Černý čaj a zdraví (černý čaj účinky)

Černý čaj a jeho účinkyČerný čaj se vyrábí z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), ovšem na rozdíl od zeleného čaje prochází delším procesem oxidace a liší se fermentací. Lístky se nechávají zavadnout a poté podstupují enzymovou reakci (fermentační reakce – oxidace), která jim uděluje odlišné vlastnosti.

Větší popularitu si získal díky tomu, že zatímco zelený čaj svoji vůni během roku ztrácí, černý čaj si ji udrží i několik let, což bylo pro obchodníky, kteří jej dováželi z dalekých oblastí Asie, důležitým faktorem. Popularita čaje postupně rostla a jednu dobu se dokonce v Tibetu a Mongolsku používal jako tamní platidlo.

Obsahuje kofein, flavonoidy, minerály, vitamíny, taniny (třísloviny).

Účinky

  • Obsažené látky podporují imunitní systém.
  • Může přispívat ke zdraví cév (1).
  • Podporuje metabolismus.
  • Napomáhá energii, koncentraci (2).
  • Přispívá k normálnímu stavu trávení (3).
  • Využívá se pro podporu zdraví pokožky a vlasů.

Recept: u vlasů se doporučuje zalít cca 3 lžičky čaje přibližně 0,6-0,8 l. vody a nechat louhovat. Vlažným odvarem pak vlasy opláchneme a zabalíme do ručníku. Tento tip je vhodný spíše pro tmavší vlasy, protože po použití černého čaje přirozeně ztmavnou.

Nežádoucí účinky

Vzhledem k obsahu kofeinu by neměli pít čaj lidé trpící vysokým krevním tlakem, chorobami ledvin apod. Opatrnost je nutná v případě užívání léků, těhotenství, kojení. Nepodává se malým dětem.

Formy

1 čajovou lžičku čaje zalijeme vařící vodou a necháme 3-5 minut vyluhovat. Sílu nápoje přitom ovlivňuje množství vody a čajových lístků, nikoliv samotná doba louhování. Ta stojí za tím, že čaj hořkne a mění barvu.

Obvykle se nedoporučuje překračovat dávka 3-5 šálků čaje denně, přičemž se spíše doporučuje pít mezi jídly.

Zmíněné produkty:

Ceylonský černý čaj

Argentinský čaj

Na základě nařízení Evropského unie č. 1924/2006 nemůžeme u bylinek uvádět nemoci či symptomy.

Zdroje: rehabilitace.info