Dobromysl účinky

Dobromysl účinky (dobromysl léčivé účinky)Dobromysl obecná (Origanum Vulgare) je hojná bylina, jejíž původní domovinou je oblast Středomoří.

Uplatňuje se v kuchyni jako koření pod názvem oregano. Využívá se v řadě francouzských, italských a řeckých pokrmech. Kromě toho je též součástí provensálského koření a některých alkoholických nápojů. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky.

Rostlina se hojně využívala v antické medicíně. Ve středověku se věřilo, že chrání před negativní energií, proto byla součástí svatojánského kvítí. Přidávala se též do jídla jako ochrana před hadím uštknutím. Z rostliny se nejčastěji využívá nať (Herba origani vulgaris).

Účinky

  • Bylina působí protikřečově a využívá se pro doplnění hořčíkové terapie při křečovitých stavech, včetně epilepsie.
  • Tlumí křečovité bolesti břicha, využívá se při žaludečních potížích a střevních zánětech. Působí dezinfekčně, je vhodná proti plynatosti. Upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Podporuje trávení a příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky.
  • Podporuje srdeční sval a prokrvení. Používá se jako pomocný prostředek při angině pectoris i při srdeční ischémii – zde se kombinuje s podáváním hořčíku, nejčastěji ve formě mléčnanu horečnatého.
  • Podávání rostliny je také velmi vhodné při zahlenění a při dráždivém, suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních bronchiálních potížích.
  • Při vynechání menstruace podporuje její opětovné vyvolání, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
  • Jak již název napovídá, tak při delším pravidelném podávání této rostliny působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu. Posiluje nervovou soustavu. Uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík.
  • Je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Koupele však prospívají i při revmatismu a kožních onemocněních.

Formy

Bylinu podáváme formou nálevu, připravovaného obvyklým způsobem (1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat, užívá se 2-3x denně). Takto připravený čaj je vhodný i pro dlouhodobé užívání. Vhodné jsou již zmíněné koupele, obklady či využití jako koření.

Dobromysl může být podávána samostatně, ale je i vhodnou bylinou do nejrůznějších směsí. Kombinuje se zejména s rostlinami, které obsahují aromatické hořčiny, jako jsou například puškvorec, andělika nebo zeměžluč. U respiračních potíží kombinujeme dobromysl zejména s podbělem, plicníkem, fenyklem, jitrocelem nebo lékořicí.

Při některých bolestech hlavy se osvědčila aplikace byliny pro inhalaci, zejména v kombinaci s jalovčinkami.

Dříve bylo velice rozšířeno užívání byliny v prášku, a to různými mírnými způsoby – ve víně, s medem, s fíky apod. Doporučujeme takové aplikace využívat i dnes, protože jsou jednoduché a účinné. Alespoň jeden příklad za všechny: Sušenou nať pomeleme na prášek a smícháme s medem, pokud možno světlým, na konzistenci jakéhosi krému. Užívá se jedna čajová lžička denně, vždy odpoledne mezi obědem a večeří. Směs upravuje stolici, menstruaci, mírní kašel a zlepšuje dýchání.

Nežádoucí účinky

Užívání byliny nemá žádné kontraindikace, ale je nutné dodržovat doporučené dávkování. Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě, což je vhodné zejména jako doplněk terapie depresí a epilepsie, samozřejmě u lehčích forem.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, l.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Dobromysl

Dobromysl tinktura