Maliník účinky (maliny a zdraví)

Maliník list léčivé účinkyMaliník obecný (Rubus idaeus) neboli ostružiník maliník je keř, dorůstající výšky přes 1 metr. Vedle loňských, zdřevnatělých, květonosných výhonků, vyhání i prutovité neplodné výhonky, které další rok zdřevnatí, vyženou květonosné větévky a po dozrání plodů zaniknou. Listy jsou zpeřeně 3-5 četné, nejspodnější bývají i 7 četné. Skládají se z vejčitých,  pilovitých, sytě zelených lístků, které jsou na rubu světlé a plstnaté. Květy vyrážejí v úžlabních, ničích, složitých hroznech. Květ je bílý a má pět korunních lístků. Plodem je malina – krátce chlupatá peckovička. Při zralosti se odděluje celý složitý plod od suchého kuželovitého lůžka. Maliník kvete od května do srpna. Kořeny jsou plazivé, umístěné vodorovně.

Nejčastěji se vyskytuje na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížinách i horách, avšak vždy na prosluněných místech. Jeho domovinou je Evropa a Asie, dnes je rozšířen i v Severní Americe.

Maliny se hojně využívají v potravinářském průmyslu, vyrábí se z nich ovocné šťávy, saláty, marmelády, džemy, sirupy, pečivo apod. Ale využívají se i jako korigens vůně a chuti některých čajovin a jako výživná a zdravá pochoutka pro rekonvalescenty.

Rostlina obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, karatenoidy, vitamín C, též vitamíny A a E, minerály – hořčík, železo, zinek, měď či vápník a další významné látky. Dnes se využívá v lidovém léčitelství a medicíně některých národů.

Předmětem sběru pro potravinářské účely jsou maliny (Fructus rubi idaei), v lidovém léčitelství se dává přednost listu (Folium rubi idaei), nejlépe v květnu a červnu kolem desáté hodiny dopolední. Listy se musí sbírat z lesních rostlin, nikoli z pěstovaných.

Účinky

  • Malinová šťáva nebo čaj z plodů je výborný prostředek pro podporu dýchacích cest, imunity, pocení.
  • Rostlina podporuje výdrž močového měchýře

Recept: 15 gramů listu maliníku vložíme do 0,5 litru studené vody, přivedeme k varu a 5 minut na mírném ohni vaříme. Pak stáhneme a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme ráno, v poledne a odpoledne do sedmnácté hodiny vždy 1 šálek.

  • Podporuje mužskou plodnost.
  • Bohatý zdroj antioxidantů (1).
  • Podporuje normální stav žaludku a střev.
  • Dutina ústní – využívá se jako kloktadlo.
  • Přispívá ke komfortu během menstruace, podporuje zdraví ženských orgánů.
  • Zevně se maliník využívá pro podporu zdraví pokožky. V těchto případech se doporučuje použít silný odvar z listů.

Nežádoucí účinky

Doposud nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Rostlina se často doporučuje na přípravu tzv. domácích čajů, které se pijí i bez léčebných ambicí, podobně jako je tomu u ostružiny. Opatrnost je nutná v případě užívání léků.

Ačkoliv již bylo zmíněno, že maliník může být užíván v pozdějších fázích těhotenství, i přesto vždy doporučujeme před jeho užíváním konzultovat lékaře.

Formy

Z listu maliníku lze připravit buď nálev, nebo asi 1 minutu vařený odvar. Denní dávka 2-3 šálky. Plody zpracováváme většinou na sirup, ovocnou šťávu nebo na džem. Můžeme je podávat i sušené, dávkování není stanoveno, ale i zde platí pravidlo – vše s mírou.

Nálev: 1 lžička se zalije 250 ml vody a necháme několik minut louhovat. Poté přecedíme.

Zmíněné produkty:

Maliník

Malinová pomazánka

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: Herbář léčivých rostlin, 3. díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich,
bylinkyprovsechny.cz