Šalvěj a jeho účinky

(Salvia officinalis)

Šalvěj a jeho účinkyŠalvěj si mnozí určitě pamatují z filmu Dívka na koštěti, kde právě tato bylinka pomohla Saxáně vysvobodit se z kouzelné moci a umožnit jí žít mezi lidmi. V pohádce se přitom šalvěji přezdívá Babské ucho, což je vlastně lidový název šalvěje přeslenité. To je jeden z mnoha druhů této rostliny, které lidstvo zná již od dávných dob. Dnes se ovšem mnohem častěji využívá jiný druh – šalvěj lékařská.

Tu poznáme v přírodě podle modrofialových květů a aromatických oválných listů, přičemž rostlina může dorůstat až do výšky 70-80 cm. Její původní domovinou je nejspíše oblast Středomoří, ovšem dnes se již pěstuje po celém světě. Používá se v nejrůznějších oblastech našeho života.

Již od pradávna se užívá především v kuchyni, kde se přidává do omáček, salátů a tučných jídel, jelikož podporuje trávení. V některých krajích se dělají šalvějové koláče a pečivo. Do těsta se přidává většinou již rozdrcený list.

Využívá se i v kosmetickém odvětví a pěstuje se i pro dekorativní účely.

Ovšem pro nás snad nejzásadnějšími jsou právě její účinky. S těmi se lidé poprvé seznámili již před několika tisíci let. Bylinku hojně užívali Egypťané, Římané a Řekové. Dokonce i latinský název „salvare“ lze přeložit jako spasit či vyléčit. Ve starověké Číně a Persii se věřilo, že šalvěj je klíčem k nesmrtelnosti. Proto ji využívali i alchemici při svých experimentech s výrobou kamene mudrců. Po nějaké době se zrodilo rčení: „Jak může člověk zestárnout, když má na zahradě šalvěj?“ Ve středověku se hojně pěstovala v klášterních zahradách a měla prý uchránit i před morem.

O šalvěji se zachovala i legenda, která vypráví o útěku svaté Matky boží s Jezulátkem před Herodesem. Když běžela přes pole, poprosila všechny květiny o pomoc, avšak útočiště ji nabídla pouze šalvěj. Pod jejími hustými listy našla bezpečný úkryt i s dítětem před Herodesovým vojskem. Vojáci prošli okolo, ale nikdo je nezpozoroval. Jen co přečkala nebezpečí, vyšla Matka boží z úkrytu a šalvěji řekla: „Od nynějška až navěky budeš u lidí nejoblíbenější květinou. Dávám ti moc vyléčit všechny nemoci, ochraňuj lidi před smrtí tak, jako jsi i mne zachránila.“ Od té doby šalvěj pomáhá a léčí.

Předmětem sběru v léčitelství je především list (Folium salviae). Ovšem někdy lze použít celou nať (Herba salviae).

Šalvěj a účinky

Působení šalvěje je opravdu široké. Rostlina obsahuje celou řadu prospěšných látek – silice, hořčiny, třísloviny, vitamíny skupiny B, vitamín P, minerálně a hormonálně prospěšné látky a další.

  • Bylina má silné antibakteriální, antivirové a antioxidační účinky.
  • Pomáhá při nejrůznějších zánětech v těle, takže se používá se na záněty močových cest, trávicího ústrojí, dýchacích cest či gynekologické záněty.
  • Pití šalvějového čaje přispívá k posílení celého těla a obranyschopnosti.
  • Podporuje oběhovou soustavu a čistí krev. Pomáhá předcházet srdečním nemocem a ateroskleróze. Mírně zvyšuje krevní tlak a normalizuje hladinu krevního cukru.

Starý slovinský návod proti cukrovce: sníme během dne 5 až 7 čerstvých syrových listů šalvěje.

Šalvěj a jeho účinkyProstředek pro zvýšení krevního tlaku: šalvěj macerujeme 10 dní v silnější režné pálence. Čerstvou bylinu užíváme v poměru 1:4, sušenou v poměru 1:6. Pro okamžité zvýšení krevního tlaku postačí u žen 1, u mužů obvykle 2-3 čajové lžičky této lihoviny.

  • Jelikož zlepšuje krevní zásobení mozku, zvyšuje celkovou koncentraci a paměť. Existují již dokonce klinické výzkumy zabývající se možnostmi využití šalvěje jako podpora při Alzheimerově chorobě. Používá se jako prevence mrtvice.
  • Příznivě působí při obrně.
  • Pomáhá při nočním pocení. V těchto případech se podává v malých dávkách formou chladného nápoje.
  • Šalvěj má i rozsáhlé zevní použití na nehojící se rány, jako koupelové médium, kloktadlo, mast apod.
  • Odvádí hleny.
  • Pomáhá při křečích nebo chvění končetin (pijeme 2 šálky denně po doušcích).
  • Čaj ze šalvěje velmi dobře působí při nemocech jater, odstraňuje nadýmání a všechny další těžkosti, které vyvolává narušení jater. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje střeva.
  • Bylina je prospěšná při gynekologických obtížích, především během menstruace a v období přechodu (klimakterium). Snižuje nadměrnou tvorbu mateřského mléka.
  • Pomáhá při onemocnění míchy.
  • Čaj ze šalvěje se doporučuje používat i jako kloktadlo při zánětech mandlí, bolestech v krku, zánětech hrtanu a ústní dutiny. Marie Treben tvrdí, že by mnozí dospělí a děti nemuseli mít vyoperované mandle, kdyby včas užívali šalvěj. Pro klidný spánek je též vhodný polštářek či pytlík naplněný šalvějí, který podporuje uvolnění dýchacích cest.

Při zápachu z úst: vezmeme hrst čerstvých šalvějových listů, přivedeme ji v půl litru studené vody k varu, přikryté necháme 5 minut vařit a pak 10 minut vyluhovat. Odvarem několikrát denně vypláchneme ústa formou kloktadla.

  • Nálev ze šalvěje pomáhá i při krvácení dásní, hnisání zubů a uvolnění zubů. Pomáhá i při paradontóze. V těchto případech se doporučuje buď kloktat, nebo nanášet přímo na postižené místo. Šalvěj je též vhodné přidávat do zubních past, jelikož má nejen protizánětlivé účinky, ale i dobře bělí (recept na zubní prášek).
  • Rozdrcený list pomáhá při bodnutí hmyzem.
  • Šalvěj se doporučuje i na pásový opar:

Přelijeme po 1 polévkové lžíci šalvěje a majoránky šálkem vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme 3 šálky denně, před jídlem.

  • Bylina dodává vlasům lesk, podporuje jejich růst a regeneraci, zbavuje lupů. Zároveň podporuje ztmavnutí šedých vlasů. Doporučuje se pravidelně oplachovat vlasy v jejím odvaru.

Recept při padání vlasů: vezmeme 100 gramů čerstvých šalvějových listů na sklenici třtinového rumu a necháme uzavřené na tmavém místě 2 týdny vyluhovat. Slijeme, listy vylisujeme a tekutinu jemně přefiltrujeme. Pravidelně s ní pak masírujeme pokožku hlavy.

Formy

  • Nejúčinnější formou je tinktura, obvykle v dávkách 20 až 25 kapek 3x denně.

Návod: 50 gramů šalvěje naplníme láhev a zalijeme půllitrem kvalitního alkoholu (např. vodka). Nádobu uzavřeme a necháme odstát 14 dní. Po uplynutí této doby obsah přecedíme.

  • Koncentrovanější tekutý extrakt (extractum salviae fluidum) podáváme po 10 až 15 kapkách.
  • Další vhodnou formou je šalvějový vinný nálev.
  • Z vodných výluhů dáváme přednost nálevu. Nedoporučuje se překračovat doporučenou maximální denní dávku – 3 šálky čaje a po 14 dnech se doporučuje udělat pauza.

Návod: čajovou lžičku šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme několik minut vyluhovat. Užíváme 2-3 šálky denně.

Výluhy působí poměrně silně, podáváme je tedy v menších dávkách než ostatní čaje (1x denně před snídaní).

  • Šalvějová silice se podává samostatně.
  • Sedací šalvějové koupele jsou vhodné pro uvolnění a relaxaci, zároveň se doporučuje pro ženy při gynekologických potížích.

Návod: Dvě plné hrsti listů dáme na noc do studené vody. Druhý den vše přivedeme k varu a výtažek přilijeme do vany.

  • Šalvějová mast má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky a používá se na – mokvavý ekzém, zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv.“vlka“) plísně na rukou a nohou, akné, poranění, strupy, bodnutí a pokousání hmyzem.
  • Šalvějový ocet: láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje luční, zalijeme přírodním octem tak, aby byl až nad květy a láhev necháme stát 14 dní na slunci nebo na teplém místě

Kontraindikace

U šalvěje bychom měli dbát na doporučené dávkování a neužívat bylinu dlouhodobě. Lze ji podávat jak samostatně, tak i v kombinaci s jinými bylinami. Rostlina by se neměla podávat při epilepsii.

V období těhotenství a kojení je vždy nutné konzultovat nejdříve lékaře před užíváním této byliny. Snižuje množství mateřského mléka!

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Marie Treben, Zdraví z boží lékárny, botanicus.cz, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Šalvěj

Šalvěj tinktura