Sléz maurský účinky

Sléz maurský účinky (sléz květ účinky)Sléz pochází z oblasti Středomoří a severní Afriky. Jeho květy jsou růžovofialové a může dorůstat do výšky jednoho a půl metru. Pěstuje se často jako okrasná rostlina. Kdysi se z rostliny vyrábělo přírodní barvivo a používala se i v kuchyni některých zemí. Přitom první zmínky o bylince pocházejí ještě z antického Řecka a Říma. Hesiodos ji doporučoval jako součást jídel pro podporu celkového zdraví. Latinský název Malva pochází z řečtiny a překládá se jako „slizový“ či „velmi měkký.“

Kytice ze slézu doma či věnce z rostliny nošené během května měly údajně schopnost přivolat lásku.

Ve fytoterapii se využívá hned několik druhů slézu, takže kromě toho maurského (Malva mauritiana) se používá sléz lesní (Malva sylvestris) či sléz přehlížený (Malva neglecta). Tyto druhy mají prakticky identické účinky a lze je proto zaměňovat.

Předmětem sběru a použití je květ, list nebo kvetoucí nať (Flos, Folium et Herba malvae). List sbíráme nejlépe v červnu, před rozkvětem rostliny, květ a nať pak v červenci a srpnu, nejlépe kolem jedenácté hodiny dopoledne. Květ sbíráme většinou i s kalichem, při malé potřebě je vhodnější sběr květů bez kalichu.

Bylina obsahuje řadu významných látek včetně slizů, tříslovin, silic, vitamínů a minerálů.

Účinky

  • Sléz podporuje normální stav sliznic a využívá se jak vnitřně, tak i zevně.
  • Přispívá ke správné funkci plic, průdušek, hlasivek. Je vhodný nejen ve formě čaje, ale i kloktadla.
  • Podporuje normální funkci žaludku, dvanáctníku, střev.
  • Přispívá ke správné funkci slzného váčku – obklady z vlažného čaje.
  • Zevně se využívají koupele, obklady – přispívá k normálnímu stavu pokožky.
  • Podporuje přirozené obranné mechanismy organismu (1).

Formy + nežádoucí účinky

Aby se slizové látky nezničily, připravujeme sléz především studenou formou – nálev vyluhujeme přes noc a popíjíme jej z termosky po doušcích během dne (dva až tři šálky mírně ohřátého čaje).

Koupel nohou a rukou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvouhrst slézu. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy snesou. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.

Obklady: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.

Sléz se může aplikovat buď samostatně, nebo se přidává do směsí. Často se kombinuje s ibiškem, třezalkou, heřmánkem, měsíčkem nebo tymiánem.

U bylinky nebyly dodnes zjištěny žádné vážnější nežádoucí účinky, ovšem i přesto se nedoporučuje překračovat doporučené dávkování.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Zdraví z boží lékárny, Marie Treben, Česká televize, bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Sléz

Slézová mast