Vřes účinky

Vřes léčivé účinkyVřes obecný (Calluna vulgaris) bývá často nedoceňován, ačkoliv má řadu pozitivních účinků. V roce 2019 byl v Německu dokonce vyhlášen rostlinou roku.

Jedná se o poměrně hojně rozšířenou bylinu, která především preferuje dobře prosluněná místa. Latinský název Calluna pochází z řečtiny a překládá se jako „čistící“ či „k zametání“, protože se z rostliny jednu dobu dělala košťata. Ve středověku se z vřesu vařilo pivo. Také se věřilo, že chrání pře negativní energií, přináší štěstí a bílý vřes byl znakem vítězství. Vřesový med se dodnes považuje za pochoutku. Mimochodem, Slované nazvali osmý měsíc v roce „vřeseň“ – právě podle kvetoucího vřesu.

Účinky

  • Vřes nachází uplatnění především v urologii. Využívá se jako dezinfekční prostředek močových cest, působí močopudně, je vhodný při zánětech, močových kamenech. Přidává se do směsí při nemocech ledvin a prostaty. Pomáhá při pocitech řezání při močení, zástavě močení z důvodu zánětu.
  • Podporuje odvodnění, takže se se využívá při otocích. Osvědčil se i u starších lidí, kterým po tělesné námaze otékají nohy.
  • Vřes přispívá k regulaci zažívání, působí mírně protiprůjmově, používá se při zánětech trávicí soustavy.
  • Podporuje vylučování soli kyseliny močové, účinkuje, i když se již kyselina ukládá v kloubech. Využívá se při revmatismu a dně.
  • Vyšší dávky prohlubují spánek a uklidňují nervovou soustavu.
  • Protože je při nachlazení potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce. Nálev či odvar se využívá při suchém kašli a potížích dýchacích cest.
  • Využívá se jako protizánětlivý prostředek v gynekologii.

Formy

Vřes lze aplikovat samostatně, ale většinou jej podáváme ve směsích. V urologii jej především kombinujeme se zlatobýlem, listem medvědice, kořenem jehlice, březovým listem, s natí svízele syřišťového a se semenem lichořeřišnice, v gynekologii pak s květem měsíčku, s natí kontryhele a květem hluchavky.

Nálev: 1 lžičku byliny zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat.

Je vhodný i pro dlouhodobé podávání. V přiměřených dávkách jej lze použít i u dětí.

Nežádoucí účinky

Při užívání standardních dávek nemá podávání vřesu žádné nežádoucí účinky a nejsou známy ani žádné kontraindikace jeho použití.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie

Vřes