Domácí mátový sirup

Domácí mátový sirup (mátový sirup bez vaření)

Mátový sirup lze zařadit mezi „univerzální sirupy,“ takže je ideální jak v létě, tak i zimě. Již od pradávna se používá při nachlazení, průduškových potížích, chřipce, astmatu. Uklidňuje trávicí trakt, bolavý žaludek, pomáhá při nechutenství, plynatosti. Využívá se i při úzkostech a nespavosti.

Sirup lze užívat jak samostatně, tak jej též můžeme použít při přípravě dortů, koláčů, pečiva, zmrzliny, osvěžujících nápojů či čajů.

Recept na mátový sirup

Suroviny:

  • 200 g máty
  • 1 kg cukru
  • 1 l vody
  • 20 g kyseliny citronové

Návod:

Mátu důkladně opláchneme, otrháme lístky, namočíme je do vody a necháme je takto louhovat 24 hodin.

Poté scedíme, přidáme cukr a kyselinu citronovou a za stálého míchání zahříváme na malém ohni, dokud se cukr úplně nerozpustí (cca 20 min).

Sirup rozléváme do vhodných umytých uzavíratelných nádob a otáčíme na 5 min dnem vzhůru, poté již necháme stát na temném a chladném místě.

2 varianta mátového sirupu

Nejdřív smícháme vodu s cukrem a uvedeme je k varu. Až začne směs houstnout, přidáme mátu.

Krátce povaříme a přikryté necháme za občasného zamíchání 2 – 3 hodiny odstát. Poté přecedíme, opět zahřejeme téměř k bodu varu, přidáme kyselinu citronovou či šťávu z citronu a plníme do lahví. Uchováváme v chladu a temnu.

Návod na přípravu letního osvěžujícího nápoje: sirup naředíme vodou v poměru 1:10. Do něj lze přidat kostky ledu, plátek citronu či šťávu z citronu, pomeranče nebo grepu. Sklenici lze ozdobit lístky čerstvé máty nebo několika kousky nakrájeného vychlazeného ovoce.

Zdroje: ceskykutil.cz

Zmíněné produkty:

Máta

Mátový sirup