Srdečník léčivé účinky

Leonurus cardiaca

Srdečník obecný účinkySrdečník obecný, lidově nazývaný buřina srdečník, původně pochází z Asie, odkud byl zavlečen do Evropy a do Severní Ameriky, kde postupem času zdomácněl. Nyní se velmi často pěstuje. Rostlina se v České republice nachází ve třech poddruzích (subsp. cardiaca – pravý, intermedius – prostřední, villosus – chlupatý), přičemž mají stejné účinky a mohou se bez obav zaměňovat.

Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Čaj ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek, jelikož je šetrný a vhodný pro pokožku. Leonurus se z řečtiny překládá jako lví ocas a nejspíše poukazuje na vzhled listů. Český název připomíná jednu z hlavních oblastí, kde se bylina užívá již od dávných dob.

V antickém Řecku se zrodila tradice podávat bylinu pro rychlejší regeneraci po porodu, kvůli tomu se nejspíše zrodil její anglický název „motherwort“ neboli mateřská bylina. V Číně se podávala jako prostředek dlouhověkosti.

Srdečník účinky

  • Podle ruské badatelky Turovové má srdečník mohutnější sedativní působení než kozlík, a proto jej aplikujeme všude tam, kde kozlík nezabírá nebo není snášen. Doporučuje se při tachykardii (zrychlená tepová frekvence) a při vegetativních poruchách. Je vhodný při stresech a úzkostech.

„V jednom vědeckém výzkumu byl podáván extrakt ze srdečníku po dobu 28 dní 50 pacientům trpících hypertenzí spojenou s úzkostí a problémy se spánkem. Po uplynutí této doby až 80% účastníků potvrdilo výrazné zlepšení jejich zdravotního stavu.“

Srdečník účinkyZdroj: Shikov, Alexander N, Olga N Pozharitskaya, Valery G Makarov, Dmitry V Demchenko, and Evgenia V Shikh. „Effect of Leonurus Cardiaca Oil Extract in Patients with Arterial Hypertension Accompanied by Anxiety and Sleep Disorders.“ Phytotherapy Research: PTR 25, no. 4 (2011): doi:10.1002/ptr.3292.

  • Jedná se o jednu z nejúčinnějších bylin na srdce a cévy. Již ve starověkém Římě a Řecku se užívala na některé srdeční a cévní nemoci, zrychlený tep, vysoký krevní tlak.
  • Srdečník lze ordinovat i v geriatrii, zvláště při srdeční ischemii se současnou hypertenzí.
  • Působí protizánětlivě.
  • Zároveň působí močopudně a jeho hořčiny upravují trávení.
  • Dobrých výsledků lze při použití této byliny dosáhnout i při klimakterických obtížích, spojených s návaly, pocením apod.
  • Využívá se při bolestivých a dlouhých menstruacích. Bylina je vhodná při symptomech jako jsou bolesti hlavy, úzkost, návaly horka, závratě, stres, potíže se spánkem. Srdečník lze v těchto případech použít i lokálně ve formě oleje nebo jako obklad (v případě menstruačních bolestí se tento obklad přikládá na podbřišek). Dále se využívá při absenci menstruace (amenorrhoea) či zpožděné menstruaci.
  • Je vhodný při bolestech hlavy a migrénách.
  • Vyplachování úst nálevem ze srdečníku posiluje zubní sklovinu.
  • Srdečník se v průběhu historie používal po porodu pro rychlejší regeneraci.

Formy

Nejčastější užívanou formou je dvouminutový odvar, ale může se podávat i nálev. Vyšší účinnost má tinktura, vinný odvar nebo bylinný balzám. Čaje podáváme 2 až 4 šálky denně, tinkturu aplikujeme obvykle ve třech dávkách po 30 až 40 kapkách.

Příprava nálevu: 2 kávové lžičky bylin zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat.

Příprava odvaru: 2 kávové lžičky bylin zalijeme 250 ml vody, vaříme 2-5 minut, 10 minut necháme vyluhovat.

Recept přípravy tinktury: kompotovou sklenici napěchujeme srdečníkem až po okraj a zalijeme 45% lihem (např. vodka). Uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě macerovat. Potom scedíme, vylisujeme a přefiltrujeme.

Tinktura srdečníku se vyznačuje velmi mírným účinkem, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevního tlaku mimořádně užitečné. Mimo to se tinktura výborně hodí i do směsí tinktur se specifickým určením, jako například při léčbě cukrovky, při zbytnění prostaty apod.

Bylinu lze podávat samostatně i ve směsích, které upravujeme podle hlavního požadovaného účinku. Tak například do sedativních směsí ji kombinujeme především s třezalkou, meduňkou, brutnákem nebo s listem vrbky úzkolisté.

Nežádoucí účinky

Měli bychom dodržovat doporučované dávkování. Srdečník by se neměl užívat během těhotenství.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, bylinkopedie.cz

Zmíněné produkty:

Srdečník

Srdečník kapky