Máta a zdraví (máta účinky)

Máta účinkyMáta peprná (Mentha piperita) je křížencem máty vodní a klasnaté. Nejbližším příbuzným máty peprné je lesní druh máta dlouholistá (Mentha longifolia). Ovšem díky snadnému křížení existuje mnoho dalších druhů rodu máta – například máta vonná, máta okrouhlolistá nebo máta rolní.

Samotná máta peprná se může vyskytovat v mnoha kultivarech, například máta peprná pomerančová, bergamotová, čokoládová, švýcarská či dokonce s vůní kolínské vody.

Jedná se o trvalku s dřevnatým oddenkem a vysokými, čtyřhrannými,
lysými až ochlupenými lodyhami. Listy jsou dlouze řapíkaté, kopinaté, zubovité. Květy jsou obvykle růžové až nafialovělé a jsou uspořádány v hustých lichopřeslenech. Plodem jsou vejčité tvrdky.

V přírodě se vyskytuje spíše výjimečně, obvykle poblíž míst, kde bývala dříve pěstována. Můžeme ji znát pod lidovými názvy pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc a podobně. Latinský název „metha“ je odvozen od slova „mente,“ neboli myšlení, což poukazuje na její využití v rámci podpory koncentrace a paměti.

Svou popularitu si bylinka získala již v antických dobách. Jednu dobu byla natolik oblíbená, že se používala jako platidlo. Mátu používal i Hippokrates, Plinius a Aristoteles. Velké oblibě se těšila u Arabů. Ti ji nosili u sebe nejen pro ochranu od hmyzu, ale též jako symbol přátelství a lásky. Kdysi se také věřilo, že nošení máty zvýší úspěch a zajistí blahobyt, proto ji lidé vkládali do váčků s penězi. Zároveň měla uchránit dům a jeho obyvatelé.

Máta se též hojně používá v potravinářském odvětví. Čerstvé listy se přidávají do omáček, moučníků, nápojů a salátů. Je jednou z ingrediencí do oblíbeného míchaného nápoje Mojito. Používá se i k výrobě alkoholického nápoje, známého jako „Peprmintka“ nebo „Zelená“. Mentol se hlavně dříve přidával do ústních vod a zubních past, žvýkaček, mentolových bonbonů a masážních gelů. Poslední dobou je ale bohužel často nahrazován uměle vyrobenou náhražkou. Rostlina je též hojně využívána v kosmetickém odvětví.

Nejčastěji se sbírá nať nebo list v letním období. Rostlina obsahuje řadu významných látek včetně mentolové silice, která ji dodává její charakteristickou vůni, dále též třísloviny, hořčiny, vitamíny, minerály a organické látky.

Účinky

  • Máta podporuje normální funkci žaludku, střev, žlučníku. Přispívá ke klidnému žaludku, správnému stavu střevních plynů (1, 2).

Střevní plyny směs: 25 g máty (list), 25 g heřmánku (květ), 20 g proskurníku (kořen), 20 g lékořice (kořen), 10 g fenyklu (plod) připravíme směs. 2 lžičky směsi zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme 15 minut vylouhovat, přecedíme a pijeme chladný 2 šálky denně.

  • Přispívá k normálnímu krevnímu oběhu, tlaku.
  • Podporuje uklidnění, paměť a koncentraci, využívá se při stresu (3).

Harmonie směs: Po 1 čajové lžičce máty peprné, meduňky a podrceného anýzu přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Je-li potřeba, pijeme 1 šálek oslazený medem, jinak během kritické doby 3 šálky denně mezi jednotlivými jídly.

  • Pro podporu tělesné kondice doporučoval světoznámý Maurice Messegué závodníkům Tour de France popíjení nálevu z máty.
  • Máta se využívá při aromaterapii pro podporu volných dýchacích cest.
  • Zevně se používá pro podporu normálního stavu pokožky.
  • Přispívá k osvěžení dechu a zdraví dutiny ústní. Často se přidává do ústní vody, zubní pasty, lze též žvýkat čerstvé listy či připravit kloktadlo.

Recept: máta peprná, heřmánek a šalvěj: Hrst směsi dáme do 0,5 litru studené vody a pak zahřejeme a necháme 5 minut velmi opatrně vařit, necháme krátce vyluhovat a přecedíme. Kloktáme alespoň 2x denně a občas vyplachujeme ústa.

  • Podporuje normální kondici svalů. Bylina se doporučuje smíchat s olivovým nebo mandlovým olejem a svaly jemně masírovat několikrát denně. Alternativou může být mast, která obsahuje mátu.
  • Přispívá k obnově sil, obzvláště v kombinaci s rozmarýnem.

Koupel nohou: do koupele dáme nálev z máty peprné. Hrst listů máty peprné přelijeme 1 litrem vařící vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat a pak přecedíme. Doba koupele má být asi 10 minut.

  • Spolu se saturejkou se dříve využívala jako afrodiziakum.
  • Podporuje normální stav vlasů.

Návod: Přidejte několik kapek mátového esenciálního oleje do kokosového nebo olivového oleje a touto směsí masírujte vlasy a vlasovou pokožku. Pak nechte 45 minut odpočinout a umyjte si vlasy šamponem jako obvykle. Tuto kúru provádějte 1-2 krát týdně. Další možností je přidat 2-3 kapky mátového esenciálního oleje do vašeho šamponu.

Nežádoucí účinky

Jako obvykle platí pravidlo nepřekračovat doporučené dávky. Při užívání je nutné dělat přestávky. Bylina se nepodává v případě alergie na mentol. V průběhu těhotenství a laktace je vždy vhodné užívání konzultovat s lékařem.

Formy

Z rostliny lze připravit nálev obvyklým způsobem (2-3 šálky denně). Často se přidává do směsí. Zevně se používá esenciální olej (ve zředěném stavu).

Nálev: 1 lžička byliny se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Máta

Mátová silice

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz