Zázvorový čaj recept

Zázvorový čaj receptJiž od dávných dob se zázvor hojně užívá především při nachlazení a chřipce. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky a nemoc často dokáže potlačit hned na začátku. Jelikož podporuje přirozenou obranyschopnost a zároveň podporuje metabolismus, doporučuje se užívat jako prevence.

Suroviny:

  • Zázvor
  • 1 l vody
  • Koření dle chuti

Příprava:

Vhodný hrnec naplníme cca 1 l vody a dáme jej zahřívat. Mezitím můžeme do vody přidat některé koření (např. kousek skořice, hřebíček, citronovou šťávu, plátky limetky nebo pomeranče).

Cca 2 cm zázvorového kořene oloupáme a následně nastrouháme. Jakmile začne voda v hrnci vřít, vhodíme do ní takto připravený zázvor. Zahříváme jej maximálně 1 min, jelikož delším vařením by se mohly zničit hodnotné látky. Čaj necháme cca 10 minut odstát.

Hotový nápoj přecedíme do konvice (nikdy se nesmí pít s kousky zázvoru, mohli byste se zevnitř nepěkně popálit), dochutíme medem a případně citronem a můžeme podávat.

Rychlejší recept na zázvorový čaj

Zalijeme poloviční množství nastrouhaného zázvoru v půllitrovém hrnku horkou vodou a dáme na minutu do mikrovlnky na střední výkon. 5 minut necháme odstát a podáváme.

Dávkování: denní množství zázvoru by nemělo přesáhnout 4 gramy čerstvého zázvoru. Při užívání před jídlem, může tlumit pocit hladu.

Tip: pokud necháme zázvorový čaj vychladit, dostaneme báječnou zázvorovou limonádu. Ovšem doporučuje se dělat bez hřebíčku a skořice, a přitom ji více sladit a citrónovat.

Zázvor účinky

Zdroje: jaktak.cz

Zmíněné produkty:

Zázvor