Dobromysl účinky

Dobromysl účinky (dobromysl léčivé účinky)Dobromysl obecná (Origanum Vulgare) je trvalka s jemně ochlupenou, asi půl metru vysokou lodyhou. Listy jsou většinou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až oválné a postupně se odspodu k vrcholu zmenšují. Drobné, pyskaté květy jsou starorůžové až nafialovělé barvy a shlukují se v hlávky, zakončující vidlanovité laty. Trubkovitě zvonkovitý kalich je pětizubý, s krátce dvoupyskou korunou. Rostliny velmi příjemně voní.

Je hojná bylina, jejíž původní domovinou je oblast Středomoří. Najdeme ji na slunečních stráních, pasekách, v světlých lesích. Předmětem sběru je kvetoucí nať (Herba origani vulgaris), sbíraná po celé léto, nejlépe kolem poledne nebo před polednem.

Uplatňuje se v kuchyni jako koření pod názvem oregano. Využívá se v řadě francouzských, italských a řeckých pokrmech. Kromě toho je též součástí provensálského koření a některých alkoholických nápojů. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky. Ve středověku se věřilo, že chrání před negativní energií, proto byla součástí svatojánského kvítí.

Rostlina se hojně využívala v antické medicíně a dodnes se používá v lidovém léčitelství. Obsahuje silici, hořčiny, třísloviny a další významné látky.

Účinky

  • Bylina se využívala pro doplnění hořčíkové terapie.
  • Přispívá k normální funkci žaludku a střev. Podporuje normálnímu stav střevních plynů, enzymatickou činnost slinivky a obecně trávení.

Kombinuje se zejména s rostlinami, které obsahují aromatické hořčiny, jako jsou například puškvorec, andělika nebo zeměžluč.

  • Podporuje srdeční sval.
  • Přispívá k normální funkci průdušek.

Kombinujeme zejména s podbělem, plicníkem, fenyklem, jitrocelem nebo lékořicí.

  • Napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu.
  • Jak již název napovídá, tak při delším pravidelném podávání této rostliny podporuje psychickou kondici, dobrou náladu a nervovou soustavu. Přispívá k podpoře uklidnění.
  • Je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože podporuje posílení organismu; používá se i u dětí. Koupele jsou vhodné pro podporu kloubů a pokožky.

Formy + nežádoucí účinky

Z byliny se připravuje klasický nálev (2-3 šálky denně), ale i již zmíněné koupele, obklady či se využívá jako koření. Známé jsou též inhalace.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Dobromysl může být podávána samostatně, ale je i vhodnou bylinou do nejrůznějších směsí.

Dříve bylo velice rozšířeno užívání byliny v prášku, a to různými mírnými způsoby – ve víně, s medem, s fíky apod. Alespoň jeden příklad za všechny: Sušenou nať pomeleme na prášek a smícháme s medem, pokud možno světlým, na konzistenci jakéhosi krému.

Užívání byliny nemá žádné kontraindikace, ale je nutné dodržovat doporučené dávkování. Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě, což je vhodné zejména jako doplněk. Konzultace s lékařem je vhodná během těhotenství, kojení, užívání léků.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, I.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Dobromysl

Dobromysl tinktura

Dobromysl semena