Zeměžluč účinky

Zeměžluč účinkyZeměžluč lékařská či okolíkatá (Centaurium erythraea) se hojně vyskytuje na mýtinách, mezích a vřesovištích. V poslední době jí ubývá, k čemuž přispívají i nezodpovědní sběrači, kteří ji vytrhávají i s mělkými kořínky a nenechávají na lokalitě alespoň několik jedinců na vysemenění.

Předmětem sběru je nať (Herba centaurii), která se sbírá v červenci a srpnu.

Už nejstarší civilizace přisuzovaly zeměžluči významné účinky. Řecká mytologie vypráví o kentauru, jehož vyléčila z těžké nemoci. Podle starých legend otvírá na Zelený Čtvrtek poklady. Chceme-li zbohatnout, měli bychom si v poledne na sv. Jana mlčky nasbírat nať zeměžluče.

Účinky

  • Název odkazuje na výraznou hořkou chuť, což tedy napovídá, že se bylinka bude používat na zažívací potíže. Zlepšuje chuť k jídlu a trávení, doporučuje se na pálení žáhy, říhání, upravuje vylučování žaludečních šťáv. Posiluje žaludek, játra, žlučník, dvanácterník. Podporuje látkovou výměnu (metabolismus), peristaltiku střev, zvyšuje tonus. Využívá se na střevní parazity.
  • Podporuje tvorbu červených krvinek (má tedy vliv na chudokrevnost) a zlepšuje krevní oběh. Mírně zvyšuje krevní tlak.
  • Celkově posiluje organismus a uklidňuje.
  • Příznivě ovlivňuje činnost sleziny.
  • Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, podporuje imunitu.

Formy

Pro velmi hořkou chuť se zpravidla podává samostatně, ale v malých dávkách ji lze přidat i do směsí, tak aby výrazně neovlivnila výslednou chuť.

Při krevních chorobách zeměžluč kombinujeme především s listem konopičky.

Nežádoucí účinky

V běžných dávkách se doposud nezjistily žádné nežádoucí účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní.  Při předávkovaní vzniká nepříjemný pocit, nevolnost až zvracení.

Bylinu lze jen omezeně podávat kojícím ženám, protože hořčiny přecházejí do mateřského mléka a kojenec často odmítá je pozřít.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin,  5.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkyprovsechny.cz, 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Dionýz Dugas

Zmíněné produkty:

Zeměžluč nať

Zeměžluč kapky