Vřes účinky

Vřes léčivé účinkyVřes obecný (Calluna vulgaris) byl v Německu v roce 2019 vyhlášen rostlinou roku. Jedná se o poměrně hojně rozšířenou bylinu, která především preferuje dobře prosluněná místa. Latinský název Calluna pochází z řečtiny a překládá se jako „čistící“ či „k zametání“, protože se z rostliny jednu dobu dělala košťata. Ve středověku se z vřesu vařilo pivo. Také se věřilo, že chrání pře negativní energií, přináší štěstí a bílý vřes byl znakem vítězství. Vřesový med se dodnes považuje za pochoutku. Slované nazvali osmý měsíc v roce „vřeseň“ – právě podle kvetoucího vřesu.

Účinky

  • Vřes nachází uplatnění především v urologii. Podporuje normální funkci močových cest. Přidává se do směsí pro podporu činnosti ledvin a prostaty. Častá kombinace se zlatobýlem, listem medvědice, kořenem jehlice, březovým listem, s natí svízele syřišťového a se semenem lichořeřišnice. Pozor: bylina má močopudný účinek.
  • Podporuje přirozené procesy vylučování a normální hospodaření vody v organismu.
  • Vřes přispívá k normálnímu zažívání.
  • Podporuje normální hladinu kyseliny močové.
  • Přispívá ke zdravému spánku a uklidnění.
  • Podporuje normální stav průdušek.
  • Využívá se v gynekologii. Častá kombinace s květem měsíčku, natí kontryhele a květem hluchavky.

Formy + nežádoucí účinky

Vřes se využívá buď samostatně (nejčastěji ve formě nálevu, tinktury) či ve směsích. Je vhodný i pro dlouhodobé podávání.

Při užívání standardních dávek nemá podávání vřesu žádné nežádoucí účinky a nejsou známy ani žádné kontraindikace jeho použití.

Pozor: doporučujeme opatrnost v případě podávání při zácpě (působí mírně protiprůjmově)

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie

Zmíněné produkty:

Vřes

Vřes tinktura