Máta peprná účinky

Mentha piperita

Video Máta a její účinky

Máta účinkyMáta peprná je křížencem máty vodní a klasnaté. Nejbližším příbuzným máty peprné je lesní druh máta dlouholistá (Mentha longifolia). Ovšem díky snadnému křížení existuje mnoho dalších druhů rodu máta – například máta vonná, máta okrouhlolistá nebo máta rolní.

Samotná máta peprná se může vyskytovat v mnoha kultivarech, například máta peprná pomerančová, bergamotová, čokoládová, švýcarská či dokonce s vůní kolínské vody.

V přírodě se vyskytuje spíše výjimečně, obvykle poblíž míst, kde bývala dříve pěstována. Můžeme ji znát pod lidovými názvy pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc a podobně. Latinský název „metha“ je odvozen od slova „mente,“ neboli myšlení, což poukazuje na její pozitivní účinky na koncentraci a paměť.

Svou popularitu si máta získala již v antických dobách.

Ve starověkém Egyptě se například používala na zklidnění žaludečních bolestí a podporu trávení. Jednu dobu byla natolik oblíbená, že se používala jako platidlo. Mátu používal i Hippokrates, Plinius a Aristoteles. Velké oblibě se těšila též u Arabů. Ti ji nosili u sebe nejen pro ochranu od hmyzu, ale též jako symbol přátelství a lásky. Zajisté to souviselo s tím, že máta značně povzbuzuje a posiluje organismus.

Kdysi se také věřilo, že nošení máty zvýší úspěch a zajistí blahobyt, proto ji lidé vkládali do váčků s penězi. Zároveň měla též uchránit dům a jeho obyvatelé.

Na udržení tělesné kondice doporučoval světoznámý Maurice Messegué závodníkům Tour de France popíjení nálevu z máty.

Návod: 6 špetek máty a 3 špetky listu rozmarýnu na 1 litr čaje.

Zároveň též doporučoval bylinku na frigiditu a impotenci.

Návod: 2 špetky máty peprné a 1 špetka saturejky na sklenici bílého vinného střiku, podávanou formou nálevu.

Máta se též hojně používá v potravinářském odvětví. Čerstvé listy se přidávají do omáček, moučníků, nápojů a salátů. Je jednou z ingrediencí do oblíbeného míchaného nápoje Mojito.

Používá se i k výrobě alkoholického nápoje, známého jako „Peprmintka“ nebo „Zelená“. Ze sušených listů a vrcholků stonků před rozkvětem se louhuje čaj, také se využívají při přípravě jehněčího masa či zeleniny.

Mentol se hlavně dříve přidával také do ústních vod a zubních past, žvýkaček, mentolových bonbonů a masážních gelů. Poslední dobou je ale bohužel často nahrazován mentolem uměle vyrobeným.

Rostlina je též hojně využívána v kosmetickém odvětví.

Pro léčebné účely se nejčastěji sbírá nať nebo list v letním období. Máta obsahuje řadu významných látek včetně mentolové silice, která ji dodává její charakteristickou vůni, dále též třísloviny, hořčiny, vitamíny, minerály a organické látky. Díky tomu má velmi významné účinky na naše zdraví.

Účinky a její účinky

 • Mentol je znám pro své silné antiseptické vlastnosti.
 • Výrazně tlumí nadýmání a křečovité bolesti v trávicím ústrojí, zlepšuje trávení a příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, střev. Zastavuje zvracení a používá se při nevolnosti. Objevilo se několik studií, které poukazují na kladné působení máty při syndromu dráždivého tračníku (IBS). Již ve starověkém Řecku se pití studeného čaje používalo při škytavce a nadýmání.

Směs proti nadýmání: Z 25 g máty (list), 25 g heřmánku (květ), 20 g proskurníku (kořen), 20 g lékořice (kořen), 10 g fenyklu (plod) připravíme směs. 2 lžičky směsi zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme 15 minut vylouhovat, přecedíme a pijeme chladný 2 šálky denně.

 • Máta zlepšuje krevní oběh a mírně snižuje krevní tlak.
 • Stimuluje centrální nervovou soustavu. Pomáhá zmírnit různé typy bolestí hlavy a migrénu. Používá se pro celkové uklidnění, zlepšuje paměť a koncentraci, zmírňuje únavu a stres, pocity frustrace.

Ve studii z roku 1994, zveřejněné v Cephalagia – An International Journal of Headache, se píše, že kombinace máty peprné a ethanolu má skvělé účinky při snížení citlivosti k bolesti hlavy. Studie také zjistila, že osvěžující aroma máty peprné může být užitečné při zlepšování paměti a bdělosti.

Máta a její účinkyRecept (uklidnění, bolesti hlavy): Smíchejte 3 kapky máty peprvné v 1 lžíci jojobového oleje, olivového oleje nebo jiného oleje. Olejem si natřete zátylek a jemně jej masírujte 5 až 10 minut. Vůně máty peprné má silný uklidňující účinek. Bolesti hlavy můžete zmírnit i vypitím silného mátového čaje.

Pro celkové uklidnění: Po 1 čajové lžičce máty peprné, meduňky a podrceného anýzu přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Je-li potřeba, pijeme 1 šálek oslazený medem, jinak během kritické doby 3 šálky denně mezi jednotlivými jídly.

 • Výrazně se osvědčily rovněž mátové koupele při revmatismu, při některých kožních onemocněních a pro celkové uklidnění.
 • Mátový čaj je velmi vhodný během nachlazení. Na bolest v krku se doporučuje kloktadlo (nálev) a při kataru horních cest dýchacích můžeme s úspěchem využít aromaterapii (inhalace).
 • Zevní použití bylinky zmírňuje bolesti během kojení.
 • Využívá se na úporné svědění jak vnitřně, tak i zevně.
 • Máta je též známá svými antibakteriálními účinky, takže zabraňuje množení bakterií v ústech. Pomáhá předcházet zubnímu kazu, onemocněním dásní a dalším ústním problémům. Kromě toho osvěžuje dech. Pro prevenci těchto problémů stačí žvýkat 5-6 čerstvých listů máty denně. Můžeme také použít zubní pastu nebo ústní vodu s výtažky máty. Proti ústním problémům pomůže i proplachování ústní dutiny silným mátovým čajem.

Zápach z úst lze též odstranit pomocí směsi máty peprné, heřmánku a šalvěje:

Hrst směsi dáme do 0,5 litru studené vody a pak zahřejeme a necháme 5 minut velmi opatrně vařit, necháme krátce vyluhovat a přecedíme. Kloktáme alespoň 2x denně a občas vyplachujeme ústa.

 • Při zánětu dásní vícekrát denně vyplachujeme ústa nálevem z máty peprné nebo i šalvěje. Před spaním provádíme jemnou masáž dásní.
 • Bylina vykazuje protizánětlivé a analgetické účinky, které pomáhají zmírnit bolest svalů. Mentol zklidňuje zánět svalových tkání. Pro ošetření bolavých svalů smícháme mátu peprnou s olivovým nebo mandlovým olejem a jemně namožené svaly masírujeme několikrát denně. Alternativou může být mast, která obsahuje mátu.

Návod na koupel pro oteklé a unavené nohy: do koupele dáme nálev z máty peprné. Hrst listů máty peprné přelijeme 1 litrem vařící vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat a pak přecedíme. Doba koupele má být asi 10 minut. Prášek, užívaný denně 1 až 2x na špičku nože (ve vodě nebo nasypaný do jídla), nám udělá stejnou službu jako čaj.

 • Bylina zvyšuje tělesnou kondici (spolu s rozmarýnem), údajně pomáhá i při frigiditě a impotenci (spolu se saturejkou).
 • Je prospěšná i pro naše vlasy. Díky tomu, že zlepšuje krevní oběh, stimuluje i růst vlasů. Navíc účinně bojuje proti lupům a pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy.

Návod: Přidejte několik kapek mátového esenciálního oleje do kokosového nebo olivového oleje a touto směsí masírujte vlasy a vlasovou pokožku. Pak nechte 45 minut odpočinout a umyjte si vlasy šamponem jako obvykle. Tuto kúru provádějte 1-2 krát týdně. Další možností je přidat 2-3 kapky mátového esenciálního oleje do vašeho šamponu.

Nežádoucí účinky máty

Mátu peprnou lze dlouhodobě užívat pouze ve směsích. Ovšem pokud ji užíváme samostatně, tak je vhodné kúru po cca 10 na týden přerušit. U dětí je vždy nutná konzultace před užíváním. Bylina by se neměla používat vnitřně během laktace.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Máta

Mátová silice

Mátový sirup