Máta a zdraví (máta účinky)

Máta účinky (máta a zdraví)Máta peprná (Mentha piperita) je křížencem máty vodní a klasnaté. Nejbližším příbuzným máty peprné je lesní druh máta dlouholistá (Mentha longifolia). Ovšem díky snadnému křížení existuje mnoho dalších druhů rodu máta – například máta vonná, máta okrouhlolistá nebo máta rolní.

Samotná máta peprná se může vyskytovat v mnoha kultivarech, například máta peprná pomerančová, bergamotová, čokoládová, švýcarská či dokonce s vůní kolínské vody.

Jedná se o trvalku, která se řadí do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Obvykle dorůstá do výšky 50-75 cm. Má dřevnatý oddenek s vysokými, čtyřhrannými, lysými až ochlupenými lodyhami, které jsou nahoře větvené. Listy jsou dlouze řapíkaté, kopinaté, zubovité. Lichopřesleny květů jsou obvykle růžové až nafialovělé a jsou uspořádány ve vrcholovém, hustém, podlouhlém lichoklasu. Plodem jsou vejčité tvrdky.

Předmětem sběru je list (Folium menthae piperitae), případně kvetoucí nať (Herba menthae piperitae). Nejlepší dobou je počátek květu v červnu až srpnu kolem desáté hodiny dopoledne. Suší se ve stínu, v případě použití umělého teplat by teplota neměla přesáhnout 40°C.

Máta peprná se v přírodě vyskytuje spíše výjimečně, obvykle poblíž míst, kde bývala dříve pěstována. Můžeme ji znát pod lidovými názvy pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc a podobně. Latinský název „metha“ je odvozen od slova „mente,“ neboli myšlení, což poukazuje na její využití v rámci podpory koncentrace a paměti.

Svou popularitu si bylinka získala již v antických dobách. Jednu dobu byla natolik oblíbená, že se používala jako platidlo. Mátu používal i Hippokrates, Plinius a Aristoteles. Velké oblibě se těšila u Arabů. Ti ji nosili u sebe nejen pro ochranu od hmyzu, ale též jako symbol přátelství a lásky. Dodnes ji přidávají pro dochucení tradičního čaje. Kdysi se také věřilo, že nošení máty zvýší úspěch a zajistí blahobyt, proto ji lidé vkládali do váčků s penězi. Zároveň měla uchránit dům a jeho obyvatelé.

Máta se též hojně používá v potravinářském odvětví. Čerstvé listy se přidávají do omáček, moučníků, nápojů a salátů. Je jednou z ingrediencí v oblíbeném míchaného nápoji Mojito. Používá se i k výrobě alkoholického nápoje, známého jako „Peprmintka“ nebo „Zelená“. Mentol se dříve přidával do ústních vod a zubních past, žvýkaček, mentolových bonbonů. Přidával se do kosmetických výrobků. Poslední dobou je ale bohužel často nahrazován uměle vyrobenou náhražkou.

Rostlina se dodnes používá v lidovém léčitelství, homeopatii, ale též farmaceutickém odvětví. Obsahuje řadu významných látek včetně mentolové silice, která ji dodává její charakteristickou vůni, dále též třísloviny, hořčiny, vitamíny, minerály a organické látky.

Účinky

  • Máta podporuje normální funkci žaludku, střev, žlučníku. Přispívá ke klidnému žaludku (např. během cestování), správnému stavu střevních plynů (1, 2).

Žaludek a střeva směs: smícháme benedikt, měsíček, mátu, heřmánek, mochnu husí a tužebník ve stejném poměru. 1 lžičku důkladně promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užíváme 2-3 šálky denně.

Játra směs: smícháme kořen hořce a list máty ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a užíváme 2 šálky denně – jeden před obědem, druhý před večeří.

Podpora chuti k jídlu: smícháme zeměžluč, pelyněk, levanduli, majoránku, šalvěj a mátu (ve stejném poměru). Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a užíváme 1-2 šálky denně.

Střevní plyny směs: smícháme následující byliny – mátu, heřmánek, rozdrcený fenykl a anýz. 1 lžičku důkladně promíchané směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat. Poté důkladně přecedíme. Užíváme 2 šálky denně.

  • Přispívá ke správné funkci cév.

Žíly směs: smícháme mátu, majoránku a bazalku ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 5-10 minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 2 šálky denně po jídle, ovšem nikoli večer.

