Hojník horský účinky
Hojník horský (Sideritis scardica) se většinou vyskytuje v mírných a subtropických oblastech a přívlastek napovídá, že preferuje spíše horské polohy. Poznáme jej dle žlutých květů, dorůstá do výšky cca 50 cm. Patří mezi ohrožené druhy, takže se pro bylinářské účely musí záměrně pěstovat.
V Řecku je oblíben již od antických dob, zmiňuje se o něm například botanik a lékař Pedanius Dioscorides. Dnes se užívá nejen ve formě nápoje, ale též jako aromatické koření, které přidává do některých pokrmů. Využívá se též v kosmetickém odvětví, bývá častou součástí parfémů.
Má řadu přezdívek – „mursalský čaj“,„řecký horský čaj“ či „pastevecký čaj“. Latinské pojmenování pochází z řeckého slova „sideros“ neboli železo, na které je rostlina bohatá. Využívali jej vojáci v průběhu boje, což připomíná český název.
Účinky
- Hojník podporuje obranyschopnost. Využívá se na průdušky, nos a obecně dýchací cesty.
- Je bohatý na antioxidanty.
- Využívá se pro podporu trávení.
- Obsahuje železo, takže je vhodný i pro podporu červených krvinek. Zároveň podporuje zdraví cév, užívá se na tlak.
- Doporučuje se při stresu, podporuje zdravý spánek, přispívá k uklidnění. Příznivě působí na nervy, podporuje paměť a koncentraci (1).
- Obsažené látky posilují kosti, takže se bylina doporučuje jako doplněk pro podporu pevnosti a správné funkce.
Formy a kontraindikace
Hojník se nejčastěji užívá ve formě nálevu. 1 čajovou lžičku byliny zalijeme 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Obvykle se užívá s medem a citronem. Obvykle se užívá 2-3 šálky denně.
Bylina neobsahuje kofein, takže ji lze užívat v průběhu dne. Jako obvykle však platí doporučení – vše s mírou. Užívání během těhotenství doporučujeme konzultovat s lékařem.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroje: Wikipedie, cajovy.blog
Zmíněné produkty: