Bukvice účinky

Bukvice účinky (bukvice lékařská)Bukvice lékařská (Betonica officinalis) kvete v období vrcholu léta a bývá poměrně hojná. Preferuje vlhčí místa, a pakliže roste ve skupinkách, vytváří krásné fialové ostrůvky.  Je též známá pod názvem čistec lékařský (Stachys officinalis Trevis).

V praxi se nejčastěji využívá nať (Herba betonicae). Ve starověkém Egyptě se věřilo, že rostlina chrání před zlem. Sušené listy nahrazovaly tabák a rostlina byla též součástí některých druhů piva. Lékař římského císaře Augusta jí léčil téměř všechny zdravotních potíže. Její příznivé účinky připomíná i jedno staré italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“.

Účinky 

  • Bukvice se nejčastěji uplatňuje při potížích dýchacích orgánů. Doporučuje se při suchém kašli, zánětu průdušek, astmatu.
  • Příznivě působí při poruchách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznici, např. při krvavých průjmech. Využívá se i při dyspepsii, vzniklé nedokonalým trávením. Podporuje zdraví žaludku a střev.
  • Mírně snižuje krevní tlak.
  • Je vhodná při nervové vyčerpanosti, neuróze, nespavosti, lehčích formách deprese a epilepsie. Doporučuje se při bolestech hlavy. Bývá součástí směsí pro zmírnění následků mrtvice.
  • Přidává se do čajových směsí na ženské choroby.
  • Aplikuje se při zánětech močových cest a ledvin.
  • Využívá se při bolestech v kříži.
  • Bukvice byla též součástí starého léku na artritidu a dnu, používala se na kocovinu.
  • Zevně se používá na bércové vředy, záněty a plísně.

Formy

Bukvici nejčastěji podáváme formou klasického čaje 2-3x denně. Též lze připravit prášek (2-3x denně na špičku kulatého nože) či tinkturu (2-3x denně 20 kapek, před jídlem, dávka se řídí zpracováním tinktury, může činit také jen 15 kapek.).

Rostlinu často kombinujeme s řebříčkem, kdy slouží jako hemostatikum. Při kombinaci s pastuší tobolkou se krev stavící efekt ještě zdůrazní a navíc někdy dochází k rozpadu močových kamínků. Zevně se používá zejména kombinace s kostivalem a květem měsíčku.

Doporučení Abatyše Hildegardy: 700 až 750 g drobně řezané a čerstvě usušené natě bukvice dáme do polštářku, který se velmi osvědčuje při neklidném, mělkém spánku a při ztíženém usínání. Polštářek by měl být poblíž hlavy, není třeba na něm ležet. Polštář vydrží cca 4 měsíce, poté se jej doporučuje vyměnit.

Bukvicové víno: Čerstvou horní část natě bukvice nadrobno nařežeme. Pět lžic směsi necháme 2-3 týdny macerovat v 1l bílého vína, občas protřeseme. Scedíme, přidáme podle chuti 3-4 lžíce medu a užíváme několikrát denně po lžíci jako prostředek proti kašli a astmatu.

Nežádoucí účinky

Prozatím nebyly zaznamenány vedlejší účinky, ale jako obvykle platí pravidlo vše s mírou. V průběhu těhotenství a kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, www.bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas

Zmíněné produkty:

Bukvice nať