující se poptávce se postupně stala velkou raritou, cena za 1 kg může šplhat až ke 20 000$. Pro výrobu potravinových doplňků se proto musí záměrně pěstovat. V zemědělské praxi se využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.

Účinky

  • Považuje se za afrodiziakum. Podporuje potenci.
  • Využívá se pro podporu funkce průdušek a plic.
  • Přispívá ke stimulaci nadledvinek.
  • Podporuje paměť.
  • Posiluje imunitu a působí antioxidačně.
  • Využívá se pro podporu dostatečného příjmu kyslíku při vrcholovém sportu a potápění. Podporuje energetický stav organismu. Úspěchy čínských běžkyň na dlouhé tratě v roce 1993 byly vysvětlovány právě konzumací této houby.
  • Existují též předpoklady, že by cordyceps mohl mít i další potenciální účinky (1, 2).

Formy + nežádoucí účinky

Mezi nejčastější formy patří odvar, tinktura či extrakt. Často bývá součástí směsí.

Při užívání je vždy nutné se držet doporučovaných dávek. Cordyceps se nedoporučuje při akutních onemocněních, během těhotenství a kojení, malým dětem.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Wikipedia

Zmíněné produkty:

Cordyceps tinktura

Cordyceps extrakt