Srdečník účinky

Srdečník obecný účinkySrdečník obecný (Leonurus cardiaca) možná znáte pod lidovým názvem buřina srdečník. Původně pochází z Asie, odkud byl zavlečen do Evropy a do Severní Ameriky, kde postupem času zdomácněl. Nyní se velmi často pěstuje. Rostlina se v České republice nachází ve třech poddruzích (subsp. cardiaca – pravý, intermedius – prostřední, villosus – chlupatý), přičemž mají stejné účinky a mohou se bez obav zaměňovat.

Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Leonurus se z řečtiny překládá jako lví ocas a nejspíše poukazuje na vzhled listů.

V antickém Řecku se zrodila tradice podávat bylinu po porodu, kvůli tomu se nejspíše zrodil její anglický název „motherwort“ neboli mateřská bylina (1).

Účinky

  • Dle názvu jste již určitě odvodili, že se rostlina po staletí využívá pro podporu správné funkce srdce. Přispívá k normální tepové frekvenci a tlaku, dobré kondici cév (2).
  • Podporuje uklidnění a dobrý spánek. Využívá se při stresu, strachu. Rostlina bývá kombinována s třezalkou, meduňkou, listem vrbky úzkolisté. Někteří autoři doporučují právě tuto bylinku v případě, že nepomáhá kozlík.
  • Obsažené hořčiny přispívají k normálnímu trávení.
  • Pozor: bylina může mít močopudné účinky.
  • Podporuje komfort v období menopauzy, menstruace.
  • Nálev či odvar ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek.

Formy + nežádoucí účinky

Nejčastější užívanou formou je tradičně připravovaný nálev (2-3 šálky denně). Lze též použít tinkturu, vinný odvar nebo bylinný balzám. Bylinu lze podávat samostatně i ve směsích. Využívá se i zevně ve formě oleje, obkladu či výplachů.

V případě užívání rozumných dávek nebyly prozatím zaznamenány vedlejší účinky. Při konzumaci vysokých dávek se může objevit průjem, bolest břicha apod. Srdečník by se neměl užívat během těhotenství, v období kojení je nutné užívání konzultovat s lékařem. Opatrnost je též nutná v případě užívání léků, existuje například pravděpodobnost interakce s léky na ředění krve.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Bylinkopedie

Zmíněné produkty:

Srdečník

Srdečník kapky