Maliník účinky (maliny a zdraví)

Maliník list léčivé účinkyMaliník obecný (Rubus idaeus) neboli ostružiník maliník je keř s vejčitými pilovitými listy, bílými květy a všem známými plody – malinami. Nejčastěji se vyskytuje na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, avšak vždy na prosluněných místech. Jeho domovinou je Evropa a Asie, dnes je rozšířen i v Severní Americe.

Nejčastěji samozřejmě figuruje v potravinářském průmyslu, kdy se jeho plody využívají při přípravě nejrůznějších ovocných šťáv, salátů, marmelád, džemů, sirupů, pečiva apod. Ale využívá se i jako korigens vůně a chuti některých čajovin a jako výživná a zdravá pochoutka pro rekonvalescenty.

Obsahuje třísloviny, flavonoidy, karatenoidy, vitamín C, též vitamíny A a E, minerály – hořčík, železo, zinek, měď či vápník a další významné látky. Dnes je využíván v lidovém léčitelství a medicíně některých národů.

Předmětem sběru pro potravinářské účely jsou maliny (Fructus rubi idaei), list (Folium rubi idaei), nejlépe v květnu a červnu kolem desáté hodiny dopolední. Listy se musí sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných.

Účinky

  • Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek pro podporu dýchacích cest, imunity, pocení.
  • Rostlina podporuje výdrž močového měchýře

Recept: 15 gramů listu maliníku vložíme do 0,5 litru studené vody, přivedeme k varu a 5 minut na mírném ohni vaříme. Pak stáhneme a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme ráno, v poledne a odpoledne do sedmnácté hodiny vždy 1 šálek.

  • Podporuje mužskou plodnost.
  • Bohatý zdroj antioxidantů (1).
  • Podporuje normální stav žaludku a střev.
  • Dutina ústní – využívá se jako kloktadlo.
  • Přispívá ke komfortu během menstruace, podporuje zdraví ženských orgánů.
  • Zevně se maliník využívá pro podporu zdraví pokožky. V těchto případech se doporučuje použít silný odvar z listů.

Formy + nežádoucí účinky

Z listu maliníku lze připravit buď nálev, nebo asi 1 minutu vařený odvar. Denní dávka 2-3 šálky. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo na džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno, ale i zde platí pravidlo – vše s mírou.

Doposud nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Rostlina se často doporučuje na přípravu tzv. domácích čajů, které se pijí i bez léčebných ambicí, podobně jako je tomu u ostružiny.

Ačkoliv již bylo zmíněno, že maliník může být užíván v pozdějších fázích těhotenství, i přesto vždy doporučujeme před jeho užíváním konzultovat lékaře.

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz

Zmíněné produkty:

Maliník

Malinová pomazánka