Šišák bajkalský – léčivé účinky

Scutellaria baicalensis

Video Šišák a jeho účinky

Šišák bajkalský - léčivé účinkyŠišák bajkalský je bohužel méně známa, avšak velmi významná bylinka. Může dorůstat do výšky až půl metru. Domovinou je, jak již z názvu vyplývá, oblast Zabajkalí, ale roste též v Mongolsku či Číně. Dává přednost spíše sušším a kamenitým místům často na přímém slunci. V České republice se bylinka nevyskytuje volně, nýbrž se pěstuje. Její modrofialové květy se objevují v období mezi červnem a srpnem. Svůj název získala díky tvaru plodů, které lze spatřit od srpna do října.

V tibetské a čínské medicíně se šišák bajkalský používá již více než 2000 let na nejrůznější neduhy. Řadí se mezi 50 nejvýznamnějších rostlin vůbec. Podporuje krevní oběh, nervovou soustavu, imunitu. Doporučoval se na alergie, epilepsii, trávicí potíže, nespavost a nákazy. Též se doporučoval jako prevence před vznikem nádorů a metastáz. V časopise Science Advances se objevila dokonce zmínka o výzkumu, který byl proveden ve výzkumném centru John Innes v Norwich ve Velké Británii. Ten potvrdil, že se v rostlině opravdu nacházejí látky (např. baicalin, wogonoside a další), které mají protinádorové, antibakteriální, antioxidační a antivirové účinky a pomáhají též chránit játra a nervovou soustavu. Bohužel byly další výzkumy v této oblasti zabrzděny klasickou medicínou.

Rostlinu hojně používali i původní obyvatelé Ameriky, a to nejen během rituálů, ale i při řešení zdravotních obtíží. Irokézové ji využívali na bolesti krku, na potíže se spánkem, zažívací obtíže, pro normalizaci menstruačního cyklu včetně předmenstruačního syndromu, ale i na nádory.

Zbytek světa se ji začal věnovat až v posledních letech, kdy se její účinky aktivně zkoumají.

Šišak bajkalský účinky  

  • Je především znám jako uklidňující prostředek při neuróze. Doporučuje se při přepracovanosti, neklidu, panických záchvatech, hysterii, únavě, přepracovanosti a syndromu vyhoření. Je vhodný při rekonvalescenci po nemoci.
  • Využívá se při problémech se spánkem, včetně chronické nespavosti, problémech s usínáním či nočními můrami, neklidným spánkem. Známý bylinář Hethir Rodriguez kombinoval vždy šišák s mučenkou a chmelem.
  • Jedná se o jednu z nejlepších bylin a uvolnění svalového napětí v těle. Je proto velmi vhodným řešením při sedavé práci v kanceláři.
  • Bylinka zároveň přispívá ke snižování vysokého tlaku a nebezpečného cholesterolu. Používáme ji při rekonvalescenci po infarktových stavech, srdečních onemocnění, ateroskleróze, křečových žilách, arytmii, bolesti srdce. Podporuje zdraví cév a srdce.
  • Šišák bajkalský čajDále má též protikřečové a protialergické účinky, využívá se při alergii, astmatu, senné rýmě.
  • Podporuje imunitu a bojuje s bakteriemi a viry, dokonce se mluví o jeho využití proti HIV.
  • Podílí se i na snižování teploty, vyvolává pocení.
  • Podporuje vylučování žluči a chrání játra, napomáhá jejich regeneraci.
  • Působí močopudně a používá se i jako antirevmatikum, využívá se při dně, nyní se zkoumá jeho schopnost snižovat množství kyseliny močové. Užívá se při ledvinových chorobách, má pozitivní vliv na ledviny. Čistí organismus od zplodin, což se následně příznivě projevuje i na pleti.
  • Používá se při nadměrné menstruaci a menstruačních bolestech.
  • Doporučuje se při odvykací kuře pro zmírněné negativních symptomů.
  • Některé výzkumy již naznačují, že by šišák mohl být nápomocný při léčbě některých nádorů např. prostaty. Výsledky poukazují na jeho schopnost nejen zastavovat další růst abnormálních buněk, ale i tvoru metastáz. Výzkum publikovaný, který byl proveden ve výzkumném centru John Innes v Norwich ve Velké Británii, potvrdil, že se v rostlině opravdu nacházejí látky (např. Baicalein Flavonoid, berberine), které mají protinádorové účinky.

Formy užívání

Velmi oblíbenou formou je též tinktura, kterou dávkujeme obvykle 3x denně 20 až 30 kapek. Celková dávka záleží i na tělesné hmotnosti a určitě bychom měli naslouchat i vlastnímu organismu. Lze též podávat čaj, připravený klasickým způsobem z kořene či nati.

Recept: 1 lžičku nati zalijeme 250 ml vařící vody a necháme vyluhovat.

Vhodnou formou jsou i bylinné tablety či tobolky, které obvykle dávkujeme 2-3x denně 1 tabletu.

Pokud užíváme bylinku jako prostředek pro zlepšení spánku, aplikujeme ji jednorázově těsně přes spaním.Obvykle doporučovaná doba užívání je 6 týdnů. V případě nutnosti je možné kúru po desetidenní přestávce opakovat.

Šišák nežádoucí účinky

U šišáku nebyly zaznamenány vedlejší účinky, ovšem vždy se doporučuje nepřekračovat dávkování. Užívání není vhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti..

Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4. díl, Janča Josef A. Zentrich, Wikipedie,
bylinkyprovsechny.cz, ncbi.nlm.nih.gov

Zmíněné produkty:

Šišák

Šišák tinktura

Šišák tablety