Česneková tinktura recept

Česnekové kapky domácí výrobaČesnek určitě není nutné představovat, o jeho významných účincích se vědělo již v dávných dobách. Ovšem kvůli jeho vůni si jej často nemůžeme dopřát během dne, vhodným řešením je v tomto případě právě tinktura. Zároveň nedávné výzkumy potvrdily fakt, že přímou spotřebou česneku se do organismu dostává méně významných látek, než při užívání tinktury. Příprava bylinných kapek je přitom velmi jednoduchá a doma si je může vyrobit opravdu každý.

Česnek samozřejmě významně posiluje imunitu a jedná se o přírodní antibiotikum a antioxidant. Bojuje i s plísněmi. Zlepšuje trávení, účinkuje i proti střevním parazitům. Přispívá k posílení srdce a čištění cév, podporuje regulaci krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Je vhodný i na revmatické bolesti a potíže horních cest dýchacích. Při astmatu se doporučuje nakapat 5 kapek tinktury na kostku cukru a cucat ji.

Česneková tinktura recept č. 1

Suroviny:

  • 50 g nakrájeného česneku
  • 250 g cca 40 % vodky

Příprava:

50 g nakrájeného česneku dáme do vhodné nádoby a zalijeme 250 g 40% vodky. Takto necháme uzavřené 10 dní macerovat nejlépe ve stinném místě a občas nádobu protřepeme. Výsledek poté přefiltrujeme do uzavíratelné nádoby.

Česneková tinktura recept od Jiřího Janči

Suroviny:

  • 50 g čerstvě naloupaného česneku
  • 100 ml čistého cca 42% alkoholu

Příprava:

Do láhve dáme 50 g čerstvě naloupaného česneku a 100 ml čistého, asi 42% alkoholu. Uzavřeme a necháme 2 týdny vyluhovat. Pak česnekové stroužky vylisujeme a vylisovaný zbytek v papírovém filtru přelijeme alkoholem. Tekutinu opět uzavřeme do menší láhve a denně užíváme po 25 kapkách, před obědem a před večeří.

Česneková tinktura recept č. 3

A ještě jeden recept na tinkturu, doporučovanou zejména v počáteční fázi kornatění cév a jako preventivní prostředek proti kornatění (ateroskleróza, arterioskleróza). Doporučuje se ji užívat po delší dobu:

Suroviny:

  • 100 g stroužků česneku
  • 200 g pálenky

Příprava:

100 g oloupaných a nadrobno pokrájených stroužků česneku zalijeme 200 g čisté obilné pálenky (pravá vodka) a necháme v uzavřené nádobě 7 dní stát. Následně přefiltrujeme a užíváme před hlavními jídly, 2-4x denně 20 kapek.

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, Herbář léčivých rostli, 7.díl, Receptář, Jiří Janča, Josef A, Zentrich