Šalvějový olej recept

Šalvějový olej receptŠalvěj přispívá k uklidnění a harmonii, podporuje normální stav dýchacích cest. Olej se používá při inhalacích, aromaterapii. Lze jej též přidat do kloktadla, masti nebo zábalu na hruď, záda a krk. Bývá součástí domácí ústní vody či zubní pasty, přispívá ke zdraví zubů a ústní dutiny, zuby jím můžeme i jen potírat. Šalvějový olej se často přidává do kosmetických výrobků např. mýdel, parfémů, koupelí.

Existují vlastně 2 druhy šalvějového esenciálního oleje. Jeden se vyrábí ze šalvěje muškátové (lat. Salvia sclarea) a druhý z klasické šalvěje lékařské (Salvia officinalis). Oba pochází ze stejné rodiny keřů, ale svými vlastnostmi se trochu liší. Oba mají podobnou bledě žlutozelenou barvu, ale olej ze šalvěje lékařské má silnou, kořeněnou vůni, zatímco ten druhý z muškátové šalvěje má sladkou, ořechovou vůni a svými účinky je mnohem mírnější, proto bývá nejčastěji volen při výrobě.

Suroviny:

  • 20 gramů bylinek
  • 250 ml kvalitního bio oleje z prvního lisu (např. olivový či slunečnicový)

Postup:

Pokud chcete silnější macerát, tak přidáme větší množství bylin či méně oleje. Jestliže chcete použít čerstvé rostliny, tak je lepší je nechat před výrobou minimálně 1 den zvadnout, aby ztratily přebytečnou vlhkost.

Lístečky bylinek natrháme na menší kousíčky, aby při maceraci došlo k lepšímu uvolnění cenných látek. Následně je zalijeme olejem, tak aby byly plně ponořené.

Sklenici s olejem dáme zahřívat do vodní lázně (do větší nádoby s vodou umístíme menší se sklenicí oleje) a zahříváme cca 20-30 min. Poté jej necháme macerovat na tmavém místě po dobu 2-3 týdnů.

Po uplynutí této doby jej přefiltrujeme do čisté sklenice a máme hotovo. Olej nejlépe uchováváme v tmavé sklenici.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: kosmetikahrou.cz

Zdroje:

Šalvěj

Šalvěj semena