Meduňka účinky

Video Meduňka účinky

Meduňka čaj účinkyMeduňka lékařská neboli latinsky Melissa officinalis je jednou z nejznámějších bylinek v moderní době. Hlavním důvodem je nejspíše fakt, že bojuje s jedním z největších strašáků dnešních dnů, a tím je stres. Známý alchymista, astrolog a lékař Paracelsus žijící v první polovině 16. století nazýval meduňku „elixírem života“. A možná na tom přeci jenom něco bude vzhledem k tomu, že se například velšský vládce princ Fluellyn z Glamorganu, který každý den pil meduňkový čaj, dožil úctyhodných 108 let.

Samotná rostlina má původ ve Středomoří, dnes ji ale můžeme často zpozorovat na zahrádkách i v České republice. Vzhledem se podobá mátě a není se čemu divit, vždyť jsou příbuzní. Celá rostlina příjemně voní po citronech, což přitahuje i řadu opylovačů. To se odrazilo i v latinské názvu, který pochází z řečtiny a překládá se jako včela medonosná.

Bylina kvete počátkem léta a pro léčivé účely se sbírá hlavně list (Foliům melissae), případně nať (Herba melissae), a to těsně před rozkvětem v době kolem poledne. Mladší byliny poskytují kvalitnější surovinu než starší jedinci, proto je velmi vhodné kulturu po několika letech obnovovat ze semen. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně vitamínu C, organických kyselin, hořčin, slizu, silic a dalších látek. Společně se podílejí na jejich významných účincích. Ale jaké to jsou?

Účinky

  • Jak již bylo v úvodu zmíněno, tak hlavní sférou působení meduňky je především nervová soustava. Podporuje zklidnění a uvolnění, je vhodná při nervové vyčerpanosti, stresu, strachu, mírné úzkosti a při lehkých depresivních náladách. Může pomoci při bolestech hlavy, obzvláště pokud jsou způsobeny stresem.

Avicenna o meduňce říkal, že dělá „srdce radostné a šťastné.“

Anglická studie z roku 2004 potvrdila, že meduňka měla uklidňující účinek na pacienty, kteří se výzkumu podrobili. K podobným závěrům dospěla i německá studie z roku 2014, která zaznamenala u účastníků zlepšení nálady a výrazné zmírnění úzkosti při užívání této byliny.

  • Další vědecké studie potvrdily zlepšení kognitivních funkcí jako je paměť, počítání a koncentrace.

Anglický bylinkář a astronom Nicholas Culpeper napsal v 17. století, že meduňka může „otevřít zábrany mozku“ a „vyloučit melancholické výpary z duchů a krve“.

  • V minulosti se často říkávalo: „Meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny.“ A opravdu bylo již mnohými vědeckými studiemi prokázáno, že bylinka v této oblasti výrazně pomáhá. Často se přidává přímo do směsí na podporu zdravého spánku, velmi oblíbená je kombinace spolu s kozlíkem (užívání: jeden šálek tohoto čaje před spánkem).
  • Využívá se i jako výborné gastrosedativum a kardiosedativum, tedy pomáhá při žaludeční a střevní neuróze, při bušení srdce, arytmiích ale i při srdečních neurózách. Je vhodná i při pocitu nevolnosti (pije se hned, jakmile pocítíte nepříjemné pocity).
  • Rostlina se používá při dyspeptických poruchách, které doprovázejí nadýmání a křečovité bolesti.
  • Pro své tlumivé účinky se doporučuje i při určitých formách astmatu. V kombinaci s mateřídouškou je vhodná na kašel.
  • Má příznivý vliv při hyperfunkci štítné žlázy, obzvláště ve směsi s jinými bylinkami.
  • Může pomoci snížit bolesti během menstruace a zmírnit premenstruační syndrom (PMS). To vyplynulo i z vědecké studie z roku 2015, kdy dívky potvrdily významné zmírnění vedlejších negativních symptomů v době samotné menstruace, ale i v období před tím.
  • Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně.
  • Je vhodné bylinku aplikovat několikrát během dne i na postižená místa při oparu (herpesu). Ze studie z roku 1999 vyplynulo, že u účastníku výzkumu, kteří používali meduňku na opary, došlo k výraznému zmírnění symptomů a rychlejšímu zahojení.

