Jehlice trnitá využití

Jehlice trnitá je polokeř, dorůstající do výšky až půl metru. Nejčastěji se vyskytuje na suchých, slunných stráních. Z byliny se především využívá kořen (Radix ononidis). Mladé výhonky se přidávaly do salátů a jídel, jehlice se též konzervovala do zásob. Z rostliny se též vyráběla barviva.

Účinky

  • Jehlice trnitá použitíJehlice se používá tehdy, kdy je nutné zvýšit vylučování škodlivin z organismu.
  • Používá se při revmatismu a dně. Přispívá k vylučování kyseliny močové. Je vhodná i při tzv. meteorotropním revmatismu, který se projevuje kloubovými, svalovými a podobnými bolestmi, které citlivě reagují především na změny počasí.
  • Využívá se při zánětlivých procesech v ledvinách a v močových cestách, působí močopudně. Má odvodňující a čistící účinky. Využívá se při močových a ledvinových kamenech a jako prevence.
  • Doporučuje se při otocích.
  • Jehlice má příznivý vliv na látkovou výměnu, na lymfatický systém a na endokrinní žlázy.
  • Mírně zvyšuje krevní tlak.
  • Příznivě působí na hemoroidy.
  • Přidává se do čajů pro úpravu menstruace a při řešení neplodnosti.

Formy

Jehlice se nejčastěji užívá ve formě tinktury či se přidává do směsí. Nejčastější kombinace jsou: s kořenem libečku, se semenem nebo kořenem petržele, s kořenem celeru, s natí svízele syřišťového, s oddenkem pýru, listem medvědice nebo i květem vřesu

Při antirevmatické aplikaci se bylinu doporučuje kombinovat s drcenými jalovčinkami a kořenem petržele (ženy), případně s kořenem celeru (muži)

Samostatné užívání se obvykle volí v případech, kdy je nutný razantnější účinek například při chronickém revmatismu, močovém písku, močových kamenech nebo slabosti močového měchýře, tedy vždy, když je třeba podpořit vylučování vody.

Pro razantnější účinek se bylina může užívat i samostatně. Při nutnosti delší aplikace je nutné kúru po 3-4 týdnech přerušit na 7 dní.

Odvar: 2 čajové lžičky pomletého kořene na 200 ml vody, který necháme 8 hodin naložený ve vodě, potom jej téže vodě 10 minut vaříme a necháme 10 minut ustát. Pijeme teplý ráno nalačno a večer před spaním. Každý čtvrtý den odvar vynecháme.

Nežádoucí účinky

Dlouhodobé užívání byliny není vhodné, vždy je nutné v jejím užívání dělat přestávky. Jehlice není vhodná pro těhotné a kojící ženy, malé děti

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 2. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Zmíněné produkty:

Jehlice