  • Podporuje uklidnění, paměť a koncentraci, normální stav hlavy (nervová vlákna, receptory), využívá se při stresu (3).

Harmonie směs I: smícháme meduňku, srdečník, mátu a chmel ve stejném poměru. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.

Harmonie směs II: připravujeme ze stejných dílů natě sporýše, máty a květu lípy. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Užíváme 1-2 šálky denně.

Koupel před spaním: smícháme stejné díly natě máty, meduňky a levandule. Deset lžic směsi krátce povaříme ve 2 l vody. Necháme několik minut vyluhovat, přecedíme a přidáme k lázni. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.

  • Přispívá k normálnímu stavu dýchacích cest.
  • Pro podporu tělesné kondice doporučoval světoznámý Maurice Messegué závodníkům Tour de France popíjení nálevu z máty.

Tělesná kondice: smícháme tři díly máty, dva díly rozmarýnu a jeden díl yzopu. Promícháme. 1 lžičku směsi zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme. Můžeme dochutit medem, citronem. Užívá se 1-2 šálky denně.

  • Přispívá ke zdraví pleti.
  • Podporuje normální stav dutiny ústní, osvěžení dechu. Často se přidává do ústní vody, zubní pasty, lze též žvýkat čerstvé listy či připravit kloktadlo.

Recept: smícháme následující byliny ve stejném poměru – máta, heřmánek a šalvěj. Hrst směsi dáme do 500 ml litru studené vody. Dáme zahřívat a 5 minut povaříme. Odstavíme, necháme krátce vyluhovat a přecedíme. Kloktáme alespoň 2x denně a občas vyplachujeme ústa.

Zuby recept: smícháme mátu, jitrocel, řebříček a kozlík ve stejném poměru. Jednu polévkovou lžíci směsi přelijeme 500 ml vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Přecedíme a provádíme výplachy několikrát denně. Nálev přitom necháme v ústech vždy alespoň 5 minut.

  • Přispívá k obnově sil.
  • Podporuje normální kondici svalů.

Recept: mátu smícháme s olivovým nebo mandlovým olejem a svaly jemně masírujeme několikrát denně. Alternativou může být mast, která obsahuje mátu.

  • Spolu se saturejkou se dříve využívala jako afrodiziakum.
  • Podporuje normální stav vlasů.

Návod: Přidejte několik kapek mátového esenciálního oleje do kokosového nebo olivového oleje a touto směsí masírujte vlasy a vlasovou pokožku. Pak nechte 45 minut odpočinout a umyjte si vlasy šamponem jako obvykle. Tuto kúru provádějte 1-2 krát týdně. Další možností je přidat 2-3 kapky mátového esenciálního oleje do vašeho šamponu.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí pravidlo nepřekračovat doporučené dávky. V případě samostatného podávání se nedoporučuje dlouhodobé užívání, je nutné dělat pauzy. Při předávkování se může objevit nevolnost, únava, křeče, ochablost.

Máta se neužívá v případě alergie na mentol. V průběhu těhotenství a laktace je vždy vhodné užívání konzultovat s lékařem, to samé platí v případě předepsaných léků.

V případě zevního použití vždy doporučujeme nejdříve provést zkoušku na alergii (nanést menší množství na zápěstí či loketní jamku a sledovat cca 30 min, zda se objeví např. zarudnutí, svědění…).

Formy

Z byliny se připravuje mátový čaj, ale též se vyrábí sirup, tinktura či olej. Velmi často se přidává do směsí. Zevně se aplikuje např. ve formě koupele, masti, gelu. Přidává se do bylinných polštářků a pytlíčků.

Mátový čaj recept

Mátová koupel: Hrst byliny přelijeme 1 litrem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat. Poté přecedíme a přidáme do lázně. Teplota vody by měla být příjemná pro pokožku. Obvyklá délka koupele je 15-20 min.

Obklad: 2-3 polévkové lžíce máty zalijeme 250 ml studené vody a povaříme 3-5 min, poté přecedíme. Vhodnou látku namočíme v odvaru, přikládáme a fixujeme. Opakujeme dle potřeby několikrát.

Mátový sirup recept

Mátová limonáda recept

Mátový olej recept

Zmíněné produkty:

Máta

Máta semena

Mátová silice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, Wikipedie