Formy

Meduňku můžeme užívat ve formě tradičního čaje, tedy nálevu ze sušené nebo čerstvé meduňky.

Příprava meduňkového čaje: Vrchovatou lžičku bylinky zalijeme šálkem vroucí vody a ponecháme přikryté luhovat cca 10 minut. Nálev můžeme popíjet 1-3 denně, v případě trávicích obtíží nejlépe již před jídlem.

Bylina se často vyskytuje ve formě čajových směsí. Je též součástí známých karmelitánských kapek, které se již od dávných dob používají na bolesti hlavy a nervy.

Meduňku můžeme užívat i jako sirup. Přidává se do pokrmů s masem či rybou, do salátů, majonéz, využívá se k dochucení koláčů, buchet, dortů, marmelád, nápojů a smoothies. Používá se ve formě esenciálního oleje nebo se přidává do vonných polštářků. Někteří dokonce bylinu využívají při výrobě domácí zubní pasty nebo kosmetiky.

Na zdůraznění kardiosedativních účinků (srdce) volíme s oblibou kombinaci se srdečníkem, chmelem, kozlíkem i vřesem.

Při žaludečních indikacích kombinujeme meduňku s hořčinami – kořenem anděliky, oddenkem puškvorce, listem vachty nebo i kořenem hořce.

Při dyspeptických poruchách přichází v úvahu zejména kombinace se zeměžlučí, případně s pelyňkem, černobýlem a estragonem.

Turčianska bylinářka Marienka Polbncová nazývala meduňku „rojovník“ a od ní pochází také zajímavý recept: dva hmotnostní díly „rojovníku“ a po jednom dílu nati třezalky a nati ožanky kalamandry přelijeme šálkem vařící vody. Necháme 10 minut vyluhovat a podáváme 3krát denně při akutních stavech nevolnosti od žaludku, spojených s dávením nebo nutkáním na dávení, a při vleklých stavech křečovitých bolestí v trávicím ústrojí.

Při pocitech strachu a úzkosti: rovnou polévkovou lžíci meduňkových listů přelijeme šálkem právě uvařené vody a 5 minut necháme přikryté stát. Pijeme šálek nálevu po každém hlavním jídle.

Proti škytavce, zejména s pocitem kyselosti: 1 čajovou lžičku meduňky a 2 čajové lžičky drceného anýzu dáme do 1 litru studené vody a přivedeme k varu. Pak necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pije se šálek, po jídle a při potížích.

Čaj při nespavosti: po 1 čajové lžičce lipových květů, majoránky a meduňky přelijeme velkou sklenicí vařící vody a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Přecedíme a pijeme šálek po obědě a po večeři.

Koupel při nespavosti: 2 až 4 hrsti byliny dáme do 3 litrů studené vody, ohřejeme a 10 až 15 minut přikryté mírně vaříme. Necháme 10 minut vyluhovat, přecedíme a vylijeme do vany s vodou (o teplotě asi 37°C). Ve vaně ležíme 15 minut, poté se co nejdříve uložíme do postele.

Meduňkové víno, jež nám v několika dnech posílí srdce a mozek a vyčistí hruď i dýchání, připravíme tak, že do 1 litru bílého vína dáme 1 hrst listu meduňky a necháme dobře uzavřené na teplém a tmavém místě 1 den vyluhovat. Pak přefiltrujeme a pijeme 1 skleničku denně.

Připravit si můžeme i meduňkový alkohol, a to z 1 dílu meduňky, kterou dáme do směsi ze 3 dílů alkoholu a 3 dílů vody. Dobře uzavřeme a necháme 2 dny stát na teplém a tmavém místě. Přefiltrujeme a užíváme denně 1 polévkovou lžíci na stejné potíže jako ostatní přípravky z meduňky.

Balzám na rty při oparech: meduňku smícháme s mandlovým olejem a včelím voskem a užívejte jako balzám na rty, kdykoliv kdy pocítíte začínající svrbění na rtech.

Nežádoucí účinky

Při terapeutických dávkách nejsou žádné kontraindikace ani vážnější nežádoucí účinky. Lze ji užívat i během těhotenství a kojení. Při hypofunkci štítné žlázy (snížené funkci štítné žlázy) užíváme menší dávky a je vhodné dělat pauzy v jejím užívání.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Meduňka

Meduňka sirup

Meduňka tinktura

Meduňka silice