Maliník účinky (maliny a zdraví)
Maliník obecný (Rubus idaeus) neboli ostružiník maliník je keř s vejčitými pilovitými listy, bílými květy a všem známými plody – malinami. Nejčastěji se vyskytuje na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, avšak vždy na prosluněných místech. Jeho domovinou je Evropa a Asie, dnes je rozšířen i v Severní Americe.
Nejčastěji samozřejmě figuruje v potravinářském průmyslu, kdy se jeho plody využívají při přípravě nejrůznějších ovocných šťáv, salátů, marmelád, džemů, sirupů, pečiva apod. Ale využívá se i jako korigens vůně a chuti některých čajovin a jako výživná a zdravá pochoutka pro rekonvalescenty.
Obsahuje třísloviny, flavonoidy, karatenoidy, vitamín C, též vitamíny A a E, minerály – hořčík, železo, zinek, měď či vápník a další významné látky. Dnes je využíván v lidovém léčitelství a medicíně některých národů.
Předmětem sběru pro potravinářské účely jsou maliny (Fructus rubi idaei), list (Folium rubi idaei), nejlépe v květnu a červnu kolem desáté hodiny dopolední. Listy se musí sbírat z lesních rostlin, nikoli ze zahradních pěstovaných.
Účinky
- Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek pro podporu dýchacích cest, imunity, pocení.
- Rostlina podporuje výdrž močového měchýře
Recept: 15 gramů listu maliníku vložíme do 0,5 litru studené vody, přivedeme k varu a 5 minut na mírném ohni vaříme. Pak stáhneme a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme ráno, v poledne a odpoledne do sedmnácté hodiny vždy 1 šálek.
- Podporuje mužskou plodnost.
- Bohatý zdroj antioxidantů (1).
- Podporuje normální stav žaludku a střev.
- Dutina ústní – využívá se jako kloktadlo.
- Přispívá ke komfortu během menstruace, podporuje zdraví ženských orgánů.
- Zevně se maliník využívá pro podporu zdraví pokožky. V těchto případech se doporučuje použít silný odvar z listů.
Formy + nežádoucí účinky
Z listu maliníku lze připravit buď nálev, nebo asi 1 minutu vařený odvar. Denní dávka 2-3 šálky. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo na džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno, ale i zde platí pravidlo – vše s mírou.
Doposud nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Rostlina se často doporučuje na přípravu tzv. domácích čajů, které se pijí i bez léčebných ambicí, podobně jako je tomu u ostružiny.
Ačkoliv již bylo zmíněno, že maliník může být užíván v pozdějších fázích těhotenství, i přesto vždy doporučujeme před jeho užíváním konzultovat lékaře.
Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek nemoci či symptomy.
Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz
Zmíněné produkty: