Zázvor účinky

Zázvor a jeho účinkyZázvor lékařský (Zingiber officinale) se využívá již od pradávna. Předpokládá se, že o něm lidstvo vědělo již před 5000 lety. Přesný původ však dodnes zůstává utajen. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud později pronikl do Indie a zbytku světa. Ve středověku se stal natolik populárním, že nechyběl na žádném stole. Jeho cena postupně rostla, takže se nakonec prodával za cenu celé ovce.

Dodnes se přidává se do nejrůznějších pokrmů a nápojů, je velice oblíben v asijské kuchyni. Přidává se do pečiva a dezertů, slaným jídlům dodává svěžest a pikantnost. Výborně se doplňuje s bobkovým listem, hřebíčkem, pepřem. Využívá se při aromatizaci kompotů, svařeného vína a piva.

Výtažky ze zázvoru najdeme i ve sprchových gelech, koupelových olejích, šampónech, krémech. Často se též přidává do parfémů, vonných svíček.

Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínů a minerálů. Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, který předurčuje chuťové vlastnosti zejména čerstvého zázvoru. Hojně se užívá se v čínské medicíně a lidovém léčitelství.

Účinky

  • Zázvor podporuje imunitní systém, normální stav dýchacích cest.
  • Přispívá ke správné funkci žaludku a střev. Doporučuje se i při cestování – je vhodné jej užít cca 3 až 4 hodiny před odjezdem (může se cucat nebo pít ve formě čaje).
  • Podporuje normální tlak, správnou hladinu cholesterolu a krevního cukru. (1, 2)
  • Přispívá k relaxaci.
  • Podporuje metabolismus, optimální váhu.
  • V dřívějších dobách se využíval i jako afrodiziakum.
  • Napomáhá normálnímu stavu kloubů, svalů. Doporučuje se nejen vnitřní užívání, ale i zevně – vmasírovat do míst několik kapek zázvorového oleje. Vhodné jsou též zábaly, koupele a obklady.

Zázvorový masážní olej: 1 kořen zázvoru vymačkejte pomocí odšťavňovače a v poměru 1 : 1 smíchejte s olejem (např. mandlový…). Vyrobte jen malé množství a před upotřebením protřepte. Uchovávejte v ledničce.

Zábal, obklad ze zázvoru: Vaří se stejně jako čaj – 30 minut. Zábaly nebo obklady se napustí v odvaru nebo se scedí a zalijí se do koupele.

  • Přispívá ke komfortu v období menstruace.
  • Podporuje paměť a koncentraci (3).
  • Využívá se i na vlasy – podpora zdraví

Pro dosažení efektu vymáčkneme ze zázvoru šťávu, kterou nanášíme na vlasy před omýváním. Ovšem nejefektivnější jsou zatím masky, kdy po nanesení zázvorové šťávy, vlasy zakryjeme ručníkem a necháme ji nějakou dobu působit. Poté hlavu klasicky umyjeme. Tento proces se doporučuje opakovat 1-2x týdně po dobu cca 2 měsíců, poté by se měla udělat pauza.

  • Existují spekulace o dalších možných potenciálních účincích (4).

Nežádoucí účinky

Ačkoliv se zázvor obecně považuje za bezpečný, tak i přesto bychom se měli držet rozumných dávkování. Opatrnost je nutná v případě žaludečních vředů a předepsaných léků. Užívání během těhotenství a kojení se doporučuje až po konzultaci s lékařem. Alergie na zázvor jsou poměrně vzácnou záležitostí.

Formy

Zázvor existuje v nejrůznějších formách – čerstvý nebo sušený, práškový či celý. Používá se jako koření. Existuje též kandovaná forma. Dále se z něj připravuje čaj (recept), džus, šťáva, sirup, olej…

Zázvorový punč: Připraví se stejně jako zázvorový čaj, následně se však smíchá se skořicí, koriandrem, hřebíčkem a citronovou kůrou.

Zmíněné produkty:

Zázvor sirup

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Wikipedia, bylinkyprovsechny.cz