Bukvice účinky

Bukvice účinky (bukvice lékařská)Bukvice lékařská (Betonica officinalis) kvete v období vrcholu léta a bývá poměrně hojná. Preferuje vlhčí místa, a pakliže roste ve skupinkách, vytváří krásné fialové ostrůvky. Je též známá pod názvem čistec lékařský (Stachys officinalis Trevis).

Jde o trvalku s přímou lodyhou, vysokou půl až jeden metr, která je nevětvená, řídce listnatá. To činí bukvici velmi typickou rostlinou listnatých lesů, luk a pastvin. Dolní listy má dlouze řapíkaté, horní přisedlé, všechny podlouhle vejčité až eliptické, vroubkovaně zubaté, vpředu zaokrouhlené. Květy jsou typicky pyskaté, starorůžové, karmínové až fialové barvy.

V praxi se nejčastěji využívá nať (Herba betonicae), dá se sbírat po celé léto až do podzimu. Ve starověkém Egyptě se věřilo, že rostlina chrání před zlem. Sušené listy nahrazovaly tabák a rostlina byla též součástí některých druhů piva. Oblíbil si ji například lékař římského císaře Augusta. Značnou popularitu též připomíná staré italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“.

Dodnes se užívá v lidovém léčitelství a homeopatii. Obsahuje betain, cholin, silice s hořčinami a další významné látky.

Účinky 

  • Bukvice se nejčastěji uplatňuje pro podporu správné funkce průdušek a obecně dýchacích cest.
  • Přispívá ke správnému zažívání. Podporuje správnou funkci sliznic a obecně zdraví žaludku a střev.
  • POZOR: Mírně snižuje krevní tlak.
  • Využívá se při vyčerpanosti a stresu. Podporuje klidný spánek a nervy. Přispívá k normální stavu hlavy.
  • Přidává se do čajových směsí pro podporu zdraví žen.
  • Doporučuje se na močové cesty a ledviny.
  • Využívá se pro podporu komfortu v kříži.
  • Bukvice se též dříve využívala na klouby.
  • Bylinka byla součástí ranního čaje po větší konzumaci alkoholu den předtím.
  • Zevně se využívala v oblasti bérce a obecně pro podporu správné funkce pokožky.

Nežádoucí účinky

Prozatím nebyly zaznamenány vedlejší účinky, ale jako obvykle platí pravidlo vše s mírou. V průběhu těhotenství a kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem. Opatrnost je též nutná při kombinaci s léky.

Formy

Z rostliny se připravuje nálev (2-3 šálky denně), prášek či tinktura. Rostlina bývá často kombinována s řebříčkem či kokoškou. Zevně se používá zejména kombinace s kostivalem a květem měsíčku.

Nálev: 1 lžičku zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Doporučení Abatyše Hildegardy: 700 až 750 g drobně řezané a čerstvě usušené natě bukvice dáme do polštářku, který se velmi osvědčuje pro podporu spánku. Polštářek by měl být poblíž hlavy, není třeba na něm ležet. Polštář vydrží cca 4 měsíce, poté se jej doporučuje vyměnit.

Bukvicové víno: Čerstvou horní část natě bukvice nadrobno nařežeme. Pět lžic směsi necháme 2-3 týdny macerovat v 1l bílého vína, občas protřeseme. Scedíme, přidáme podle chuti 3-4 lžíce medu. Užívá se po lžíci několikrát denně.

Zmíněné produkty:

Bukvice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas